To może stać się błędnym kołem: depresja prowadzi do picia, a picie do depresji. I tak w kółko. Ponieważ alkohol jest środkiem depresyjnym, po wypiciu kilku kieliszków jest bardziej prawdopodobne, iż poczujesz się przygnębiony. choćby jeżeli początkowo czujesz się dobrze, to w końcu to uczucie zanika i znowu zaczynasz odczuwać przygnębienie.
Fakty
Ponad 17 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych przynajmniej raz doświadczyło epizodu dużej depresji. Stanowi to 7,2% wszystkich dorosłych Amerykanów. Z kolei według National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) ponad 14 milionów dorosłych ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu.
Niektórzy ludzie piją, aby poradzić sobie z depresją, nie zdając sobie sprawy, iż pogarszają jej stan. Co więcej, niepokojące jest to, iż nadużywanie alkoholu może prowadzić do depresji, a więc jest to cykl, który trudno przerwać, gdy już się rozpocznie. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (Krajowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu) stwierdził, iż depresja może zacząć się podczas próby rzucenia picia. A depresja prowadzi do dalszego picia, co z kolei prowadzi do jeszcze większej depresji.
Objawy i różne rodzaje depresji
Ważne jest, aby przed dalszą lekturą poznać objawy depresji. Trudność polega na tym, iż istnieje więcej niż jeden rodzaj depresji, więc jej objawy mogą się różnić. Dla ułatwienia przyjrzyjmy się objawom z podziałem na kilka najczęstszych rodzajów depresji.
Depresja kliniczna (duża)
Depresja ta jest również znana jako duże zaburzenie depresyjne lub depresja jednobiegunowa. Znana jest z tego, iż powoduje stałe uczucie smutku lub brak zainteresowania wcześniej lubianymi czynnościami. Aby spełnić kryteria depresji klinicznej, przez ponad dwa tygodnie przez większość dni musi występować pięć lub więcej z poniższych objawów.
- Zwiększone wyczerpanie lub senność
- Przyrost lub utrata masy ciała
- Częstsze spanie
- Unikanie innych osób
- Negatywne myśli
- Poczucie winy lub bezwartościowości
- pobudzenie lub niepokój
- Trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji
- Drażliwość
- Aktywne wyładowywanie się na rodzinie lub przyjaciołach
- Unikanie bliskich osób
- Utrata zainteresowania zwykłymi czynnościami, które zwykle sprawiają przyjemność
- Myśli o śmierci i/lub samobójstwie
Dystymia lub uporczywe zaburzenie depresyjne
Ten rodzaj depresji jest nieco łagodniejszy niż duże zaburzenia depresyjne, ale trwa ponad dwa lata. Osoby z uporczywymi zaburzeniami depresyjnymi mogą zwykle funkcjonować na co dzień, ale przez cały czas mają problemy ze związkami, pracą i innymi zadaniami. Niektóre z najczęstszych objawów to:
- Beznadziejność lub smutek
- Brak poczucia własnej wartości
- Utrata zainteresowania zwykłymi czynnościami
- Zmiany w zakresie snu
- Chroniczne zmęczenie
- Kłopoty z pamięcią
- Trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji
- Unikanie innych osób
- Jedzenie mniej lub więcej niż zwykle
- Po prostu nie potrafię się już cieszyć z różnych rzeczy
Sezonowe zaburzenie afektywne
Choroba ta, zwana również SAD, jest podobna do depresji klinicznej, ale występuje tylko przez kilka miesięcy w roku, zwykle zimą. Wielu ekspertów uważa, iż jest to spowodowane brakiem światła słonecznego w tym okresie roku.
Depresja poporodowa
Depresja ta, znana również jako depresja okołoporodowa, dotyka wyłącznie kobiety, które niedawno urodziły dziecko. Uczucie nieadekwatności lub beznadziejności może być spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie po porodzie. Przyczyną może być także brak snu i zwiększony stres. Objawy depresji poporodowej to m.in:
- Skrajne wyczerpanie
- Okresy wściekłości lub nieuzasadnionego gniewu
- Chroniczny niepokój
- Smutek bez wyraźnego powodu
- Myśli o tym, iż nie jest się dobrym rodzicem
- Nieuzasadnione zamartwianie się o zdrowie dziecka
- Problemy z dbaniem o siebie i dziecko
- Myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka
Zaburzenie dwubiegunowe
Choroba ta, znana również jako depresja maniakalna, jest skomplikowaną i ciężką postacią depresji połączonej z okresami manii. Istnieje kilka różnych rodzajów choroby dwubiegunowej, ale zwykle wszystkie mają te same objawy – skrajną depresję na przemian z maniakalną aktywnością.
Epizody depresyjne obejmują:
- Pozostawanie w łóżku przez wiele dni
- Brak energii
- Ogromne, długotrwałe zmęczenie
- Uczucie smutku
- Poczucie pustki lub beznadziejności
- Problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji
- Utrata zainteresowania zwykłymi czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność
- Próby samobójcze lub myśli samobójcze
Epizody maniakalne obejmują:
- Uczucie wyższości lub ogromnej radości
- Duże okresy energii
- Niewyspanie
- Gwałtowne myśli
- Szybkie mówienie
- Myślenie, iż jest się niezniszczalnym
- Samodestrukcyjne lub ryzykowne zachowania
- Nierealistyczne poczucie wyższości
- Bycie bardziej drażliwym niż zwykle
Dlaczego sięga się po alkohol?
Osoby cierpiące na depresję często sięgają po alkohol lub narkotyki, aby poradzić sobie z ogarniającymi je uczuciami. Jest to forma samoleczenia, po którą sięgają osoby z depresją, zamiast szukać pomocy u specjalisty. Picie może poprawić samopoczucie na krótki czas, a w końcu pogorszyć sytuację, ponieważ alkohol jest środkiem depresyjnym.
