Czy płacz może być dobry? Uzdrawiająca moc łez

psychoterapia-skawinska.pl 2 miesięcy temu

Łzy są naturalną reakcją emocjonalną organizmu, jako odpowiedź na różne sytuacje, nie tylko te smutne. Jest to pewna forma komunikacji, którą człowiek stosuje od pierwszych chwil życia aż do ostatnich. Mogą się wiązać z potrzebami fizjologicznymi dziecka lub być efektem silnych emocji. Płacz przynosi również wiele korzyści. Wyjaśnijmy zatem, skąd się bierze to niezwykłe zjawisko i jaki ma wpływ na człowieka.

Czym jest płacz?

Płacz jest jednym z najbardziej podstawowych sposobów na wyrażanie emocji. Patrząc na łzy w ujęciu biologicznym, są one reakcją na dany bodziec, a w ich składzie znajdziemy substancje łagodzące ból. Poza tym redukują stres i pozwalają się zrelaksować. Psychologicznie płacz pozwala poradzić sobie z trudnymi emocjami, a także pokazuje, iż dana osoba potrzebuje wsparcia i bliskości, dzięki czemu osoby z otoczenia mogą zareagować i pomóc. Z jakiegoś powodu jednak podczas dorastania jesteśmy uczeni, iż łez należy się wstydzić i ich nie pokazywać. Podobnie rzecz wygląda w odniesieniu do wyrażania innych emocji, szczególnie tych negatywnych. Kulturowo jest przyjęte, iż dorosłemu człowiekowi nie wypada płakać jak dziecko. Wymaga się kontrolowania i tłumienia uczuć, co jednak w dłuższej perspektywie czasu może wpływać negatywnie. Łzy są jednak naturalną i zdrową reakcją, a co więcej, mogą przynieść wiele dobrego dla człowieka.

Dlaczego płaczemy?

Płacz może być efektem wielu silnych emocji, w tym smutku, bezradności, strachu, ale też szczęścia, wzruszenia czy radości. Również tęsknota albo stres potrafi wywoływać łzy. Czasami możemy mieć wrażenie, iż ta reakcja organizmu pojawia się bez powodu. Nie ma jednak czegoś takiego. zwykle wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie określić przyczyny płaczu, tak naprawdę ujawniamy emocje, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy. Może to być przypomnienie sobie trudnych sytuacji z przeszłości albo przeciągający się stres, który potrzebuje jakiegoś ujścia. Nagromadzonego napięcia psychicznego możemy nie choćby nie zauważyć, dopóki nie ujawni się w niekontrolowany sposób, kiedy jest go już za dużo. Płacz bez powodu potrafi być również skutkiem złożonych emocji, które trudno określić. Takiej mieszanki uczuć nie sposób czasami zauważyć na pierwszy rzut oka. Również jeżeli doświadczamy emocji przez krótki czas, ciężki do uchwycenia albo przewidzenia, ich reakcją mogą być łzy. Nie zawsze też jesteśmy wszystkiego świadomi. Ludzka psychika potrafi odsunąć nieprzyjemne przeżycia, jednak podobne mechanizmy obronne nie zawsze dają oczekiwany efekt, a zbierane przez lata uczucia szukają drogi wyjścia.

Co daje płacz?

Łzy, mimo iż przez niektórych postrzegane jako słabość, mogą przynieść ulgę i poprawić nastrój. Nie jest to coś, czego należy się wystrzegać. Pomagają uwolnić napięcie i rozładować stres oraz emocje składowane przez dłuższy czas. Za sprawą płaczu zrzucamy ich ciężar, zamiast którego otrzymujemy spokój pozwalający na racjonalne myślenie i łatwiejsze podejmowanie decyzji. Okazywanie tego, co się czuje, sprawia, iż ludzie z otoczenia mogą Cię lepiej zrozumieć i odpowiedzieć na Twoje potrzeby. W ten sposób poprawiasz relacje z nimi i umacniasz więzi. Łzy to też narzędzie, za sprawą którego możesz przetworzyć uczucia powstałe na skutek trudnych wydarzeń. Pomogą je zrozumieć i zaakceptować. W trakcie płaczu organizm uwalnia endorfiny, które poprawiają nastrój i zmniejszają odczuwany ból. Co więcej, uświadomienie sobie, iż łzy są naturalną reakcją na wiele sytuacji może wzmocnić odporność psychiczną, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zaakceptować wyrażanie emocji, jako rzecz ludzką i zdrową.

Idź do oryginalnego materiału