Czy latem mogę zachorować na depresję sezonową?

biegowelove.pl 1 miesiąc temu
  • Rekordy ciepła są regularnie łamane.
  • Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na naszą psychikę.
  • Sezonowe zaburzenie afektywne zwykle kojarzone jest z zimą, jednak eksperci twierdzą, iż u pewnej grupy osób ciężka depresja występuje latem.

(Nexstar) – Kiedy w lecie upał i wilgotność osiągają nieznośny poziom, meteorolodzy, administratorzy szkół i urzędnicy rządowi często dyskutują o tym, jak zachować spokój – ale co z wpływem na nasze zdrowie psychiczne?

Rekordy ciepła Jest regularnie psutyUbiegły rok nie był wyjątkiem. Podczas brutalnego i śmiercionośnego lata 2023 r. lipiec stał się najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

„Ten lipiec był nie tylko cieplejszy niż jakikolwiek poprzedni lipiec, ale był także najcieplejszym miesiącem w naszej historii, począwszy od 1880 roku” – powiedział Gavin Schmidt, dyrektor Instytutu Studiów Kosmicznych im. Goddarda w NASA, po ustanowieniu rekordu: „To nieprawda to zjawisko normalne. Alarmujące ocieplenie na całym świecie jest spowodowane przede wszystkim emisją gazów cieplarnianych powodowaną przez człowieka, a wzrost średnich temperatur powoduje niebezpieczne, ekstremalne upały, których doświadczają ludzie tu, w domu i na całym świecie”.

Miliony ludzi żyją na miejskich wyspach ciepła. Czy jesteś jednym z nich?


Organizm ludzki jest bardzo wrażliwy na ciepło, ale fala upałów może również negatywnie wpłynąć na umysł, powiedziała Susan Albers, psycholog z Cleveland Clinic.

„Ciepła pogoda zwykle pomaga naszemu zdrowiu psychicznemu, ale nadmierne ciepło działa zupełnie odwrotnie” – stwierdziła Albers. „Badania wykazały, iż gdy temperatura wzrasta, ludzie stają się bardziej drażliwi i źli, doświadczają dużej drażliwości, trudności ze snem i problemów poznawczych. ”

Ciepło i nasze umysły

Sezonowe zaburzenie afektywne zwykle kojarzone jest z zimą, jednak eksperci twierdzą, iż u pewnej grupy osób ciężka depresja występuje latem.

Kelly Rohan, psycholog kliniczny na Uniwersytecie w Vermont, która bada zjawisko sezonowe, powiedziała Amerykańskiemu Towarzystwu Psychologicznemu (APA), iż sezonowe zaburzenie afektywne letnie „nie zostało odpowiednio zbadane”, ale wydaje się być powiązane z tym, jak niektórzy ludzie odczuwają ciepło i wilgoć .

„Niektóre z tych samych neuroprzekaźników, jak noradrenalina, dopamina i serotonina, które biorą udział w regulacji nastroju, są również zaangażowane w regulację temperatury” – powiedział Rohan – „więc może być coś nie tak z jednym lub większą liczbą układów neuroprzekaźników, co zwiększa ryzyko depresji oprócz niezdolności do… Wytrzymania ciepła i wilgoci.

Chociaż objawy te są rzadsze niż w miesiącach zimowych, Rohan twierdzi, iż osoby cierpiące na sezonowe zaburzenia afektywne w lecie zwykle zgłaszają utratę wagi, brak apetytu i bezsenność. Jest to przeciwieństwo objawów sezonowych zaburzeń afektywnych, które często występują w zimie i które często obejmują przyrost masy ciała, apetyt i nadmierną ilość snu.

Letnie sezonowe zaburzenie afektywne może mieć podłoże behawioralne lub poznawcze, ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę starają się unikać upałów i izolują się w domu przez kilka dni lub tygodni.

Badania sugerują, iż ciepło może wpływać na zdrowie psychiczne na kilka sposobów.

A Badanie 2022 Badanie wykazało, iż w najgorętsze dni w roku ryzyko wystąpienia kryzysów psychicznych skutkujących wizytami na oddziałach ratunkowych w szpitalu było o 8% wyższe w porównaniu z dniami najzimniejszymi. Przypadki obejmowały zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, stany lękowe, stres, schizofrenię, urojenia, samookaleczenia i zaburzenia zachowania mające początek w dzieciństwie.

Naukowcy odkryli, iż wskaźniki były wyższe na północnym zachodzie, północnym wschodzie i środkowym zachodzie, być może dlatego, iż domy na tych obszarach rzadziej były wyposażone w klimatyzację niż w innych regionach, np. na południu.

Znaczenie zachowania spokoju

Jeśli chodzi o związek między nastrojem a pogodą, Albers zaleca szereg środków zapewniających samoopiekę.

Jeśli to możliwe, zajmij się sprawami na świeżym powietrzu lub pracą przed godziną 10 i pozostań w domu w najgorętszej części dnia.

„Radzę również moim klientom, aby wzięli zimny prysznic, użyli zimnego ręcznika i położyli go na czole lub karku, co pomoże ci natychmiast się ochłodzić i pomóc w niektórych czynnikach poznawczych, które pojawiają się z przegrzaniem” – powiedział Albers.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego prawie wszystkie leki psychiatryczne, z wyjątkiem benzodiazepin, mogą jeszcze bardziej osłabić mechanizmy obronne organizmu przed gorącem, zwiększając prawdopodobieństwo wyczerpania cieplnego i udaru cieplnego.

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na dzieci, ponieważ łatwo mogą się nagrzać, co prowadzi do napadów złości i frustracji, co rodzice mogą uznać za złe zachowanie.

„Ciepło wpływa na produkcję neuroprzekaźników, nasz sen i regulację hormonów” – mówi Albers. Zatem te trzy czynniki w ogromnym stopniu wpływają na nasz nastrój, a interakcja między nimi może poprawić lub pogorszyć nasz nastrój. „W krótkim okresie możemy codziennie radzić sobie z objawami gorąca, pozostając w pomieszczeniach i zachowując spokój”.

Osoby, które już zmagają się z pewnymi aspektami swojego zdrowia psychicznego, mogą być szczególnie bezbronne podczas przedłużającej się fali upałów, a Albers twierdzi, iż to najlepszy czas, aby sprawdzić, co u bliskich.

„Niektóre z sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, iż naprawdę masz problemy emocjonalne, to zmiany w Twoim codziennym funkcjonowaniu” – Albers powiedziała Nexstar. Masz trudności z dotarciem do pracy, zmiany w apetycie i śnie. „To kilka podstawowych znaków ostrzegawczych i nadszedł czas, aby skontaktować się ze swoim lekarzem lub specjalistą opieki zdrowotnej”.

Idź do oryginalnego materiału