Eksperci są zgodni, iż terapie skojarzeniowe i określone stanowią przełomowy krok w leczeniu nowotworów. Przede wszystkim takie metody zwiększają skuteczność leczenia, jak również pozwoli to chorym zregenerować siły i wrócić do normalnego trybu życia.
Więcej pozytywnych aspektów
Prof. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów przyznaje, iż leczenie skojarzone nowymi lekami ma dużą skuteczność u chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). Profesor przypomniała, iż łączenie nowoczesnych leków, takich jak wenetoklaks (inhibitor białka apoptotycznego bcl-1) z przeciwciałem monoklonalnym (rituksymabem, a w pierwszej linii obinutuzumabem) lub lekiem z grupy inhibitorów kinazy Brutona, jest skuteczniejsze niż leczenie uwzględniające chemioterapię.
– W Polsce ten schemat jest stosowany u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do bardziej intensywnego leczenia – starszych, schorowanych. Jednak chorzy młodsi, bez chorób współistniejących wciąż muszą otrzymywać leczenie uwzględniające chemioterapię, mimo iż jest ono mniej skuteczne. Połączenie wenetoklaksu z inhibitorem kinazy Brutona na razie w ogóle nie jest dostępne w Polsce – tłumaczyła hematoonkolog.
Prof. Hus jest zdania, iż taka terapia wpływa korzystnie na powrót pacjentów do normalnego funkcjonowania. Ekspertka opowiada również, iż koszty takiego leczenia będą niższe niż w przypadku ciągłej terapii.
Nowe leki
Prof. Krzysztof Jamroziak, zastępca kierownika Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, poinformował, iż terapie skojarzone są stosowane w leczeniu raka od dawna, ale nowe schematy oparte na lekach są bardziej skuteczne.
– adekwatnie co kilka miesięcy rejestrowane są nowe leki w szpiczaku i co kilka miesięcy w Polsce refundowane są nowe schematy leczenia. w tej chwili jest ich 10 w programie lekowym – powiedział hematoonkolog.
Prof. Jamroziak przyznał, iż od lipca do refundacji wszedł bardzo skuteczny schemat – pomalidomid z izatuksymabem i deksametazonem. Lekarz przyznaje również, iż można stosować dwa lub więcej nowych leków naraz.
Jak informuje Dr Magdalena Knetki-Wróblewska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie leczenie raka nowymi terapii skojarzonymi przyniosły ogromny sukces. Ponadto korzyści zaobserwowano również w przypadku leczenia zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca.
– Zdecydowaną korzyść ze skojarzenia chemioterapii i immunoterapii odnoszą chorzy na raka płuca z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego – powiedziała onkolog.
Wakacje terapeutyczne
Bardzo ważne jest to, iż u chorych można stosować tzw. wakacje terapeutyczne. Jak zaznaczyła prof. Anna Czarnecka Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, stosowanie takiej formy terapii jest bardzo ważne, ponieważ pacjent nie musi pojawiać się co trzy miesiące na badaniach.
– Zachęcam chorych do wakacji terapeutycznych, dlatego iż jest pula powikłań, które statystycznie pojawiają się późno właśnie podczas immunoterapii. Są to toksyczności nerkowe i neurologiczne i obydwa są bardzo groźne. Pierwsze może prowadzić do niewydolności nerek i konieczności dializoterapii, natomiast powikłania neurologiczne mogą prowadzić do jałowego zapalenia mózgu, które jest choroba śmiertelną – powiedziała specjalistka.
Źródło: PAP