Czas pracy lekarzy na kontrakcie nie będzie ograniczany przepisami

mzdrowie.pl 1 miesiąc temu

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza wprowadzać przepisów regulujących czas pracy osób wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Przepisy ustawy o działalności leczniczej o wymaganych okresach odpoczynku oraz zasad pełnienia dyżurów dotyczą wyłącznie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednak zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wystąpił do minister zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie możliwości zmiany przepisów dotyczących pracy na umowie cywilno-prawnej, czyli na kontrakcie. RPO zwrócił uwagę na informację o wynikach kontroli NIK pt. „Zjawisko pozornego outsourcingu świadczeń zdrowotnych w wybranych szpitalach z terenu województwa podkarpackiego”. Odnosi się ona do systemowych problemów z zatrudnianiem kadry medycznej na podstawie umów cywilnoprawnych.

Celem kontroli NIK było zbadanie zjawiska pozornego outsourcingu świadczeń zdrowotnych – zawierania umów cywilnoprawnych z podmiotami zewnętrznymi na realizację świadczeń zdrowotnych w tych szpitalach przez ich etatowych pracowników. Chodzi o wykonywanie takiej samej pracy, jak świadczona w ramach umów o pracę zawartych z podmiotem kontrolowanym, pod jego nadzorem, co stanowiło faktycznie kontynuację świadczenia pracy w ramach umów o pracę. NIK przedstawiła we wnioskach do Ministra Zdrowia stanowisko, iż w celu wyeliminowania tego zjawiska powinna nastąpić zmiana przepisów, tak aby można było ustalać normy czasu pracy i prawa do odpoczynku przez danego pracownika niezależnie od liczby i form zawartych przez niego umów.

Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na pismo RPO wyjaśnił, iż z uwagi na deficyt kadr medycznych, “wydaje się adekwatnym pozostawienie obowiązujących przepisów prawa gwarantujących pewną ograniczoną obowiązującymi już regulacjami elastyczność w zakresie dopuszczalnych rozwiązań normujących kształtowanie stosunków prawnych łączących szpital z lekarzami i innymi osobami wykonującymi zawód medyczny”. Jak napisał min. Szafranowicz, kierownik podmiotu leczniczego i osoba wykonująca zawód medyczny, zawierając umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną na realizację świadczeń zdrowotnych, są zobowiązani do przestrzegania przepisów normujących czas pracy i zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym. Są również zobowiązani do respektowania obowiązujących lekarzy i pielęgniarki zasad wykonywania zawodu oraz deontologii zawodowej. Wiceminister dodał także, iż w tej chwili w Ministerstwie Zdrowia nie prowadzi się prac legislacyjnych, które zmierzałyby do wprowadzenia przepisów regulujących czas pracy osób wykonujących zawód medyczny zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Idź do oryginalnego materiału