Częstochowa | „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” – zaproszenie do udziału

zwrotnikraka.pl 2 miesięcy temu

W czwartek, 26 września 2024 r. o godz. 16:00 w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Jana III Sobieskiego 9 w Częstochowie odbędzie się otwarte spotkanie edukacyjne dla pacjentek z rakiem piersi. jeżeli jesteś osobą dotkniętą tym nowotworem, dowiesz się: co to jest rak piersi HER2-low, kiedy ta informacja ma najważniejsze znaczenie i gdzie znajdziesz ją w swojej dokumentacji medycznej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”, a poprowadzi je onkolożka dr n. med. Barbara Huras, od lat zaangażowana w poprawę losu chorych w regionie częstochowskim. Spotkanie ma charakter bezpłatny, a w jego trakcie będzie można nie tylko wysłuchać treści edukacyjnych, ale także aktywnie włączyć się w dyskusję i zadać nurtujące pytania.

Wybór terminu jest nieprzypadkowy – spotkanie w Częstochowie zaplanowaliśmy tuż przed rozpoczęciem obchodów Różowego Października – Miesiąca Świadomości Raka Piersi.

Do aktywnego udziału w organizację wydarzenia włączyło się Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, które od lat swoim przykładem i pracą w regionie wskazuje, jak ważna jest profilaktyka i czujność onkologiczna.

Lokalny patronat nad akcją objął Pan Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Częstochowy.

„Sprawdź, czy jesteś HER2-low” – Częstochowa

Kampania „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”, której organizatorem jest portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, ma na celu promowanie wiedzy na temat nowej klasyfikacji chorych na raka piersi HER2-low. Najbliższe spotkanie dla pacjentek odbędzie się 26 września 2024 r. o godz. 16.00 w budynku Starostwa Powiatowego (sala sesyjna nr 32) przy ul. Jana III Sobieskiego 9 w Częstochowie.

Po zaplanowanej prelekcji, Pani Doktor Barbara Huras będzie dostępna dla uczestniczek podczas godzinnego dyżuru konsultacyjnego. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, a wstęp jest wolny.

Szerzenie wiedzy i świadomości dotyczącej nowotworów wśród społeczeństwa przynosi efekty długofalowe. Istnieje duża potrzeba mówienia – w oparciu o fakty – o tym, iż warto się badać. Nie możemy udawać, iż nie ma choroby, natomiast warto pamiętać, iż istnieją skuteczne sposoby leczenia. Warunek jest taki, iż nowotwór trzeba wcześnie rozpoznać – wyjaśnia dr n. med. Barbara Huras, onkolożka kliniczna z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

O raku piersi w Polsce

W Polsce każdego dnia co najmniej 50 kobiet dowiaduje się, iż ma raka piersi. Nowotwór ten przez cały czas plasuje się w czołówce najczęściej diagnozowanych chorób onkologicznych wśród kobiet – wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2021 roku rozpoznano go u ponad 21 tysięcy pacjentów.

Odkrycie naukowców i nowa perspektywa dla chorych

Współczesna medycyna – dzięki kolejnym odkryciom – jest w stanie coraz skuteczniej leczyć nowotwory złośliwe. Takim przełomem w kontekście raka piersi jest zidentyfikowanie nowej cechy biologicznej tego nowotworu, czyli niskiej ekspresji receptora HER2 (tzw. HER2-low). Szacuje się, iż może ona dotyczyć choćby co drugiej chorej.

HER2 działa niczym przekaźnik, który przechwytuje sygnały z otoczenia komórki i przekazuje je do wnętrza. Dzięki temu receptor HER2 odpowiada za wzrost i dzielenie się komórek. Dziś wiemy, iż ma on wpływ na rozwój nie tylko zdrowych komórek, ale też niektórych nowotworów, w tym raka piersi. Zależność tę można w uproszczony sposób opisać następująco: im więcej cząsteczek receptora HER2 na powierzchni komórek rakowych, tym gwałtowniejszy i bardziej agresywny przebieg choroby.

Dlatego już na początku ścieżki diagnostycznej, tuż po rozpoznaniu inwazyjnego raka piersi, określa się poziom ekspresji HER2 (nasilenie występowania receptora HER2 na błonie komórek nowotworowych). Na tej podstawie patomorfolog ustala, czy mamy do czynienia z rakiem HER2-dodatnim, HER2-ujemnym, a może HER2-low, czyli nowo zidentyfikowaną pośrednią grupą z niską ekspresją tego receptora.

Powszechnie uważa się, iż nowe podejście do raka piersi – uwzględniające cechy HER2-low – otwiera drzwi do nowych i skutecznych terapii, które mogą dawać nadzieję wielu pacjentkom w zaawansowanym stadium raka piersi na wydłużenie życia oraz poprawę jego jakości. Szczególną grupę stanowią chore, którym z powodu pojawienia się oporności na zastosowane leczenie, pozostała już tylko chemioterapia jako terapia paliatywna.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O RAKU HER2-LOW: STRONA AKCJI

O akcji „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”

Ogólnopolska akcja edukacyjna „Sprawdź, czy jesteś HER2-LOW” jest organizowana przez portal onkologiczny zwrotnikraka.pl. Celem kampanii jest promowanie wiedzy na temat diagnostyki raka piersi wśród pacjentek oraz ich bliskich. Akcja obejmuje szereg działań edukacyjnych realizowanych za pośrednictwem serwisu internetowego i kanałów społecznościowych portalu zwrotnikraka.pl. Kluczowym elementem są bezpłatne i otwarte spotkania edukacyjne dla pacjentek, które odbędą się w siedmiu dużych miastach Polski. Będzie to okazja do bezpośredniego zdobycia wiedzy od specjalistów oraz do wymiany doświadczeń z innymi pacjentkami.

Akcję wsparły największe organizacje zrzeszające pacjentów w naszym kraju: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj życie!, Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej, Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Życie z Rakiem – Fundacja Onkologiczna,

oraz czołowe stowarzyszenia działające w Częstochowie: Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, Fundacja Ucz Się Zdrooowia.

Ważnymi Partnerem kampanii są także: Stowarzyszenie RakujeMy Jak Chcemy – organizacja oddana idei pomocy chorym na raka piersi, prowadząca grupę wsparcia na FB „Rakujemy jak chcemy”, Stowarzyszenie Młode z Rakiem – prowadzące grupę wsparcia na FB „Młode z rakiem piersi” oraz ogólnopolska grupa wsparcia (na FB) dla Amazonek „RAK PIERSI – OSWOIĆ STRACH.

Honorowy Patronat nad spotkaniem z pacjentkami objął Prezydent Miasta Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Mecenasem akcji jest firma AstraZeneca.

Post Częstochowa | „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” – zaproszenie do udziału pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału