Czego nie jeść podczas gorączki?

epacjent.pl 1 miesiąc temu

Gorączka to naturalna reakcja organizmu na infekcję, która ma na celu zwalczanie patogenów. Jednak podwyższona temperatura ciała wpływa na metabolizm, przyspieszając spalanie zapasów energii i zwiększając zapotrzebowanie na płyny. W takiej sytuacji ważne jest, aby wybierać odpowiednie pokarmy, które nie obciążą dodatkowo organizmu.

  • Podczas gorączki unikaj spożywania tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Staraj się także nie jeść słodyczy i nie pić kawy oraz słodzonych napojów.
  • Jedz 5-6 lekkostrawnych, niewielkich posiłków aby nie obciążać organizmu.
  • Pamiętaj o nawodnieniu – pij 2-2,5 l płynów dziennie – niech będzie to woda, herbata lub świeżo wyciskany sok.

Zadbaj o swoją dietę w trakcie gorączki

Gorączka powoduje wzrost przemiany materii, czyli szybsze spalanie zapasów węglowodanów. Jednocześnie przyczynia się do osłabienia i utraty apetytu. Organizm, by mieć siłę zaczyna więc czerpać energię z tkanki tłuszczowej i mięśni. Chcąc temu zapobiec należy w czasie gorączki przyjmować posiłki dość często, 5 – 6 razy dziennie, ale w niewielkich ilościach. Nie mogą być one jednak ciężkostrawne. Dieta w gorączce powinna być lekkostrawna, by mogła łatwo się wchłaniać i dodatkowo nie obciążać – i tak już nadwątlonego chorobą – organizmu.

Najbardziej wskazane jest jedzenie obfitego śniadania (rano temperatura jest niższa), które może się składać np. z białego pieczywa, biszkoptów, jajek na miękko, zup mlecznych, jogurtu. Na obiad polecane są lekkie zupy tj. rosół oraz chude mięso np. drób, polędwica, świeże sałatki. Podwieczorek i deser, a także przekąski w ciągu dnia mogą się składać np. z owoców, różnie przyrządzonych warzyw, musów owocowych, ryżu czy kaszy manny. Do potraw można dodawać przyprawy takie jak koperek, bazylia, łagodna papryka, majeranek.

Z uwagi na dużą utratę wody w czasie gorączki razem z potem i oddechem, wskazane jest wypijanie w ciągu dnia co najmniej 2 litrów płynów, takich jak woda mineralna, herbaty ziołowe oraz świeżo wyciskane soki.

Czego nie powinieneś jeść, gdy masz gorączkę?

Podczas gorączki należy unikać:

  • pieczywa z mąki razowej,
  • jajecznicy i jaj na twardo,
  • żółtych serów,
  • tłustych kiełbas i wędlin,
  • pasztetów,
  • tłustych mięs np. wieprzowiny (schabowy),
  • wołowiny,
  • kaczki,
  • gęsi,
  • tłustych ryb (halibut, węgorz),
  • zup zaprawianych mąką,
  • warzyw strączkowe (groch, fasola) i takich jak kapusta czy rzodkiewka,
  • smażonych ziemniaków.

Powinno się też unikać spożywania orzechów, gruszek, czekolady, ciast oraz kawy, mocnej herbaty czy kakao i napojów gazowanych typu coca-cola.

Produkty mączne i tłuste

Podczas gorączki należy unikać pieczywa z mąki razowej, tłustych mięs i wędlin, takich jak schabowy, wołowina, kaczka, gęś oraz tłustych ryb, takich jak halibut czy węgorz. Produkty te są trudne do strawienia i mogą obciążać układ pokarmowy, który podczas choroby działa wolniej. Tłuszcze zwierzęce zawarte w tych produktach mogą również przyczynić się do wzrostu poziomu cholesterolu, co jest niekorzystne dla zdrowia, zwłaszcza w stanie osłabienia organizmu.

Napoje, słodycze i inne produkty bogate w cukier

W czasie gorączki warto zrezygnować z napojów gazowanych, kawy, mocnej herbaty oraz kakao. Produkty te mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, co jest niepożądane, zwłaszcza w czasie, gdy organizm traci dużo płynów. Słodycze, czekolada, ciasta i inne produkty bogate w cukry proste mogą powodować wahania poziomu glukozy we krwi, co dodatkowo obciąża organizm i może spowolnić proces rekonwalescencji.

Warzywa i owoce, których należy unikać

Choć warzywa i owoce są ogólnie uważane za zdrowe, niektóre z nich mogą być trudniejsze do strawienia, zwłaszcza podczas gorączki. Do takich warzyw należą kapusta, rzodkiewka oraz warzywa strączkowe, jak groch i fasola, które mogą powodować wzdęcia i dyskomfort. Orzechy i gruszki również mogą być ciężkostrawne, dlatego lepiej jest ich unikać w tym okresie.

Wnioski

Dieta podczas gorączki odgrywa kluczową rolę w procesie zdrowienia. Unikanie ciężkostrawnych, tłustych i wysoko przetworzonych produktów może pomóc w szybkim powrocie do zdrowia, wspierając organizm w walce z infekcją. Pamiętaj o spożywaniu lekkostrawnych, bogatych w witaminy i minerały posiłków oraz odpowiednim nawodnieniu, aby wzmocnić odporność i przyspieszyć rekonwalescencję.

Idź do oryginalnego materiału