Czy Twoje leki powodują wzdęcia? Wszystko, co musisz wiedzieć

epacjent.pl 4 miesięcy temu

Osoby zmagające się ze wzdęciami za wszelką cenę próbują znaleźć przyczynę swoich dolegliwości. Przyglądają się temu, co i jak jedzą oraz poddają się szeregowi badań diagnostycznych. Czy wiedziałeś, iż niektóre przyjmowane leki mogą wpływać na powstawanie wzdęć?

Jakie leki powodują wzdęcia?

Do leków często przyczyniających się do wystąpienia wzdęć należą akarboza i metformina stosowane w leczeniu cukrzycy. Akarboza doprowadza do zmian w trawieniu węglowodanów i opóźnia ich enzymatyczny rozkład do prostych związków łatwo wchłanianych z jelita do krwi. Niestrawione cukry ulegają fermentacji w jelicie grubym, czego efektem są gazy. Metformina hamuje produkcję glukozy w wątrobie, poprawia działanie insuliny i może wpływać na zmniejszenie wchłaniania glukozy. Niewchłonięta glukoza również może stać się pożywką dla bakterii jelitowych przeprowadzających fermentację w jelicie.

Tramadol to silnie działający lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Ta substancja w mniejszym stopniu niż inne opioidy działa zapierająco, ale u niektórych osób może osłabiać perystaltykę przewodu pokarmowego. W wolniej pracujących jelitach zalega pokarm, który z czasem jest poddawany fermentacji przez bakterie jelitowe.

Ezetymib i cholestyramina to leki o działaniu hipolipemizującym – zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi. Ich działanie polega na modyfikowaniu wchłaniania jelitowego. To przyczynia się do spowolnienia perystaltyki jelit, zalegania pokarmu i powstawania wzdęć.

Antybiotyki przyczyniają się do wzdęć, ponieważ modyfikują profil mikrobiologiczny flory jelitowej. Terapia tymi lekami może zaburzyć procesy fermentacyjne i je nasilić, czego efektem są gazy i wzdęcia. [1]

Substancje pomocnicze w lekach a wzdęcia

Nie tylko substancja czynna leku przyczynia się do wzdęć, ale także dodawane do niego inne środki mające za zadanie uformowanie tabletki czy kapsułki albo nadanie im smaku. Z tego powodu dolegliwości mogą odczuć osoby z nietolerancją laktozy, która jest częstym dodatkiem do preparatów leczniczych. U osób z nietolerancją tego cukru dochodzi do wzmożonej fermentacji w jelicie, czego efektem są gazy.

Wzdęcia po lekach – jak sobie z nimi radzić?

W przypadku wzdęć po lekach modyfikacja diety czy aktywność fizyczna mogą mieć mniejsze znaczenie niż objawowe leczenie dolegliwości. jeżeli to możliwe, porozmawiaj z lekarzem o zmianie leku powodującego wzdęcia lub o zmniejszeniu jego dawki.

Sięgnij po apteczne preparaty na bazie ziół, tj. mięta pieprzowa i rumianek. Znajdziesz preparaty dostępne bez recepty zawierające kombinacje naturalnych składników. jeżeli jesteś zwolennikiem naparów, możesz również pić herbatki zawierające te zioła. [2]

Bez recepty kupisz tabletki na wzdęcia z symetykonem, czyli substancją działającą jak środek powierzchniowo czynny. Rozbija ona duże pęcherzyki gazów na mniejsze, które są łatwiej usuwane pod postacią wiatrów. [3]

Pamiętaj o stosowaniu probiotyków podczas antybiotykoterapii, co ma działanie ochronne na skład jelitowej mikroflory bakteryjnej.

Stosowanie leków wiąże się z występowaniem działań niepożądanych, do których mogą należeć wzdęcia. W artykule wymieniono preparaty, których stosowanie często jest przyczyną tej przypadłości. W przypadku nasilonych i bardzo dokuczliwych dolegliwości wskazana jest optymalizacja farmakoterapii. Nie rób tego sam – jeżeli podejrzewasz, iż wzdęcia są spowodowane przyjmowanymi przez Ciebie lekami, zgłoś ten fakt swojemu lekarzowi.

Bibliografia

[1] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 15 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[2] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[3] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 16 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Idź do oryginalnego materiału