Czy rak złośliwy jest wyleczalny?
Witam serdecznie. Nazywam się Maria. Zwracam się do Państwa z wielką prośbą o pomoc i wyjaśnienie pewnych kwestii. Ostatnio dowiedziałam się, iż moja kochana koleżanka otrzymała diagnozę — rak złośliwy trzonu macicy. Ta wiadomość bardzo mnie zmartwiła, gdyż wiem, jak ważne jest zdrowie, a także jak trudna może być walka z nowotworem.
Po pierwsze, czy rak złośliwy jest uleczalny? Mam nadzieję, iż istnieje szansa na całkowite wyleczenie mojej koleżanki. Chciałabym jej przekazać jak najwięcej optymizmu.
Pytanie drugie, jak długo można żyć z diagnozą nowotworu złośliwego? Chciałabym mieć pewność, iż mimo diagnozy, moja koleżanka może w dalszym ciągu prowadzić pełne i szczęśliwe życie. jeżeli istnieją jakieś statystyki lub informacje na ten temat, bardzo by mi pomogły w zrozumieniu sytuacji.
Czy rak złośliwy zawsze wraca? To trzecie pytanie, które mnie nurtuje. Czy jest to choroba, która może się nawracać, choćby po skutecznym leczeniu? jeżeli tak, to jak często to się zdarza? Chciałabym być dla mojej koleżanki wsparciem na każdym etapie jej walki z rakiem, ale potrzebuję bardziej szczegółowych informacji.
Czwarte pytanie, czy można wygrać z rakiem złośliwym? Chciałabym wiedzieć, czy istnieje nadzieja na całkowite pokonanie tej choroby. Moja koleżanka jest osobą silną i walczy z pełną determinacją.
Na koniec, czy istnieją jakieś działania, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka złośliwego? Czy są jakieś czynniki ryzyka, których należy unikać lub zdrowe nawyki pomagające w zapobieganiu tej chorobie?
Mam nadzieję, iż udzielone przez Państwa odpowiedzi pomogą mi lepiej zrozumieć tę trudną sytuację. Tym samym będę dla mojej koleżanki wsparciem w walce z rakiem złośliwym. Z wyrazami szacunku, Maria.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
Lekarz wyjaśnia, czy rak złośliwy jest wyleczalny
Dzień dobry pani Mario, nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, czy rak złośliwy jest wyleczalny. Wszystko zależy od rodzaju, podtypu nowotworu, stopnia zaawansowania choroby, a także podjętego leczenia. Potencjalnie rak złośliwy jest możliwy do wyleczenia, jednak nie w każdym przypadku się to udaje. Ogólny pogląd na tę kwestię dają statystyki.
Rak trzonu macicy jest najczęściej występującym nowotworem narządów płciowych w Polsce. Przeżywalność 5-letnia pacjentek wynosi 77,1 proc., ale w przypadku wykrycia raka w I stopniu zaawansowania jest to choćby 90 proc. Generalnie rak trzonu macicy to nowotwór o relatywnie dobrym rokowaniu.
W przypadku kwalifikacji pacjenta do leczenia radykalnego — zwykle jest to operacyjne usunięcie macicy i przydatków — szanse na wznowę nowotworu są małe. Czasem zdarza się, iż po leczeniu radykalnym, którego zamiarem jest pełne wyleczenie pacjenta, pojawiają się zmiany ogniskowe, które okazują się przerzutami usuniętego nowotworu. Dlatego, choćby po skutecznym leczeniu, ważna jest regularna kontrola u lekarza ginekologa i wykonywanie badań cytologicznych.
Do czynników ryzyka rozwoju raka trzonu macicy należą:
-
nadwaga i otyłość; -
zespół metaboliczny (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie triglicerydów we krwi); -
zespół policystycznych jajników; -
brak potomstwa; -
wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza; -
zbyt wysokie stężenie prolaktyny we krwi; -
upośledzenie funkcji wątroby; -
przyjmowanie leków zawierających głównie estrogeny (brak wyrównania progesteronem); -
mutacje w niektórych genach (zespół Lyncha).
