Nauka gry na instrumentach wzmacnia zdolności interpersonalne, umożliwiając uczestnictwo w zespołowych działaniach muzycznych i budowanie relacji z innymi muzykami. Ponadto jest doskonałym narzędziem do wyrażania emocji i radzenia sobie ze stresem, co przyczynia się do ogólnego dobrostanu emocjonalnego. Dla dzieci i młodzieży nauka gry na instrumencie może być również kluczowym elementem w rozwoju intelektualnym. Ostatnie badania naukowe dowodzą, iż granie na instrumentach poprawia zdolności poznawcze w różnym wieku. Szczegółowy opis badania znajduje się w dalszej części artykułu.
Czy granie na instrumentach rzeczywiście poprawia zdolności poznawcze?
Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego oraz Uniwersytetu Napier w Edynburgu. Opublikowali je w sierpniu 2023 roku w czasopiśmie Psychology and Aging. Badacze ujawnili fascynujący związek między nauką gry na instrumencie muzycznym w dzieciństwie a poprawą zdolności poznawczych w późniejszym życiu. W badaniu wzięło udział 420 uczestników. Natomiast aż 167 z nich miało pewne doświadczenie związane z grą na instrumencie muzycznym, przeważnie w okresie dzieciństwa lub dorastania.
Wyniki badania jednoznacznie wykazały, iż osoby te osiągały wyższą wydajność w testach na prędkość przetwarzania informacji oraz umiejętności wzrokowo-przestrzenne. Niestety wyniki badania nie dowiodły ewidentnie, iż to granie na instrumentach poprawia zdolności poznawcze, ponieważ na wyniki mogły wpływać inne, niezbadane czynniki. Chociaż wyraźnie pokazały, iż gra na instrumencie muzycznym może przyczynić się do zachowania bystrości w późniejszym życiu.
Co więcej, nawet po uwzględnieniu innych czynników, związek pomiędzy grą na instrumencie a poprawą zdolności poznawczych pozostawał widoczny. Z pewnością badanie wykazało, iż osoby grające na instrumencie, uzyskiwały nieco lepsze wyniki w testach swoich zdolności poznawczych w porównaniu z tymi, którzy nie mieli tego typu doświadczeń.
A co z umysłami muzyków w starszym wieku?
Badacze zwrócili uwagę, iż choć badanie nie potwierdziło jednoznacznie, iż granie na instrumentach bezpośrednio poprawia zdolności poznawcze, wyniki wyraźnie sugerują, iż granie na instrumencie może przyczynić się do utrzymania funkcji poznawczych na wysokim poziomie w późniejszym okresie życia.
Badanie wyzwala także inicjatywę zachęcającą osoby, które ukończyły 18 lat, do dołączenia do nowej bazy danych i wzięcia udziału w przyszłych badaniach. Zwłaszcza cenna jest opinia osób, które przeszły na emeryturę. Celem naukowców jest dalsze zgłębianie wpływu doświadczeń muzycznych na proces zdrowego starzenia się.
Podsumowując, nowe badanie dostarcza coraz większej ilości dowodów na to, iż granie na instrumentach poprawia zdolności poznawcze. Stwierdzono, iż osoby, które miały okazję uczyć się gry na instrumencie, wypadły nieco lepiej w testach swoich zdolności poznawczych. Choć związek ten nie jest w pełni wyjaśniony, to wyniki dają podstawy do dalszych badań nad tą kwestią. Miłośników muzyki zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem Jak poprawić sobie nastrój dzięki muzyki?
Bibliografia:
Okely, J. A., Cox, S. R., Deary, I. J., Luciano, M., & Overy, K. (2023). Cognitive aging and experience of playing a musical instrument. Psychology and Aging. Advance online publication. https://doi.org/10.1037/pag0000768