Jak wykazano w badaniu naukowców z Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu w Afyonkarahisar, istnieje istotny związek między wskaźnikiem DMFT (liczba zębów z próchnicą, zębów usuniętych oraz wypełnionych) a gęstością mineralną kości. Badanie naukowców z Turcji zostało opublikowane 18 lutego w czasopiśmie naukowym „BMC Oral Health”.
– Osteoporoza pierwotna (rozwijająca się zwykle po 70. roku życia i powiązana z ograniczonym wchłanianiem się wapnia – przyp. red.) może korelować ze stanem zdrowia jamy ustnej – stwierdzili badacze z zespołu kierowanego przez dr Rahime Zeynep Erdem z Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu.
Badanie z udziałem ponad 220 osób
W badaniu obserwacyjnym wzięło udział 224 osób w wieku od 50 do 80 lat, w tym 199 mężczyzn oraz 25 kobiet po menopauzie. Wyniki badania gęstości mineralnej kości dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szyjki kości udowej i całego biodra zostały sklasyfikowane zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako normalne, osteopenia lub osteoporoza.
Stan zdrowia jamy ustnej oceniano na podstawie wskaźników DMFT – liczba zębów z próchnicą, zębów usuniętych i wypełnionych oraz uproszczonego wskaźnika higieny jamy ustnej (OHI-S). Uczestnicy zostali podzieleni na grupy w zależności od liczby zachowanych zębów: mniej niż 20 oraz 20 lub więcej zębów własnych.
Osteoporoza powiązania z gorszym stanem uzębienia
Badacze potwierdzili statystycznie istotny związek między wskaźnikiem DMFT (liczbą zębów z próchnicą, zębów usuniętych i wypełnionych) a wynikami gęstości mineralnej kości (F = 8,125, p < 0,001). Różnica ta była jednak najbardziej wyraźna w grupie pacjentów chorujących na osteoporozę w porównaniu do pozostałych grup. Średni wskaźnik DMFT był najwyższy u pacjentów z osteoporozą (18,69), a najniższy u osób z prawidłową gęstością mineralną kości (14,08, p < 0,001).
Liczba zachowanych zębów własnych była niższa u osób z osteoporozą i osteopenią w porównaniu do grupy z prawidłową gęstością kości (p < 0,001). Jednak w grupie z osteopenią liczba zachowanych zębów była zbliżona do tej w grupie kontrolnej, a zarazem znacznie wyższa niż w grupie pacjentów z osteoporozą. Osoby z najmniejszą liczbą zachowanych zębów miały również gorsze wyniki gęstości mineralnej kości i istotnie wyższy wskaźnik DMFT (p < 0,001).
Autorzy zaznaczyli, iż wskaźnik DMFT odzwierciedla stan zdrowia jamy ustnej przez całe życie, dlatego jego korelacja z gęstością mineralną kości może nie uwzględniać próchnicy doświadczanej przez uczestników badania w dzieciństwie oraz we wczesnej dorosłości.
– Utrata zębów oraz wskaźnik próchnicy były znacząco wyższe u pacjentów zmagających się z osteoporozą – podsumowali autorzy artykułu pt. „Relationship between bone mineral density and oral health: a cross sectional observational study”.
– Guided Tissue Regeneration i Guided Bone Regeneration są zabiegami, które wykorzystuje się od lat w tzw. sterowanej regeneracji tkanek. Może ona dotyczyć tkanki miękkiej, przede wszystkim chodzi tutaj o dziąsło otaczające ząb we wszelkiego rodzaju recesjach i oczywiście ubytki kostne. Żeby przejść do tych zabiegów, pacjent musi być zakwalifikowany, musi być wykluczona możliwość innego leczenia, np. zachowawczego – mówi dr hab. n. med. Maciej Czerniuk, specjalista z zakresu periodontologii I st. i chirurgii stomatologicznej II st., adiunkt w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej na Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Źródła: https://www.drbicuspid.com/
https://bmcoralhealth.biomedcentral.com/