Czy kwas laurynowy może być stosowany w leczeniu trądziku?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Czy kwas laurynowy może być stosowany w leczeniu trądziku?


Zarówno w kuchni, jak i w kosmetologii, olej kokosowy ma różne, dobrze znane zastosowania oleju kokosowego. Ale nie wszyscy wiedzą, iż jeden z jego głównych składników aktywnych, kwas laurynowy, stosuje się również w leczeniu trądziku.

Tak więc, oprócz zapewniania korzyści jako środek nawilżający skórę i do pielęgnacji włosów, olej kokosowy może pomóc w leczeniu chorób skóry. Nie stanowi on jednak jedynego źródła tego kwasu tłuszczowego. Składnik ten można pozyskać również z oleju palmowego i zwykłego mleka krowiego.

Co to jest kwas laurynowy i skąd się go pozyskuje?

Znany również jako kwas dodekanowy (ze względu na liczbę atomów węgla w swoim wzorze), ale częściej jako kwas laurynowy, jest to średniej długości nasycony kwas tłuszczowy. Ma pochodzenie naturalne i występuje w tkankach ludzkiego ciała w postaci stałej i nierozpuszczalnej.

Występuje również w różnych produktach spożywczych, zarówno zwierzęcych, jak i roślinnych, które zawierają tłuszcze nasycone. Do najczęstszych jego źródeł należą:

  • Olej kokosowy: jeden z najbogatszych w ten składnik z szacunkową 40% zawartością kwasu laurynowego.
  • Olej z ziaren palmowych: ekstrahowany z ziaren palmy Elaeis guineensis. Jego udział jest znacznie wyższy, blisko 80%.
  • Mleko krowie lub kozie: zawiera około 0,25 grama na filiżankę. 3% całkowitego tłuszczu mleka to kwas laurynowy.

Zastosowania i zalety kwasu laurynowego

Olej kokosowy ma wiele zastosowań, od kulinarnych po kosmetyczne. jeżeli chodzi o kwas laurynowy, uważa się, iż ma kilka adekwatności skutecznych w leczeniu chorób. Spójrzmy.

Olej kokosowy jest produktem o coraz większym zapotrzebowaniu w przemyśle kosmetycznym, częściowo ze względu na zawartość kwasu laurynowego.

Konserwacja żywności

Kwas laurynowy ma wysoką stabilność i jest nierozpuszczalny w wodzie. Z tego względu dodaje się go do produktów spożywczych, wspomagając ich konserwację. Jednak rafinowany traci część swoich adekwatności.

Zastosowania kosmetyczne

Kwas ten ma podobno adekwatności nawilżające, dlatego stosuje się go w walce z suchością skóry, wspierając funkcję bariery lipidowej.

Jest również powszechnym składnikiem kremów i innych produktów przeciwstarzeniowych, aby zmniejszyć lub zminimalizować ślady pozostawione przez upływ czasu. Według badania z 2013 r. samo dodanie odrobiny oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia do balsamu do skóry poprawia nawilżenie i elastyczność.

Choroby skóry

Olej kokosowy znajduje również zastosowanie w leczeniu chorób takich jak łuszczyca, dzięki swoim adekwatnościom nawilżającym i przeciwzapalnym. W szczególności pomaga kontrolować objawy tej patologii.

Działanie przeciwbakteryjne

Zgodnie z wynikami różnych badań naukowych, kwas laurynowy wykazał swoją zdolność do hamowania rozwoju organizmów chorobotwórczych. Dlatego może pomóc w leczeniu i profilaktyce różnych infekcji, w tym przeziębienia i grypy.

Po spożyciu przekształca się w monolaurynę, związek o szerokim spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego. Inne badania w warunkach laboratoryjnych wykazały, iż kwas laurynowy ma zdolność hamowania rozwoju organizmów chorobotwórczych, takich jak Staphylococcus aureus.

Inne korzyści

Stosowanie tego kwasu tłuszczowego wiąże się z innymi korzyściami. Według badań Polinezyjczycy, których głównym źródłem kalorii są orzechy kokosowe, żyją dłużej i są zdrowsi, z niskim odsetkiem otyłości i cukrzycy.

