Czy pomidory są zdrowe i czy można jeść codziennie? Radzimy, jak najlepiej je spożywać

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Świeże pomidory Źródło: Pexels / PhotoMIX Company


Chociaż pomidory można kupić w sklepach przez cały rok, to wiosną i latem są one najsmaczniejsze. Zawierają wiele witamin, minerałów i przeciwutleniaczy korzystnie działających na zdrowie. Dostarczają witaminy C, luteiny, likopenu i kwasu foliowego. Badania wskazują, iż dieta bogata w pomidory zapobiega powstawaniu nowotworów, w tym raka prostaty oraz trzustki.


Amerykańscy dietetycy dawno już wymyślili hasło: „Szklanka soku pomidorowego pita codziennie zapewni ci zdrowie i urodę”. Badania potwierdzają, iż mieli rację. Żeby zachować zdrowie i urodę, pomidory oraz przetwory z nich trzeba jeść w dużych ilościach i jak najczęściej. Badania wskazują, iż związki w nich zawarte, a zwłaszcza likopen, chronią przez nowotworami (w szczególności rakiem prostaty). Dieta bogata w pomidory, chroni też przed zachorowaniem na raka trzustki oraz rakiem piersi. Ponadto pomidory mają szereg innych korzystnych dla zdrowia adekwatności.


Inne prozdrowotne działanie pomidorów


Pomidory warto jeść dlatego, iż dieta bogata w te warzywa zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Te adekwatności pomidory zawdzięczają zawartemu w nich potasowi. Jeden duży pomidor pokrywa prawie 10 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Znajdziemy w nim również cenną dla organizmu witaminę A, która wraz z luteiną korzystnie działają na wzrok, chroniąc przed chorobami oczu.


Pomidory mają też korzystny wpływ na wygląd skóry. Zawarta w nich witamina C chroni ona skórę przed szkodliwymi promieniami UV i niszczącymi komórki wolnymi rodnikami. Umożliwia też produkcję kolagenu niezbędną dla utrzymania zdrowego wyglądu skóry. Pomidorowa dieta zalecana jest osobom, które chcą się odchudzić. Warzywa te zawierają bowiem błonnik ułatwiający wypróżnienie i regulujący pracę jelit.


Jak jeść pomidory?


Dietetycy wskazują, iż warto jeść zarówno surowe pomidory, jak i przetwory z nich. Świeży pomidor jest doskonałą przekąską, dodatkiem do chleba, sałatek i surówek. Najlepiej spożywać go ze skórką. A to dlatego, iż znajdują się w niej cenne flawonoidy: kwercetyna i kaempferol, które przeciwdziałają stanom zapalnym w organizmie. Pomidorów używa się również do zup i sosów. Sporządza się z nich przeciery pomidorowe, koncentraty oraz soki. Jak wskazują badania, zawarty w nich likopen jest cztery razy lepiej przyswajalny niż ten ze świeżych warzyw. Do jadłospisu na stałe powinny więc wejść przetwory z pomidorów. Dobrym wyborem na obiad czy kolację jest przygotowanie spaghetti z pomidorowym sosem z dodatkiem oliwy z oliwek.


Wypróbuj przepis na spaghetti z sosem pomidorowym
Idź do oryginalnego materiału