Czerniak – aktualne wytyczne i najważniejsze zalecenia w zakresie opieki onkologicznej

zwrotnikraka.pl 1 dzień temu

Minister Zdrowia opublikował najważniejsze wytyczne i zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w czerniaku skóry.

Ich podstawę stanowią Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u chorych na czerniaki opracowane przez Zespół ekspertów w dziedzinie onkologii pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Piotra Rutkowskiego, 2022.

Dla przypomnienia, Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej ( uchwalona w marcu 2023 roku) przewiduje m.in, że: Minister Zdrowia ogłasza, w drodze obwieszczenia, najważniejsze zalecenia w zakresie opieki onkologicznej, dotyczące organizacji i postępowania klinicznego dla poszczególnych jednostek chorobowych lub dziedzin medycyny w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mając na względzie ujednolicenie postępowania w praktyce klinicznej i poprawę jakości tej opieki.

(stan na 11 października 2024)

Czerniak – najważniejsze zalecenia i aktualne wytyczne

  1. U pacjenta z podejrzeniem czerniaka skóry i błon śluzowych jest wymagane ustalenie rozpoznania patomorfologicznego zgodnie ze standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii1) oraz stosując wytyczne dla pracowni i zakładów patomorfologii
  2. Raport badania histopatologicznego zmiany pierwotnej zawiera: grubość nacieku według Breslowa w mm, obecność lub nieobecność owrzodzenia, liczbę figur podziału na 1 mm, stopień zaawansowania pT, fazy wzrostu, obecność lub nieobecność mikroskopowych ognisk satelitarnych, margines obwodowy oraz głęboki (ocena radykalności zabiegu).
  3. U pacjenta z podejrzeniem czerniaka skóry i błon śluzowych należy przeprowadzić wywiad rodzinny i rozważyć ocenę ryzyka.
  4. Biopsję węzła wartowniczego należy wykonać, o ile grubość nacieku Breslowa ≥0,8 mm lub jest z (mikro-) owrzodzeniem na powierzchni czerniaka niezależnie od grubości nacieku (pT1b–T4b).
  5. W systemowym leczeniu pacjenta z rozpoznaniem czerniaka w stopniu III lub IV nieoperacyjnym z obecnością mutacji BRAF V600 należy zastosować inhibitor BRAF (w skojarzeniu z inhibitorem MEK) oraz, niezależnie od statusu mutacji BRAF, immunoterapię anty-PD-1 lub anty-CTLA-4 w skojarzeniu z anty-PD-1 przy ekspresji PD-L1 <1% w komórkach nowotworu.
  6. Badanie molekularne w kierunku obecności mutacji genu BRAF jest obowiązkowe u pacjentów z rozpoznaniem czerniaka w stopniu III (operacyjnym i nieoperacyjnym)
  7. Limfadenektomię należy wykonać w przypadku obecności klinicznie jawnych przerzutów czerniaka w węzłach chłonnych przy wykluczonej, w badaniach obrazowych, obecności przerzutów odległych.
  8. Dermatoskopię należy wykonać we wstępnej, szybkiej i nieinwazyjnej diagnostyce zmian skórnych oraz przed ich ewentualnym usunięciem.
  9. Pacjentowi należy zapewnić dostęp do wczesnej rehabilitacji, specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz, w przypadkach tego wymagających, konsultacji psychiatrycznej.
  10. Po zakończonym leczeniu należy opracować plan opieki nad pacjentem z określeniem zadań dla onkologa i lekarza pierwszego kontaktu w zakresie obserwacji pacjenta pod kątem powikłań po leczeniu i wczesnego wykrycia możliwej wznowy.

źródło: dziennikmz.mz.gov.pl

Post Czerniak – aktualne wytyczne i najważniejsze zalecenia w zakresie opieki onkologicznej pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału