Mleko kobiet karmiących piersią i będących na diecie wegańskiej zawiera wystarczające ilości składników potrzebnych dla rozwoju dziecka, w tym najważniejszych – witaminy B2 i karnityny – pokazują badania naukowców z Holandii.
Jak potwierdziła główna autorka badań, dr Hannah Juncker, w ostatnich czterech latach liczba wegan w samej Europie podwoiła się. Ekspertka podkreśliła również, iż dieta matki w znacznym stopniu wpływa na skład substancji odżywczych w ludzkim mleku, co ma znaczenie dla rozwoju dziecka. W związku z tym wraz ze wzrostem liczby wegan na całym świecie, w tym matek karmiących, pojawiły się obawy na temat wartości odżywczych ich mleka. Stąd istotnym stało się sprawdzenie, czy stężenie ważnych związków odżywczych w mleku weganek różni się od stężenia tych substancji w mleku mam na innej diecie.
Naukowcy sprawdzili zawartość dwóch składników w mleku weganek karmiących piersią
Badania zostały przeprowadzone przez ekspertów z Medycznego Centrum Uniwersytetu w Amsterdamie. Wyniki analiz zaprezentowano podczas dorocznego 55. Spotkania Europejskiego Towarzystwa Dziecięcej Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN).
W analizach holenderskich naukowców udział wzięło łącznie 3 tys. kobiet. Spośród nich badacze wybrali 25 pań, które stosowały dietę wegańską, a dla porównania dobrano kolejnych 25 uczestniczek, które spożywały także produkty pochodzenia zwierzęcego. Następnie sprawdzono zawartość w ich mleku dwóch składników, których niedobory mogą wystąpić u wegan, czyli witaminy B2 oraz karnityny.
Witamina B2 (ryboflawina) jest istotnym składnikiem potrzebnym do tego, by różne enzymy katalizowały reakcje chemiczne w organizmie (jest tzw. kofaktorem). U małych dzieci niedobór tej witaminy może prowadzić m.in. do anemii czy problemów neurologicznych. Karnityna z kolei to związek niezbędny w procesie metabolizmy kwasów tłuszczowych i pozyskiwania energii dla komórek organizmu. Niedobór karnityny może prowadzić do niskiego poziomu cukru we krwi, obniżenia napięcia mięśni, kardiomiopatii, powiększenia wątroby i innych problemów.
Mleko weganek nie stanowi ryzyka niedoborów u dzieci witaminy B2 i karnityny
Analiza holenderskich naukowców wykazała, iż choć weganki miały w surowicy krwi zbyt niski poziom karnityny i acetylokarnityny, to nie odnotowano różnic w stężeniu tego związku w mleku weganek i mleku matek jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie stwierdzono także, by mleko na diecie wegańskiej zawierało mniej witaminy B2.
– Wyniki naszego badania wskazują, iż stężenie witaminy B2 oraz karnityny w ludzkim mleku nie ma związku ze stosowaniem diety wegańskiej – podkreśliła dr Juncker.
Zdaniem specjalistki oznacza to, iż dieta wegańska u kobiet karmiących piersią nie stanowi ryzyka rozwoju niedoborów witaminy B2 oraz karnityny u dzieci.
Źródło: PAP