Czy problemy z prostatą mogą wpływać na życie seksualne?

zdrowie.med.pl 1 dzień temu

Łagodny przerost prostaty to powszechna męska dolegliwość, której występowanie nasila się zwłaszcza po 50. roku życia. Najczęstsze objawy tego zaburzenia to problemy z oddawaniem moczu, jednak oprócz tego może ono wpłynąć negatywnie na aktywność seksualną. Jak złagodzić objawy przerostu gruczołu krokowego?

Jak łagodny przerost prostaty wpływa na funkcje seksualne?

Prostata to niewielki gruczoł zlokalizowany wokół cewki moczowej, tuż pod pęcherzem. Wraz z wiekiem stopniowo się powiększa, co początkowo może nie powodować żadnych objawów, choćby przez długie lata. Jednak z czasem prostata zaczyna uciskać cewkę moczową, powodując jej zwężenie i towarzyszące temu objawy, m.in.:

  • częstsze oddawanie moczu, w tym także w nocy,
  • słaby strumień moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • opóźniony początek oddawania moczu.

Chociaż łagodny przerost prostaty nie ma bezpośredniego wpływu na funkcje seksualne, może zaburzać je pośrednio. Problemy w toalecie czy konieczność odwiedzania jej w nocy wywołują dyskomfort, zakłopotanie i odbierają pewność siebie. Mężczyźni mogą obawiać się, iż problemy z układem moczowym zakłócą intymne chwile, co jest prostą drogą do unikania współżycia i dystansu emocjonalnego w związku[1].

Problemy z prostatą a udane życie seksualne

Jak poprawić pewność siebie i satysfakcję z życia seksualnego mimo łagodnego przerostu prostaty? Kluczem jest szczera, otwarta rozmowa z partnerką. Podzielenie się swoimi obawami i odczuciami pozwala wspólnie poszukać rozwiązania problemu. Mężczyzna nie czuje się osamotniony ze swoimi myślami, a jego partnerka może dzięki temu dowiedzieć się, z czego wynika niechęć do współżycia.

Ponadto niewielkie zmiany w trybie życia korzystnie wpływają na dolegliwości wywołane przez łagodny przerost prostaty. Należą do nich:

  • rezygnacja z używek, które podrażniają pęcherz moczowy – kawy, alkoholu i papierosów,
  • unikanie picia dużej ilości płynów przed snem,
  • dokładne opróżnianie pęcherza – najlepiej robić to dwukrotnie w odstępie kilku minut. W ten sposób można zachować odpowiednią regularność oddawania moczu w ciągu doby.

W jaki sposób można złagodzić objawy łagodnego przerostu prostaty?

Oprócz zmian w trybie życia, leczenie prostaty obejmuje także stosowanie preparatów roślinnych dostępnych bez recepty. W ich składzie obecny jest wyciąg z owoców palmy sabałowej – jego działanie polega na hamowaniu enzymu 5-α-reduktazy, który uczestniczy w przemianach testosteronu do jego aktywnej postaci, czyli dihydrotestosteronu (DHT).

Zaburzenia hormonalne, głównie spadek stężenia testosteronu i zbyt wysoki poziom DHT, są uznawane za jedną z przyczyn rozwoju łagodnego przerostu prostaty. Dlatego zahamowanie procesu, w którym powstaje dihydrotestosteron, może przyczynić się do redukcji objawów towarzyszących rozrostowi gruczołu krokowego[2].

Wszelkie trudności w oddawaniu moczu warto skonsultować z lekarzem. Wskazane są również coroczne badania prostaty, które pozwolą ocenić stopień jej powiększenia. Odpowiednio dobrane leczenie może przyczynić się nie tylko do złagodzenia objawów przerostu gruczołu krokowego, ale także korzystnie wpłynąć na aktywność seksualną.

[1]https://www.health.harvard.edu/blog/sex-and-the-prostate-overcoming-erectile-dysfunction-when-you-have-prostate-disease-20090331100 [dostęp 04.03.2025].

[2]Kwon, Y. (2019). Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia. Food science and biotechnology, 28(6): 1599-1606.

materiały partnera (wp)12 fot. adobe

Idź do oryginalnego materiału