Jak picie może pogorszyć sytuację?
Kolejnym problemem związanym z piciem alkoholu podczas depresji są kłopoty, jakie może on wywołać w życiu. Na przykład, picie może prowadzić do ryzykownych zachowań, braku adekwatnej oceny sytuacji i problemów prawnych, takich jak prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Ponadto picie alkoholu często zwiększa liczbę wypadków, przypadków przemocy i zażywania nielegalnych narkotyków.
Kłopoty finansowe
Osoby, które piją w sposób ekstremalny, mogą mieć również problemy finansowe. Na przykład, nadmierne picie może spowodować, iż nie będziesz mógł pracować zbyt długo i stracisz pracę. Może się też zdarzyć, iż będziesz musiał wydać dużą sumę pieniędzy, aby uniknąć kłopotów z prawem.
Problemy w związkach
Utrata pracy lub wydawanie wszystkich pieniędzy może także spowodować inne problemy, na przykład w związku. Depresja może sama w sobie wywierać dużą presję na związek, ale związek może nie przetrwać, jeżeli do tego dojdzie nadużywanie alkoholu i problemy finansowe.
Problemy zdrowotne
Kiedy po raz pierwszy wypijesz drinka, alkohol może sprawić, iż poczujesz się zrelaksowany i spokojniejszy. Można odnieść wrażenie, iż problemy nie są już niczym ważnym. Działanie alkoholu wywołuje w końcu uczucie euforii i może pojawić się chęć wypicia większej ilości, aby utrzymać to dobre samopoczucie.
W perspektywie krótkoterminowej alkohol może być przyczyną przypadkowych obrażeń, a choćby zatrucia alkoholowego, jeżeli wypijesz go zbyt dużo. Możesz robić rzeczy, które nie są bezpieczne lub przyjmować leki lub narkotyki, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu. W dłuższej perspektywie alkohol może powodować więcej problemów zdrowotnych. Niektóre z nich mogą mieć wpływ na zdrowie:
- Wysokie ciśnienie krwi
- Psychoza
- Uszkodzenie mózgu
- Udar mózgu
- Nieregularne bicie serca
- Kardiomiopatia
- Choroba stłuszczeniowa wątroby
- Zapalenie wątroby
- Zwłóknienie
- Marskość wątroby
- Zapalenie trzustki
- Zaburzenia układu odpornościowego
- Kilka różnych rodzajów raka, w tym raka jelita grubego, piersi, wątroby i przełyku
Jak rozpoznać, iż pijesz za dużo?
Nadmierne spożywanie alkoholu definiuje się jako picie więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i dwóch w przypadku mężczyzn. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy pijesz za dużo, jest kontrolowanie ilości wypijanego alkoholu. Do znaków ostrzegawczych świadczących o tym, iż pijesz za dużo, należą m.in:
- Częste spożywanie alkoholu w celu radzenia sobie z depresją, lękiem lub złością
- Regularne spożywanie alkoholu, aby poczuć się pewniej.
- Częste występowanie kaca
- Twoje picie wpływa na Twoje związki.
- Złe samopoczucie po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.
- Kłamiesz na temat ilości wypijanego alkoholu.
- Ukrywanie picia alkoholu przed innymi
- Inni mówią ci, iż po wypiciu zachowujesz się głupio, gniewnie lub smutno.
- Czujesz, iż musisz pić, aby czuć się dobrze.
- Picie przejmuje kontrolę nad Twoimi zajęciami.
- Ludzie przestają się do ciebie zbliżać z powodu twojego picia.
Czy jesteś uzależniony od alkoholu?
Dla osoby z depresją każda ilość alkoholu jest zbyt duża. Jednak osoby bez depresji też mogą pić za dużo i uzależnić się. Oto kilka sygnałów świadczących o uzależnieniu od alkoholu:
- Możesz zacząć budzić się zdenerwowany lub mieć drżące ręce.
- Codziennie zaczynasz pić wcześniej.
- Musisz pić częściej, aby poczuć ten sam efekt.
- Zamiast chęci wypicia drinka, zaczynasz czuć, iż musisz go wypić.
- Częściej spóźniasz się do pracy.
- Zaczyna się negatywnie wpływać na związki.
- Kontynuowanie picia, mimo iż jest to przyczyną problemów.
- Można zacząć zaniedbywać inne części swojego życia.
Co można zrobić, jeżeli uważasz, iż pijesz za dużo?
Jest wiele innych rzeczy, które można robić poza piciem. jeżeli jednak jesteś uzależniony, prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy, aby przestać pić. W przypadku długotrwałego picia alkoholu mogą wystąpić poważne problemy z odstawieniem alkoholu. Objawy odstawienia alkoholu mogą obejmować silny niepokój, bóle głowy, mdłości, wymioty, halucynacje, a choćby drgawki.
Jeśli pijesz od dłuższego czasu, porozmawiaj z kimś o swojej depresji i piciu, zanim podejmiesz próbę odstawienia alkoholu. Pomocne może być przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych lub innych leków, które mogą ułatwić rzucenie picia. Działanie leków przeciwdepresyjnych może zwiększyć poziom serotoniny i endorfin w mózgu, co zwiększy poczucie szczęścia bez alkoholu.
W wielu przypadkach można przestać pić dzięki leczeniu depresji. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zwrócenie się o pomoc. jeżeli nie wiesz, gdzie szukać pomocy, możesz znaleźć tysiące specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy specjalizują się w leczeniu depresji i mają także doświadczenie w uzależnieniu od alkoholu.
Więcej informacji
- mind-diagnostics.org/blog/depression/is-drinking-and-depression-bad