W celu zapobiegania rozwojowi raka trzonu macicy należy unikać czynników ryzyka (jeśli to możliwe) oraz regularnie, raz w roku, zgłaszać się do ginekologa na badanie lekarskie, USG przezpochwowe oraz cytologię, także po menopauzie. Szczególną opieką objęte są osoby z rodzinnym wywiadem nowotworowym, u których wykryto mutację mismatch repair (MMR), cierpiące na zespół Lyncha. Wcześnie wykryty rak trzonu macicy daje duże szanse na pełne wyleczenie.
Lekarz stażysta w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu pomocy humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim.
ZOBACZ TAKŻE
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
-
Ania Wyszkoni miała nowotwór złośliwy, później trafiła do psychiatry. „Leżałam na podłodze”
— Leżałam bez energii na podłodze i nie wiedziałam, w którą stronę pójść w życiu, co ze sobą zrobić. Autentycznie leżałam na podłodze. To był moment zwrotny,…
Anna Morawska-Borowiec
-
Po lecie koniecznie zbadaj skórę. Wcześnie wykryty czerniak jest niemal w 100 proc. wyleczalny
Czerniak może się rozwinąć nie tylko na skórze, ale np. pod paznokciem czy w oku. jeżeli zostanie wcześnie wykryty, szanse na wyleczenie są ogromne. Sięgają niemal…
Agnieszka Mazur-Puchała
-
Najczęstsze nowotwory złośliwe wśród Polek i Polaków
Prawie milion mieszkańców Polski żyje z diagnozą: choroba nowotworowa. Liczba nowych zachorowań – niestety – wzrasta z roku na rok. Wciąż zbyt wielu Polaków…
-
Nowotwory złośliwe gardła – przyczyny, objawy i leczenie
Nowotwory złośliwe gardła – mięsaki i nabłoniaki limfatyczne, raki – występują częściej niż nowotwory niezłośliwe, ale wśród wszystkich nowotworów złośliwych…
Eugeniusz Olszewski
-
Czy włókniak w piersi może być złośliwy?
Czym jest włókniak piersi? Czy taka zmiana może być złośliwa? Jak wygląda leczenie włókniaka? Czy takie zmiany należy wyciąć? Czy włókniak wymaga usunięcia całej…
Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
-
Ten rak wciąż zabiera Polki
Nowotwór piersi dopada coraz więcej kobiet, sięga po coraz młodsze. Niezmienne od lat pozostaje tylko to: wcześnie wykryty jest wyleczalny. Słyszałaś to wiele…
-
Glejak wielopostaciowy – nowotwór złośliwy mózgu
Guz był ogromny. Lekarze powiedzieli wprost, iż tylko natychmiastowa operacja może, ale nie musi ocalić Krzyśkowi Nowackiemu życie. Ostrzegli, iż po niej być może…
Włodzimierz Szczepański
-
Polscy badacze przekształcili wyjątkowo złośliwy guz mózgu w łagodny
Wyjątkowo złośliwe guzy mózgu można oszukać i zamienić w łagodne, dzięki czemu przestają być śmiertelne – wykazały badania polskich badaczy opublikowane przez…
-
Nowa nadzieja dla chorych na złośliwego międzybłoniaka opłucnej
Białko receptorowe o nazwie EPHB2 może odgrywać kluczową rolę w rozwoju złośliwego międzybłoniaka opłucnej – twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, szansą…
-
WHO: ponad 30 proc. nowotworów złośliwych można by zapobiec
Ponad 30 proc. nowotworów złośliwych można by zapobiec dzięki unikaniu lub redukcji takich czynników, jak palenie tytoniu, otyłość, brak ruchu, nadmiar alkoholu -…