Termin „bombardowanie miłością” odnosi się do wzorca nadmiernie uczuciowego zachowania, które zwykle występuje na początku związku, często romantycznego, w którym jedna ze stron „bombarduje” drugą przesadnymi przejawami uwielbienia i uwagi. Bombardowanie miłością jest uważane za celową i manipulacyjną taktykę, która jest stosowana w celu uzyskania przewagi nad nowym partnerem i zwiększenia jego lub jej zależności od osoby, która je atakuje. Z tego powodu często przypisuje się je osobom, które są wysoko narcystyczne lub mają inne cechy antyspołeczne lub dopuszczają się przemocy domowej; często używa się go również w odniesieniu do sekt.
Oznaki i etapy bombardowania miłosnego
Typowe oznaki, iż ktoś bombarduje miłośnie inną osobę, mogą obejmować:
- dawanie drogich prezentów, szczególnie na wczesnym etapie związku
- nadmierne czułości
- deklaracje miłości
- próby utrzymywania stałego kontaktu
- dążenie do szybkiego zaangażowania
- wykazywanie emocjonalnej potrzeby i reaktywności
Widoczne są również taktyki bardziej związane z fizycznym atakiem, odnoszące się do zgnębienia ofiary. Z czasem osoba zaangażowana w love bombing spędza mniej czasu z rodziną i przyjaciółmi, a więcej czasu ze sprawcą. Po początkowym okresie intensywnej uwagi, który może choćby zostać idealizowany, wiele osób, które popełniają love bombing, zacznie stosować znacznie bardziej otwarte, agresywne i szkodliwe praktyki, w tym wycofywanie uczuć, nękanie, krytykowanie wyglądu i zachowania ofiary lub karanie jej za drobne błędy a choćby stosować przemoc fizyczną. Okres ten jest często określany jako dewaluacja. Cykliczne przeskakiwanie między okresami idealizacji i dewaluacji jest powszechne; w rzeczywistości powrót do nadmiernie uczuciowego zachowania może być sposobem sprawcy na „nadrobienie” nadużyć, które miały miejsce w fazie dewaluacji i utrzymanie zaangażowania drugiej osoby w związek pomimo jego oczywistych problemów. Istnieją również inne wyjaśnienia przesadnie uczuciowych wzorców zachowań, takie jak szczere uwielbienie, niezręczność w kontaktach społecznych lub zwykła naiwność.
Czasami już kilka sesji wystarczy, żeby odczuć ulgę
Jeśli szukasz wsparcia w kryzysie lub trudnej sytuacji życiowej, skorzystaj z porady psychologa i psychoterapeuty.

Odzyskiwanie sił po bombardowaniu miłością
Poczucie, iż jest się lub było ofiarą bombardowania miłością, może być bolesne. Takie związki mogą zakończyć się „odrzuceniem” drugiej strony przez bombardującego miłością. Alternatywnie, druga strona może zdecydować się na wycofanie się ze związku, co może być trudne zarówno pod względem emocjonalnym, jak i praktycznym. Niektórzy twierdzą, iż po zakończeniu ich „burzliwego” związku trudniej im było zaufać nowym osobom; w bardziej ekstremalnych przypadkach, zwłaszcza tych, które obejmują przemoc fizyczną lub emocjonalną, jednostka może czuć, iż straciła swoją tożsamość. Podjęcie kroków w celu odbudowania poczucia własnej wartości, ponownego nawiązania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi oraz nauczenia się ponownego zaufania — często z pomocą terapeuty — może pomóc komuś wyjść poza negatywny związek po bombardowaniu miłością.
