Czy depresja może wzmagać cukrzycę?

everethnews.pl 1 rok temu

Na łamach czasopisma „Diabetes Care” opublikowano badania, z których wynika, iż depresja może być bezpośrednią przyczyną wzrostu ryzyka cukrzycy typu 2. Już od jakiegoś czasu mówiono o tym związku, jednak po raz pierwszy udało się to udowodnić.

Związek depresji z cukrzycą typu 2.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na depresję cierpi ponad 350 milionów ludzi. Naukowcy przede wciąż jednak zmagają się z próbą ustalenia, jakie mogą być przyczyny choroby. Ekspertom z Uniwersytetu w Surrey po raz pierwszy udało się udowodnić jeden z czynników.

W badaniu wzięło udział 19 tys. osób chorych na cukrzycę typu 2. oraz 2,5 tys. pacjentów zmagających się z depresją. Ponadto zgłosiło się aż 135 tys. ochotników, którzy sami u siebie zauważyli oznaki depresji. Jak się okazało, wśród uczestników identyfikowano aż siedem wariantów genetycznych, które przyczyniają się równocześnie do depresji i cukrzycy. Podczas badań przeanalizowano zdrowie i genetykę pacjentów z Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Wyniki badań

Główna autorka publikacji, prof. Inga Prokopenko, wyjaśniła, iż depresja stanowi czynnik przyczyniający się do rozwoju cukrzycy typu 2., co może być bardzo pomocne w usprawnieniu działań prewencyjnych. Badacze informują, iż osoby, które cierpią na depresję powinny przebadać się pod kątem możliwego zachorowania na cukrzycę.

– Serdecznie zachęcamy wszystkich cierpiących na depresję, aby poznali swoje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. (…) w celu uzyskania odpowiedniego wsparcia, mającego zmniejszyć ryzyko i uniknąć cukrzycy – zaznaczyła dr Elizabeth Roberston z Diabetes US.

Depresja i cukrzyca w Polsce

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. W 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom. Jak pokazują dane NFZ w 2021 r. 1,5 mln osób wykupiło leki antydepresyjne. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.

Dane WHO pokazują, iż na świecie jest ponad 440 milionów ludzi, którzy zmagają się z cukrzycą. W krajach o niskim i średnim dochodzie aż 1,6 miliona. W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale choćby 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby.

Źródło: poradnikzdrowie, gov.pl

Idź do oryginalnego materiału