Czop śluzowy u kobiety w ciąży można zaobserwować, gdy zbliża się termin porodu. Rozpoznaje się go jako przezroczystą, różową, żółtawą, krwawą lub czerwonawo-brązową wydzielinę śluzową. Dlatego nazywa się go również krwawą wydzieliną, chociaż nie jest to do końca to samo.
Czop ten jest produktem tworzenia się śluzu w kanale szyjki macicy i działa jak hermetyczna bariera, która zapobiega przedostawaniu się mikroorganizmów do macicy.
Chociaż jego wydalenie niekoniecznie oznacza początek porodu, wskazuje, iż nadejdzie wkrótce. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czop śluzowy u kobiet w ciąży
Czop śluzowy powstaje w wyniku gromadzenia się śluzu w szyjce macicy. Wydzielina ta jest wytwarzana przez gruczoły śluzowe szyjki macicy, które przerastają (powiększają się) w pierwszych tygodniach ciąży.
Jego skład jest zróżnicowany. Może zawierać elementy, takie jak:
- Woda
- Śluz
- Fosforany
- Enzymy
- Białka
- Elektrolity
- Immunoglobuliny
Czop śluzowy znajduje się tuż u góry kanału pochwy. Zamyka szyjkę macicy, chroniąc dziecko, dopóki nie będzie gotowe do narodzin.
Jaka jest jego funkcja?
Podstawową funkcją czopu śluzowego jest tworzenie bariery oddzielającej wnętrze jamy macicy od kanału pochwy. Stanowi fizyczną barierę, uniemożliwiającą dostęp zarówno grzybom saprofitycznym, bakteriom bytującym w pochwie, jak i innym mikroorganizmom.
Jednakże, oprócz działania jako bariera fizyczna, obecność immunoglobulin przyczynia się również do obrony przed patogenami. Immunoglobuliny zwalczają potencjalnie zakaźne mikroorganizmy, które mogłyby dostać się do jamy macicy.
Zobacz też: W łonie matki – szczęśliwe dziecko przed porodem
Czy czop śluzowy rzeczywiście zapewni ochronę przed bakteriami?
Dostawanie się bakterii z dróg moczowych lub kanału pochwy może zainfekować łożysko i płyn owodniowy, powodując komplikacje podczas ciąży. Vornhagen i in. w 2018 roku opublikowali badanie dotyczące samoprzeciwbakteryjnej aktywności składników czopu śluzowego. Wykazali, iż stężenie środków przeciwdrobnoustrojowych było niewystarczające do zabicia bakterii, ale zawiera wystarczającą ilość białek zdolnych do aktywacji leukocytów (białych krwinek), a tym samym układu odpornościowego.
Z drugiej strony Hansen i in. wspomnieli, iż czop śluzowy ma intensywną aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko Staphylococcus saprophyticus, Stapylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecium, Streptococcus pyogenes i Streptococcus agalactie. Wszystkie te mikroorganizmy są związane z przedwczesnym porodem i powikłaniami występującymi u noworodków.
Czop nie działa na Ureaplasma spp. która jest bakterią najczęściej znajdowaną w płynie owodniowym w przypadku przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
Kiedy następuje wydalenie czopu śluzowego?
Czop śluzowy jest wydalany z powodu obecności skurczów, które powodują zmiany w szyjce macicy. Dlatego samo w sobie nie oznacza to początku porodu. Oznacza raczej początek aktywności macicy.
Jest wydalany, gdy szyjka macicy zaczyna się zmieniać (rozszerzać lub otwierać). Wydalenie może nastąpić na kilka tygodni, dni lub tuż przed faktycznym rozpoczęciem porodu.
Wydalenie uważa się za normalne między 38 a 42 tygodniem ciąży. Chociaż nie może ono dokładnie wskazać, kiedy rozpocznie się poród, skurcze macicy często rozpoczynają się natychmiast po nim.
W przypadku podejrzenia wydalenia czopu śluzowego przed 37 tygodniem ciąży należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Przedwczesne wydalenie czopu
Wczesne wydalanie czopu śluzowego kobiety ciężarnej powinno być oceniane na podstawie stopnia zaawansowania ciąży. Wiemy, iż wydalenie jest zwykle spowodowane rozwarciem i zmiękczeniem szyjki macicy. Byłby to więc znak, iż obszar anatomiczny się zmienia.
Kiedy czop zostanie wydalony w pierwszym trymestrze ciąży, niekoniecznie jest to oznaką problemu. Może być większa podatność na infekcje, ale macica wytworzy nowy czop śluzowy.
Czasami jest wydalany po medycznym badaniu pochwy lub po stosunku penetrującym.
Gdy jednak wydalenie nastąpi po drugim trymestrze ciąży, a przed 37 tygodniem, należy pilnie zgłosić się do lekarza. W tym scenariuszu istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.
Lekarz zleci wykonanie USG w celu zmierzenia długości szyjki macicy. Dane te ujawnią, czy istnieje ewentualna niewydolność szyjki macicy, a tym samym zagrożenie przedwczesnym porodem.
Celem zawsze jest uniknięcie porodu przed 37 tygodniem ciąży. Gdy zbliża się on nieuchronnie i nie można zatrzymać progresji skurczów, częstym wyborem będzie przeprowadzenie dojrzewania płucnego płodu i zaprogramowanie opieki nad dzieckiem przy porodzie przedwczesnym.
Przeczytaj również: Poród – różne możliwości i ich charakterystyka
Czym jest pęknięcie błon śluzowych?
Z początkiem porodu wiąże się kilka objawów. Wypchnięcie czopu śluzowego jest tylko jednym z nich i może nastąpić choćby kilka tygodni przed narodzinami dziecka, o czym już wspominaliśmy.
Z kolei jednym z najbardziej charakterystycznych objawów początku porodu jest pęknięcie błon płodowych, znane również jako „odejście wód płodowych”. Występuje ono, gdy pęka worek owodniowy otaczający dziecko.
To uwalnia klarowny płyn owodniowy, który wypływa nagle. Kobiety często myślą, iż oddały mocz nieumyślnie. Po pęknięciu błon często dochodzi do skurczów.
Pęknięcia błon śluzowych nie należy jednak mylić z uwolnieniem czopu śluzowego. Są to różne epizody, nieco powiązane, ale nie takie same.
Czop śluzowy całkowicie odłącza się od szyjki macicy i ma konsystencję białka jaja. Jego kolor jest zmienny: może być przezroczysty, białawy, żółtawy, różowawy (z nitkami krwi) lub czerwonawo-brązowy.
Czasami jest również wydalany w częściach. Może pozostać niezauważony lub być ledwo zauważalny po wytarciu papierem toaletowym.
Co należy zrobić po wydaleniu czopu śluzowego?
Po wydaleniu czopu śluzowego zaleca się zwracanie uwagi na inne oznaki lub zwiastuny początku porodu:
- Zwiększona częstotliwość i intensywność skurczów macicy.
- Pęknięcie błon z wyciekiem płynu owodniowego.
Bądź uważna, ponieważ są to oznaki, iż Twoje dziecko niedługo wyjdzie na świat! Z drugiej strony, jeżeli uważasz, iż wydaliłaś czop śluzowy przed 37 tygodniem, koniecznie powinnaś udać się do lekarza. Powinnaś to zrobić również, jeżeli czop śluzu jest obfity i jaskrawoczerwony, zielony lub cuchnący.