Niektórzy rodzice i opiekunowie zastanawiają się, czy puzzle i układanki są wartościowym zajęciem dla dziecka i czy warto kupić je maluchom. Okazuje się, iż tak! Ta zabawa wspiera rozwój dzieci i zapewnia im wartościową rozrywkę. Sprawdź, na co wpływa układanie puzzli oraz w jakim wieku dziecko może układać pierwsze puzzle.
W sklepach znajdziemy rozmaite zabawki dla dzieci (szeroki wybór m.in. na stronie https://www.taniaksiazka.pl/zabawki-dla-dzieci-c-5249.html) i większość rodziców doskonale wie, iż nie wszystkie są dobre dla naszych pociech. Czasem dzieje się tak z powodu niedostosowania do wieku dziecka lub zbyt wielu bodźców emitowanych przez zabawkę (dźwięk, migające światełka itd.). Nic więc dziwnego, iż opiekunowie małych dzieci zaczynają ostrożnie i rozsądnie dobierać zabawki. W ten sposób mamy szansę zapewnić dzieciom wartościową, mądrą rozrywkę, która wspomaga ich rozwój. Dobra wiadomość — puzzle i układanki zdecydowanie zaliczają się do grupy wartościowych zabawek dla dzieci. Wybierzcie ulubione motywy lub samodzielnie przygotujcie puzzle i układajcie do woli!
Puzzle — rozwojowe, kreatywne, wyciszające
Czy puzzle rozwijają umysł dziecka? Ta prosta zabawa, polegająca na układaniu obrazka z rozsypanych elementów, działa na kilka sposobów. Po pierwsze — rozwija wyobraźnię i ciekawość malucha. Na każdym elemencie znajdziemy tylko niewielki wycinek obrazka, więc dziecko musi pomyśleć, z czym kojarzy mu się ten detal, aby dopasować go do reszty układanki. Może także szukać podobnego koloru lub pasującego kształtu, co wymaga niemałej spostrzegawczości. Wypróbowywanie różnych metod uczy sprytu i radzenia sobie z przeszkodami, a przy okazji sprawia dziecku wiele frajdy i daje satysfakcję, gdy uda się ułożyć obrazek.
Ułożenie układanki pozytywnie wpływa na pewność siebie i wiarę we własne siły, udowadnia dziecku, iż może samodzielnie poradzić sobie choćby ze skomplikowanymi zadaniami. To doskonała rozrywka dla dzieci na tym etapie, na którym chcą wszystko robić same i dzielnie zmagają się choćby z zadaniami, które są dla nich za trudne. Możliwość ułożenia puzzli oraz pochwały ze strony dorosłych z pewnością wprawią kilkulatka w zachwyt.
Układanie puzzli rozwija zdolności manualne oraz tzw. motorykę małą i koordynację na linii oko-ręka. Te umiejętności przydadzą się dziecku w szkole, a także w całym późniejszym życiu. Przykładowo, rozwój motoryki małej ułatwi naukę rysowania i pisania. Puzzle są także doskonałym treningiem logicznego myślenia, poznawania zależności przyczynowo-skutkowych oraz cierpliwości. Układanka uczy, iż czasem na efekty trzeba poczekać i na nie zapracować.
Przyjemna nauka koncentracji i współpracy
Dzieci mogą układać puzzle samodzielnie, z innymi maluchami lub z rodzicami. Samodzielne układanie uczy koncentracji, pracy w pojedynkę i spędzania czasu samemu. Z kolei wspólne układanie rozwija umiejętność współpracy i działania w grupie. Jest również okazją, by obserwować zachowania dziecka (czy chętnie podejmuje wyzwania, czy dąży do swojego celu, czy gwałtownie się zniechęca, jak współpracuje z innymi itd.) i rozmawiać z nim na ten temat.
Puzzle są także doskonałą alternatywą dla komputerów, telewizorów i telefonów. Dzieci powinny mieć jak najbardziej ograniczony kontakt z ekranami — udowodniono, iż długotrwałe oglądanie bajek lub granie w gry negatywnie wpływa na ich rozwój oraz integrację sensoryczną, prowadzi do przebodźcowania, a także jest nienaturalne dla dziecka, które powinno aktywnie poznawać świat poprzez swoje doświadczenia, a nie — siedząc w miejscu i obserwując, co dzieje się na ekranie. Puzzle i układanki mogą z powodzeniem zastąpić grę na telefonie lub odcinek bajki w telewizji.
W jakim wieku dziecko może układać pierwsze puzzle?
Już roczne dziecko może z powodzeniem układać puzzle piankowe lub proste układanki z kilku elementów. Zwykle dzieci chętnie podejmują próby ułożenia obrazka i skupiają się na tym zadaniu, a przy okazji ćwiczą zdolności manualne oraz doświadczają pierwszych związków przyczynowo-skutkowych związanych ze swoim działaniem. Z czasem można zwiększać poziom trudności:
- Puzzle dla trzylatka mogą mieć ok. 30 elementów.
- Puzzle dla czterolatka mogą mieć ok. 30-60 elementów.
- Puzzle dla pięciolatka mogą mieć ok. 40-70 elementów.
- Puzzle dla sześcio- i siedmiolatków mogą mieć do 100-200 elementów.
Warto na początek zaproponować dziecku prostsze układanki i ocenić, jak sobie z nimi radzi. Może się okazać, iż spostrzegawczość i koncentracja na tej zabawie pozwalają dziecku układać trudniejsze puzzle, złożone z większej liczby elementów — wówczas choćby siedmioletnie dzieci mogą z powodzeniem układać 500-elementowe puzzle. Wręczenie dziecku zbyt trudnej układanki na początku może sprawić, iż maluch zniechęci się do tej rozrywki.
Puzzle dla najmłodszych
Najprostsze puzzle dla młodszych dzieci zwykle są wykonane z miękkiej pianki i mają kontrastowe kolory. Niektóre mogą służyć równocześnie jako mata do zabaw. Starsze dzieci z pewnością chętnie ułożą puzzle przedstawiające tematy lub bajki, które lubią — Kicia Kocia, Pucio, Psi patrol lub bajki Disneya. W księgarni Tania Książka można znaleźć puzzle edukacyjne (np. Rok w lesie) lub układanki łączące puzzle z grami edukacyjnymi (np. Puzzle edukacyjne. Układam i czytam). Możemy także samodzielnie zrobić puzzle dla dziecka — wystarczy pocztówka lub obrazek wycięty z kalendarza, który następnie potniemy na kilka części.
Puzzle i układanki to proste i ponadczasowe zabawki dla dzieci. Okazuje się, iż mają więcej zalet, niż można by przypuszczać! Warto zadbać, by w dziecięcym pokoju znalazło się kilka układanek dopasowanych do wieku malucha.