„Czerwona lampka powinna się zapalić, kiedy rutynowe badania wykażą, iż mamy podwyższone parametry tzw. prób wątrobowych. Już wtedy powinniśmy przejść dietę przyjazną dla wątroby” – mówi dla „Wprost” dietetyczka Agnieszka Jeżewska.
Dbać o wątrobę powinniśmy zawsze, bo to istotny dla człowieka organ. Pełni funkcję detoksykacyjną, ale zachodzi w niej również szereg złożonych procesów związanych z funkcjonowaniem innych narządów oraz układów. Jak wskazuje dietetyczka Agnieszka Jeżewska, zmienić jadłospis powinniśmy już przy pierwszych sygnałach nieprawidłowej pracy wątroby. Przyjazna dla wątroby dieta, to dieta lekkostrawna, z ograniczeniem tłuszczu. Modyfikacje diety zależą od tego, jakie schorzenie wątroby występuje. Dietetyczka Agnieszka Jeżewska wskazuje, że:
W przypadku stłuszczenia dieta wątrobowa to dieta o normalnej ilości białka, często o obniżonej zawartości tłuszczy ze standardową ilością błonnika ok. 25-30 g. W razie wystąpienia zapalenia lub marskości wątroby, stosowana dieta także charakteryzuje się normalną zawartością białka i obniżoną ilością tłuszczu. Ograniczany jest w niej również błonnik (do ok.20 g), w związku z tym, iż może powodować wzdęcia i biegunki. Nie można jednak z niego całkowicie zrezygnować, gdyż grozi to z kolei zaparciami i nieregularnością wypróżnień. Co powinny wykluczyć z diety osoby, które cierpią na schorzenia wątroby?
Jak wskazuje ekspertka, przy problemach z wątrobą zacząć trzeba od odstawienia wszelkiego rodzaju używek, czyli alkoholu, napojów energetycznych, papierosów oraz słodyczy, bo to one najbardziej szkodzą wątrobie. Kolejnym ważnym zaleceniem jest unikanie smażonych, ciężkostrawnych produktów. Ekspertka radzi:
Osoby z chorą wątrobą, powinny całkowicie wykluczyć z jadłospisu smażone produkty, tłuste oraz surowe warzywa i warzywa strączkowe. Chorzy powinni jeść produkty gotowane. Zalecane są warzywa korzeniowe gotowane typu włoszczyzna: marchewka, pietruszka, seler, a do tego chude mięso: pierś z kurczaka, pierś z indyka pieczona, chuda wołowina, ryba na parze. Zalecane są również zupy kremy z warzyw.
Dieta osób, które cierpią na schorzenia wątroby, powinna opierać się na 4–5 regularnych posiłkach, spożywanych w równych odstępach czasu w ciągu dnia. Jej powinna być dostosowana indywidualnie do konkretnej osoby, aby utrzymać prawidłową masę ciała lub doprowadzić do jej redukcji, jeżeli osoba jest otyła.
Posiłki powinny być przygotowywane ze świeżych, dobrej jakości produktów, aby nie dopuścić do spożywania toksyn, mogących dalej w następstwie doprowadzać do uszkodzenia wątroby. Ograniczać należy więc również żywność wysoko przetworzoną, z dużą ilością kwasów tłuszczowych trans, konserwantów i innych dodatków do żywności – wskazuje dietetyczka.
Osoby ze schorzeniami wątroby powinny też zadbać o adekwatną ilość i rodzaj węglowodanów w diecie. W przypadku stłuszczenia wątroby zalecane jest spożywanie dużej ilości produktów pełnoziarnistych, do których należą m.in.: grube kasze, pieczywo razowe, ciemne makarony. Wskazane jest jedzenie w większych ilościach owoców i warzyw, szczególnie tych z niskim indeksem glikemicznym (IG), czyli takich, które nie powodują gwałtownego wzrostu cukru po jedzeniu. Natomiast w przypadku diety dla osób cierpiących na zapalenie, czy marskość wątroby należy do jadłospisu włączyć drobniejsze kasze typu kuskus, jaglana, jęczmienna drobna, jasne pieczywo pszenne, biały makaron, a warzywa i owoce jeść w formie rozdrobnionej i gotowanej.
Przy problemach z wątrobą powinno się pić duże ilości wody i słabej herbaty. Zalecane są również niesłodzone herbaty owocowe.