Czy można podróżować w trakcie choroby nowotworowej?

zwrotnikraka.pl 1 rok temu

Okres wakacyjny to czas spędzany przede wszystkim na wypoczynku i podróżach. Z tych ostatnich nie trzeba rezygnować w trakcie leczenia onkologicznego. Należy pamiętać jednak o odpowiednim przygotowaniu przy wsparciu lekarza.

– Generalnie nie ma ograniczeń związanych z wyjazdami chorych na nowotwory – wskazuje lek. Julianna Wejs-Maternik, specjalista radioterapii onkologicznej z Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED w Elblągu.

I dodaje:

– Czas bezpośrednio przed i po leczeniu chirurgicznym, chemioterapii czy radioterapii może być trudny. Dlatego też warto odłożyć dalekie podróże na kilka tygodni po zakończonej terapii. W przypadku leczenia mniej inwazyjnego i po radioterapii na niewielkich obszarach ciała, już choćby po tygodniu można zaplanować wakacje.

Pacjent onkologiczny na wakacjach

Czy pacjent onkologiczny może wybrać się na wakacje do ciepłych krajów?

– Mimo, iż pojawiają się opinie mówiące o tym, iż choroba nowotworowa wyklucza wybór takich kierunków, to w literaturze medycznej trudno odszukać jakiegokolwiek potwierdzenia takiej teorii. Warto jednak pamiętać, iż wysoka temperatura może zwiększyć ryzyko obrzęku limfatycznego. Należy przyjmować dużo płynów (wody, niesłodzonej herbaty) i nie pozostawać w unieruchomieniu zbyt długi okres czasu – podkreśla lek. Julianna Wejs-Maternik z Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED w Elblągu.

I tłumaczy:

– Do jednych z najpoważniejszych problemów, jakie niesie za sobą podróżowanie, jest ryzyko zakrzepicy. Należy zadbać o to, aby nie pozostawać zbyt długo bez ruchu. Zalecane jest spacerowanie po pociągu czy samolocie, a podczas jazdy samochodem należy zrobić kilka przystanków. Drobne ćwiczenia – ruchy stopami czy napinanie mięśni – wspaniale wpłyną na samopoczucie. Pewnym rozwiązaniem jest też stosowanie pończoch uciskowych.

Również przyjmowanie leków nie wyklucza wyjazdów. Należy jednak zawsze zachować szczególną ostrożność – właśnie pod kątem ryzyka wystąpienia zakrzepicy oraz działań ubocznych spowodowanych promieniami słonecznymi. Przyjmowane leki mogą wywoływać nadwrażliwość po ekspozycji skóry na słońce dlatego należy bezwzględnie stosować preparaty ochronne z wysokim filtrem oraz nosić przewiewną odzież – nie zapominając o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z dobrym filtrem.

Niezależnie od ograniczeń i trudności związanych z leczeniem, warto zaplanować dłuższy urlop. To pozwoli na regenerację, wypoczynek i nabranie sił do walki z chorobą nowotworową.

ZAPRASZAMY: NEWSLETTER ONKOLOGICZNY

Podróżowanie w trakcie leczenia onkologicznego

  • Jeśli masz wątpliwości związane z podróżowaniem lub planowanym urlopem – porozmawiaj ze swoim lekarzem.
  • Przygotuj apteczkę i zabierz ze sobą zapas leków, które przyjmujesz.
  • Zabierz wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ubezpieczenie oraz aktualne badania związane z historią choroby oraz przebytym leczeniem – na wypadek potrzeby konsultacji medycznej na miejscu wyjazdu.
  • Nie zapomnij swojego wyposażenia (np. pompy, porty naczyniowe)
  • Rozważ stosowanie maseczek ochronnych w środkach transportu i dużych skupiskach ludzi.


PRZEJDŹ DO: LECZENIE WSPOMAGAJĄCE

Idź do oryginalnego materiału