Sugeruje się również, iż może pomóc nam łatwiej schudnąć i może być czynnikiem ochronnym przed chorobą Alzheimera. Jednak wiele z jego zastosowań jest przez cały czas w fazie badań.

Przeczytaj więcej tutaj: Popraw swoje zdrowie jamy ustnej dzięki olejowi kokosowemu

Jak stosować kwas laurynowy na trądzik

Do pojawienia się lub rozwoju trądziku przyczynia się kilka czynników. Należą do nich nadmierna produkcja łoju, pory zatkane łojem i martwymi komórkami, obecność bakterii (Cutibacterium acnes) oraz stany zapalne.

Biorąc pod uwagę wspomniane powyżej adekwatności antybakteryjne i przeciwzapalne, kwas laurynowy może skutecznie wspomagać leczenie trądziku. Potwierdzają to wyniki kilku badań.

Na przykład w badaniu z 2009 roku stwierdzono, iż ten kwas tłuszczowy zmniejsza zarówno stany zapalne, jak i ilość bakterii obecnych na skórze. Inne badania przeprowadzone w 2016 roku potwierdziły te adekwatności.

Nie należy go jednak stosować bezpośrednio. Warto zakupić i stosować produkt zawierający ten związek. W przypadku problemów z nawodnieniem skóry czy łuszczycy ryzyko jest mniejsze, dzięki czemu można go stosować swobodniej.

Dla większego bezpieczeństwa należy skonsultować się z dermatologiem, który może wskazać odpowiednią dawkę dla danej osoby.

Nie ma dokładnie ustalonej dawki kwasu laurynowego.

Podobnie istnieje możliwość włączenia do diety składników, takich jak olej kokosowy. W ten sposób możesz skorzystać z dobrodziejstw kwasu laurynowego nie tylko na trądzik czy skórę. Oczywiście zależy to również od wieku i stylu życia danej osoby.

Trądziku nie da się wyleczyć jedną substancją. Konsultacja lekarska określi najskuteczniejsze połączenie środków zaradczych.

Przeczytaj: Trądzik – domowe sposoby na rozwiązanie problemu

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Przede wszystkim należy zauważyć, iż kwas laurynowy jest substancją, która może powodować podrażnienia. Dlatego nie należy go spożywać samodzielnie, ale w postaci oleju kokosowego lub w świeżych orzechach kokosowych.

Jednak nie ma zbyt wielu danych na temat skutków, jakie może wywołać. Wskazane jest również wykonanie testu płatkowego, jeżeli ma być stosowany miejscowo. jeżeli nie ma reakcji, można go używać, zawsze oszczędnie.

Ze swojej strony Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nadała monolaurynie status związku ogólnie bezpiecznego, choć nie sprecyzowała wytycznych dotyczących dawkowania.

Mimo to osoby o wrażliwej skórze powinny stosować go ostrożnie. Podobnie osoby uczulone na kwas laurynowy, olej kokosowy lub palmowy lub którykolwiek z jego składników nie powinny go stosować.

Na koniec warto pamiętać, iż istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania oleju kokosowego. Jego spożywanie nie jest zalecane dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem lub ze skłonnością do niestrawności.

Skonsultuj się z lekarzem

Pomimo wszystkich badań na korzyść, nie ustalono, czy kwas laurynowy działa samodzielnie, czy jego korzyści są wynikiem połączonego działania wszystkich innych obecnych składników.

Jeśli uważasz, iż dobrym rozwiązaniem jest włączenie oleju kokosowego lub palmowego do diety na trądzik, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę całkowitą ilość spożywanego tłuszczu.

Niezależnie od tego, czy go spożywasz, czy stosujesz miejscowo, w pierwszej kolejności najlepiej skonsultować się z dermatologiem.

Czy olejek jojoba pomaga w leczeniu trądziku?
Bardzo popularny jest olejek jojoba w walce z trądzikiem. Ale co nauka mówi o jego skuteczności? Dowiadywać się. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału