Odwodnienie jest to stan, w którym organizm traci więcej wody, niż przyjmuje. Woda jest ważna dla człowieka z wielu powodów. Odpowiada m.in. za transport tlenu i składników odżywczych do komórek, a ponadto pomaga w termoregulacji oraz amortyzuje narządy wewnętrzne człowieka. Bez wody nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Odwodnienie organizmu może prowadzić do poważnych konsekwencji, jednak warto wiedzieć, iż można wyróżnić kilka jego stopni. Najwyższy stopień odwodnienia może objawiać się m.in. zaburzeniem świadomości i drgawkami. Aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu, należy spożywać optymalne ilości płynów każdego dnia, a także sięgać po produkty bogate w wodę (głównie owoce i warzywa) oraz ograniczyć spożycie produktów działających moczopędnie tj. alkoholu i kofeiny. To właśnie obecność tej ostatniej w herbacie prowokuje pytanie o to, czy herbata odwadnia organizm. Jak to wygląda w rzeczywistości? Wyjaśniamy.
REKLAMA
Zobacz wideo Jesteś odwodniony? Zrób sobie domowy izotonik!
Czy czarna herbata odwadnia? Czarną herbatę pijemy najczęściej
Picie czarnej herbaty to dla wielu osób codzienny rytuał, bez którego nie wyobraża sobie poranka i udanego początku dnia. To doskonałe źródło antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie. Zawarte w niej polifenole mają ponadto adekwatności przeciwzapalne, a regularne picie czarnej herbaty może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu i parametrów ciśnienia tętniczego krwi.
Kofeina przyczynia się z kolei do poprawy pamięci i koncentracji. No właśnie kofeina. Mimo iż wspomaga funkcjonowanie organizmu, to właśnie jej obecność sprawia, iż często myślimy o herbacie jako o produkcie, który przyczynia się do odwodnienia. Kofeina ma co prawda działanie moczopędne, ale wiele zależy od indywidualnej reakcji na nią każdego z nas. U jednych osób efekt działania moczopędnego będzie mniejszy, u innych z kolei zauważalnie większy. Co więcej, aby go zaobserwować, należy wypić dużą ilość herbaty (sześć lub więcej filiżanek dziennie).
A czy zielona herbata odwadnia? Ponoć jest bardzo zdrowa
Jak już wiemy, zarzut o możliwość odwodnienia organizmu przez herbatę, wynika z obecności w niej kofeiny. Jak jest w przypadku zielonej herbaty? Ona również zawiera kofeinę, jednak jej stężenie jest znacznie mniejsze, niż w przypadku czarnej herbaty. Wiele zależy też od odmiany, a także czasu parzenia. Im dłużej herbata jest parzona, tym więcej kofeiny uwalnia się do naparu.
Kofeina z zielonej herbaty uwalnia się wolniej, niż ta z kawy, dlatego jej działanie pobudzające utrzymuje się dłużej. Czy można powiedzieć, iż zielona herbata odwadnia? Wszystko zależy od ilości wypijanej herbaty, ilości przyjmowanych innych płynów oraz indywidualnej tolerancji na działanie kofeiny.
Herbata odwadnia czy nie? Podsumowanie dla ciebie
Herbata odwadnia czy nie? Podsumowując to zagadnienie, należy podkreślić, iż zarzut o odwadniające działanie herbaty wynika z obecności w niej kofeiny, która ma działanie moczopędne. Wypijanie herbaty w niewielkich ilościach nie powinno skutkować odwodnieniem organizmu, zwłaszcza o ile regularnie sięgamy po wodę i uzupełniamy jej niedobory w organizmie.
Regularne picie herbaty można rozpatrywać jako element zróżnicowanej i zdrowej diety. Czarna lub zielona herbata nie zastąpią jednak wody i nie mogą być traktowane jako jej substytut.
o ile pijemy czarną lub zieloną herbatę regularnie i mamy obawy co do skutków ubocznych w postaci odwodnienia organizmu, to warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Warto także obserwować swój organizm i wsłuchiwać się w sygnały, jakie nam wysyła. Wysuszone usta i dłonie mogą świadczyć o tym, iż nasz organizm potrzebuje większej ilości płynów, a ich niedobory należy jak najszybciej uzupełnić.
Zobacz też: Ogórki z przyprawą gyros lepsze niż kebab. Trudno im się oprzeć