Czy pieniądze rzeczywiście szczęścia nie dają? Polacy mają inne zdanie. Tyle chcieliby mieć na koncie

g.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: Robert Blaszkowski/istock


Pewna badaczka sprawdziła, czy Polacy postrzegają pieniądze jako źródło swojego szczęścia. Jak się okazuje, większość właśnie tak uważa. Respondenci wskazali również kwoty, jakich potrzebują, aby poczuć się lepiej. Dla wielu osób są to nieosiągalne sumy.
20 marca przypada Międzynarodowym Dzień Szczęścia. Z tej okazji na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna sprawdzono, czy Polacy postrzegają pieniądze jako źródło swojego szczęścia. Autorką badania jest Dominika Maison, profesorka psychologii, pracująca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i specjalizująca się w psychologii konsumenta. Wyniki były zaskakujące.


REKLAMA


Zobacz wideo Ewa Zawada o karierze na OnlyFansie. "Te pieniądze nie dałyby mi szczęścia"


Czy pieniądze mogą dać szczęście? Polacy są prawie jednogłośni
Badanie przeprowadzono między 8 a 10 marca 2025 roku. Udział w ankiecie wzięło 1109 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Co ciekawe, zdecydowana większość respondentów zgodziła się z twierdzeniem, iż pieniądze rzeczywiście dają szczęście. Było to aż 69 procent (odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 17 procent badanych, a "raczej tak" - 52 procent). Okazuje się jednak, iż takie przekonanie panuje głównie u młodych osób, tak zwanego pokolenia Z. W grupie wiekowej 18-24 lata aż 82 procent stwierdziło, iż pieniądze są źródłem szczęścia.


Aż 69% Polaków wierzy, iż gdy będą mieli więcej pieniędzy, będą szczęśliwsi. Okazuje się jednak, iż jest to iluzja. Pieniądze mogą na pewno ułatwić życie, mogą dać chwilowe poczucie euforii (np. z nowo kupionych butów, płaszcza czy samochodu), natomiast nigdy nie wpływają na prawdziwe, głębokie poczucie szczęścia. Są ludzie niezwykle szczęśliwi, mimo iż mają naprawdę mało pieniędzy, jak i nieszczęśliwi bogacze. Relację tę przeceniają głównie osoby młode oraz osoby, które postrzegają swoją sytuację materialną jako złą


- stwierdziła profesor Dominika Maison, cytowana przez stronę panelu Ariadna.
Zobacz też: Polacy płacą z to krocie, a na NFZ mają za darmo. Mało kto o tym wie


Do jakiej kwoty pieniądze dają szczęście? Tyle pieniędzy chcą mieć Polacy
W kolejnej części badania zapytano Polaków, ile (ich zdaniem) muszą mieć pieniędzy, aby poczuć się szczęśliwie. Tylko 10 procent ankietowanych wskazało na kwotę 50 tysięcy złotych. Reszta celowała w znacznie większe sumy.


12 procent wskazało minimum 100 tysięcy złotych,
13 procent wskazało minimum pół miliona złotych,
15 procent wskazało minimum milion złotych,
13 procent wskazało kilka milionów złotych.


37 procent respondentów stwierdziło jednak, iż ich poczucie szczęścia nie zależy od ilości posiadanych pieniędzy. Głównie były to kobiety (41 procent kobiety, 33 procent mężczyźni), osoby starsze (45 procent to osoby w wieku powyżej 55 lat), osoby z wyższym wykształcenie (42 procent) i respondenci określający swoją sytuacją materialną jako dobrą (43 procent), a nie złą (34 procent).


Odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu pieniądze powodują wzrost zadowolenia z życia lub wręcz dają szczęście, jest od lat ważnym pytaniem podejmowanym nie tylko przez ekonomistów, ale również psychologów, socjologów czy filozofów. Okazuje, się, iż wbrew panującym powszechnie przekonaniom, które potwierdziły również nasze badania, w rzeczywistości istnieje słaba zależność między tym, ile ludzie mają pieniędzy, a jak bardzo czują się szczęśliwi


- powiedziała profesor Dominika Maison.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału