Czy moje dziecko ma autyzm? Specjalistka wymieniła objawy, które łatwo przeoczyć

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pewne objawy autyzmu łatwo zbagatelizować. fot. Annie Spratt/unsplash, TikTok @dr.tiktalk


Psycholożka zamieściła w sieci filmik, w którym wymienia objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty. Jak zauważa, jest przez cały czas wiele osób, które nie trafiły do specjalisty w dzieciństwie. Objawy charakterystyczne dla niektórych zaburzeń mogły zostać zbagatelizowane lub uznane za "małe dziwactwa", tymczasem na diagnozę nigdy nie jest za późno.


Objawy lekkiego autyzmu łatwo zbagatelizować i uznać za normalne zachowanie dziecka.

Diagnoza spektrum autyzmu, w tym zespołu Aspergera, u starszych dzieci lub dorosłych może pomóc lepiej zrozumieć siebie, a także wyzwania, których doświadczało przez całe dotychczasowe życie.

Psycholożka wymienia objawy, na które warto zwrócić uwagę.


Dr Maya Mroue Boustain jest psycholożką kliniczną. Specjalistka mocno koncentruje się na tym, by zwiększyć dostęp do opieki medycznej w zakresie zdrowia psychicznego. W ramach swoich działań prowadzi także na TikToku profil, na którym omawia wiele różnych aspektów zdrowia psychicznego.

Jak objawia się autyzm i zespół Aspergera?


Wiele osób z lekkimi zaburzeniami ze spektrum autyzmu, np. z zespołem Aspergera, nie zostało zdiagnozowanych w dzieciństwie. Jak to możliwe? Po pierwsze jeszcze parę lat temu świadomość społeczna na temat wielu zaburzeń była znacznie mniejsza, a gros nietypowych zachowań rodzice traktowali jako zwykłe dziecięce zabawy.

Drugą przyczyną często jest fakt, iż dzieci takie nierzadko przejawiają wyższy poziom inteligencji, co może uśpić czujność opiekunów. Warto także zaznaczyć, iż osoby z m.in. z zespołem Aspergera, są niekiedy w stanie maskować objawy swoich zaburzeń.


Jeśli podejrzewasz, iż twoje dziecko ma zaburzenia ze spektrum autyzmu odpowiedź sobie na poniższe pytania - podpowiada psycholożka. Czy twoje dziecko:

zdecydowanie woli pracować samodzielnie niż razem z innymi;

lubi robić rzeczy w ten sam sposób, ma swoją rutynę i wzorce, które nieustannie odtwarza;

gdy zajmuje się czymś, co je interesuje, traci poczucie czasu;

zauważasz dużą wrażliwość na bodźce, np. dźwięki, które innym nie przeszkadzają;

widzisz, iż dziecko odbierane jest jako nieuprzejme i zbyt dosadne;

błahe pogawędki i wszelkie relacje towarzyskie sprawiają mu problem;

jest ostatnią osobą, która rozumie żart;

często przerywa innym i nie wie, kiedy przestać mówić;

ma problemy ze zrozumieniem sugestii czy intencji rozmówcy, jeżeli ten nie mówi wprost?



Powyższa lista nie wyczerpuje tematu, jednak jeżeli obserwujesz u twojego dziecka niektóre z wymienionych zachowań, warto udać się do specjalisty. Diagnostykę spektrum autyzmu, w tym zespołu Aspergera, u dzieci prowadzą poradnie psychologiczno- pedagogiczne lub prywatne ośrodki diagnostyczno-terapeutyczne wyspecjalizowane w zakresie spektrum autyzmu. Osobą, która stawia diagnozę, jest psychiatra, ale w proces diagnozy autyzmu zwykle zaangażowany jest zespół specjalistów: psychiatra, psycholog, logopeda i pedagog specjalny.

Idź do oryginalnego materiału