

Kępki żółte (łac. xanthelasma) to defekt estetyczny, który niekiedy pojawia się w okolicy oczu. Występują symetrycznie, najczęściej u osób w średnim wieku (po 40. roku życia). Ten problem dotyczy również i Ciebie? Dowiedz się, czy należy usuwać kępki żółte na powiekach (inaczej żółtaki). Sprawdź, czy są groźne dla zdrowia.
Czym są i kępki żółte? Poznaj przyczyny problemu
Kępki żółte to małe grudki widoczne na skórze powiek górnych i dolnych, które są zbudowane z cząsteczek tłuszczu. Mogą też rozwinąć się w innych rejonach ciała np. na dłoniach, stopach, zgięciach stawów. Wiedz, iż xanthelasma pojawiają się symetrycznie, zwykle w kącikach między okiem a nasadą nosa. Najczęściej są rozpoznawane u pacjentów między 40. a 50. rokiem życia (nieco częściej u kobiet). Źródło problemu najczęściej wynika z zaburzeń gospodarki tłuszczowej organizmu. Kępki żółte są najczęściej miękkie w dotyku, ale z czasem mogą twardnieć. Jak podkreślają lekarze charakterystyczne żółte plamki na powiekach, częściej pojawiają się u osób chorych na:
- cukrzycę,
- miażdżycę,
- marskość wątroby,
- przewlekłe zapalenie trzustki.
Kępki żółte występują też w innych miejscach ciała – a nie tylko na powiekach górnych i dolnych. Mogą pojawiać się również m.in. na dłoniach, pośladkach, czy w zgięciach stawów, stopach np. w rejonie ścięgna Achillesa. Zastanawiasz się, kiedy wskazane jest usuwanie kępek żółtych?
Czy kępki żółte są groźne i trzeba je usuwać?
Żółtaki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia (nie są to zmiany złośliwe) ani nie powodują dolegliwości bólowych. Jednak część osób odczuwa pewien dyskomfort w związku z obecnością grudek (szczególnie na twarz) i chce je usunąć ze względów czysto estetycznych. W cięższych przypadkach kępki żółte mogą utrudniać swobodne mruganie, a niekiedy częściowo ograniczać pole widzenia. W takiej sytuacji ich usunięcie poza kwestiami kosmetycznymi może poprawić komfort codziennego funkcjonowania pacjenta.
Jakie są metody usuwania żółtaków?
Im mniejsze są żółtaki, tym łatwiej je usunąć i lepsze efekty. jeżeli chcesz pozbyć się nieestetycznych kępek żółtych możesz zrobić to na kilka sposobów, jak np.:
- krioterapia,
- elektrokoagulacja,
- wycięcie chirurgicznie,
- plazma medyczna,
- usuwanie dzięki lasera CO₂.
Usuwanie kępek żółtych metodą chirurgiczną daje dobre rezultaty, gdy grudki są niewielkie i gdy występują jedynie na górnych powiekach. Lekarz chirurg może wówczas ukryć blizny w fałdach skóry. jeżeli zmiany są na powiekach dolnych, chirurgiczne wycinanie w tym miejscu może pozostawić pamiątkę w postaci widocznych niewielkich blizn. Masz jeszcze do wyboru laserowe usuwanie kępek żółtych, które nie wymaga zakładania szwów i jest mniej inwazyjną procedurą. Ile trwa usuwanie kępek żółtych? W zależności od wybranej metody około 30-60 minut. Nie jest to bolesny zabieg, bo lekarz przeprowadza go po zastosowaniu środka o miejscowym działaniu znieczulającym. Wiedz, iż po usunięciu grudek warto oddać je do badania histopatologicznego.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania zabiegowe, są to:
- ciąża i laktacja,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- choroby nowotworowe,
- nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie,
- wszczepiony rozrusznik serca.
Profilaktyka kępek żółtych
Miej świadomość, iż mimo usunięcia żółtaków, zmiany mogą powrócić. Jak więc im zapobiegać? Poprzez leczenie choroby podstawowej i kontrolę stężenia lipidów. jeżeli masz podwyższony poziom cholesterolu, zmień dietę na niskotłuszczową, poprzez:
- ograniczenie spożycia masła, smalcu,
- używanie do smażenia oleju rzepakowego,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- zwiększenie podaży błonnika pokarmowego.
materiał zewnętrzny