Czy dodanie immunoterapii do radioterapii zwiększa skuteczność leczenia? ►

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Archiwum


Połączenie immunoterapii z radioterapią może przynieść dobre efekty w leczeniu nowotworów złośliwych, w tym obszarze prowadzonych jest wiele badań naukowych. Prof. Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii omawia możliwości zastosowania tej metody w praktyce lekarskiej.

Łączenie immunoterapii z radioterapią jest obiecującym kierunkiem badań naukowych, a pierwsze obiecujące wyniki sięgają 2014 roku. W Polsce tę metodę stosuje się od 2021 roku w ramach programu lekowego w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca. Innym zastosowaniem jest leczenie konsolidujące w miejscowo zaawansowanym nieoperacyjnym drobnokomórkowym raku płuca po jednoczasowej radio- i chemioterapii. To pierwsze zastosowania immunoterapii w skojarzeniu z radioterapią w naszym kraju.

Prof. Adam Maciejczyk omawia warunki i efekty zastosowania tej metody oraz toczące się badania, które mogą przynieść nowe możliwości terapii.



Wykład „Czy dodanie immunoterapii do radioterapii lub radioterapii do immunoterapii zwiększa skuteczność leczenia nowotworów złośliwych?” prof. Adam Maciejczyk przedstawił podczas 14th International Conference of Contemporary Oncology zorganizowanej przez wydawnictwo Termedia.

Idź do oryginalnego materiału