We wrześniu 2024 roku na Facebooku został opublikowany post, w którym stwierdzono, iż dorosły człowiek może normalnie przyjmować 15 tys. jednostek witaminy D3 dziennie. W ostatnim czasie podobne informacje pojawiły się także w innych mediach społecznościowych, na przykład na TikToku. Czy tak brzmią aktualne zalecenia?
Kto da więcej?
„Polecam to dla dorosłego człowieka” ‒ w taki sposób rozpoczęła swój wpis na Facebooku użytkowniczka Jasnowidz Emma. Według internautki dorosły człowiek może przyjmować witaminę D3 w ilości aż 15 000 IU dziennie.
Do wpisu dołączono zrzut ekranu przedstawiający aukcję z serwisu Allegro. Jej przedmiotem jest opakowanie 120 tabletek, z których każda zawiera 5000 IU witaminy D3 oraz 200 mcg witaminy K2 MK-7.
„Właśnie wczoraj słuchałam Pana Skoczylasa jak mówił o bezpiecznej dawce 15 tys. jednostek dziennie. Od dziś zwiększam z 8 do 15 tys.” ‒ czytamy w jednym z komentarzy zamieszczonych pod postem. „Biorę, ale 25.000” ‒ napisał inny użytkownik. Jedna odpowiedź sugeruje choćby zażywanie dziennych dawek rzędu… 50 tys. jednostek witaminy D3.
Nie tylko Facebook
Informacja dotycząca przyjmowania ogromnych dziennych dawek witaminy D3 pojawiła się również na TikToku. Opublikowano tam film, w którym wypowiada się doktor Jerzy Jaśkowski, zawieszony w prawie do wykonywania zawodu lekarz. Do dnia 11 października 2024 roku TikTok zdobył ponad 240 tysięcy wyświetleń, 7000 polubień oraz 270 komentarzy.
Czego możemy dowiedzieć się z nagrania? „100 tysięcy [jednostek witaminy D3] trzeba podzielić, w zależności od stanu wyjściowego, na 10-15 tysięczne dawki i brać je codziennie” ‒ radzi Jerzy Jaśkowski w 1:46 minucie filmu. „Dorosła osoba najczęściej musi brać ok. 10 tys. jednostek” ‒ twierdzi w dalszej części. Sporo komentujących było zachwyconych treścią jego apelu „Doskonały wykład” ‒ napisał jeden z użytkowników. „Mądra i potrzebna wiedza” ‒ stwierdził inny.
Suplementować czy nie?
Zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D3 zależą od wielu czynników, m.in. wieku, masy ciała czy stanu zdrowia. Wpływ na nie ma choćby kraj, w którym mieszka dana osoba – im słoneczniejszy, tym mniejsza rekomendowana dawka. W Polsce zgodnie z najnowszymi wytycznymi zdrowym osobom dorosłym między 19 a 75 rokiem życia zaleca się przyjmowanie od 1000 do 2000 jednostek witaminy D3 dziennie, natomiast zdrowym seniorom, którzy ukończyli 75 lat ‒ między 2000 a 4000 jednostek dziennie. Dla porównania, w USA dla grupy wiekowej 19-70 sugerowana dzienna dawka wynosi 600 jednostek, a dla grupy 70+ ‒ 800 jednostek.
Największa dobowa dawka witaminy D3, która uważana jest za bezpieczną dla zdrowej osoby dorosłej (tj. niepowodującą niepożądanych skutków), wynosi 4000 IU. Suplementacja większymi dawkami jest możliwa, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, np. u osób chorych, otyłych lub z bardzo niskim stężeniem D3 w organizmie. Nie są to w każdym razie przypadki „normalne”, ale takie, które wymagają indywidualnego podejścia oraz kontroli lekarskiej. W związku z tym twierdzenie, jakoby „normalna” dzienna dawka witaminy D3 wynosiła dla dorosłego człowieka 15 000 IU uznajemy za fałszywe.
Dowiedz się więcej
Podobna informacja dotycząca przyjmowania ogromnych dziennych dawek witaminy D3 została zweryfikowana 9 września 2023 r. przez Stowarzyszenie Demagog.