Czarnoksiężnik z krainy Oz to klasyk literatury napisany przez Franka Bauma w 1900 roku. Od tego czasu stał się historią, która uchwyciła za serce wiele pokoleń i jest przez cały czas aktualna. W 1939 roku ta książka dla dzieci została przeniesiona na duży ekran i stała się hollywoodzkim hitem. Opowiemy teraz o lekcjach, jakie ma nam do przekazania Czarnoksiężnik z krainy Oz i o tym, dlaczego warto go zobaczyć ten film.
W filmie muzycznym Czarnoksiężnik z krainy Oz, wyprodukowanym przez Metro-Goldwyn Mayer, wystąpili Judy Garland, Frank Morgan, Margaret Hamilton i Ray Bolger. Jego sukces był tak wielki, iż w uznaniu przewyższył książkę.
Od tego czasu historia ta została dostosowana do różnych formatów, takich jak musicale, sztuki teatralne, komiksy i piosenki. To jedna z najczęściej powielanych i przywoływanych historii w kulturze popularnej.
Czarnoksiężnika z Krainy Oz? – lekcje
Film opowiada historię Dorothy, młodej dziewczyny ze Stanów Zjednoczonych, która przez tornado w Kansas zostaje zabrana do fantastycznego świata. Miejsce to zamieszkują niezwykłe i cudowne istoty, takie jak blaszani ludzie, dobre i złe wiedźmy, strachy na wróble i gadające zwierzęta.
Kiedy Dorothy zostaje zabrana do tej fantastycznej krainy, pogrążona jest w szeregu niebezpieczeństw i trudności. Decyduje się więc na podróż do Szmaragdowego Miasta, w którym przebywa Czarnoksiężnik z krainy Oz, aby poprosić go o możliwość powrotu do Kansas.
Po drodze spotyka grupę postaci, które dają jej wiele życiowych lekcji, takich jak blaszany drwal, który pragnie poczuć serce, tchórzliwy lew, który wydaje się być bardzo dziki, oraz strach na wróble, który chciałby mieć rozum.
Produkcja ta otrzymała 6 nominacji do Oscarów i zdobyła dwie nagrody: za najlepszą ścieżkę dźwiękową i za najlepszą piosenkę. Film zdobył również uznanie przez Amerykański Instytut Filmowy. Znajduje się na listach 25 najlepszych musicali i 100 najlepszych amerykańskich filmów wszechczasów. Lekcje, które z niego płyną, nie tracą na aktualności, co sprawia, iż stał się kultowym klasykiem.
Przeczytaj również: W pogoni za szczęściem: 8 lekcji z tego wspaniałego filmu
Równoważenie uczuć i rozsądku
Odwieczny spór o to, czy słuchać rozumu, czy serca, to dylemat, przed którym stajemy każdego dnia. Można by jednak pomyśleć, iż najlepiej byłoby znaleźć równowagę między tymi dwoma obszarami.
Nauki Czarnoksiężnika z krainy Oz ukazują ten dylemat. Strach na wróble i blaszany drwal po drodze spierają się o to, czy lepiej mieć rozum czy serce, ponieważ jeden tęskni za zdolnością myślenia, a drugi za zdolnością odczuwania.
W tym sensie film pozwala nam zastanowić się, jakim szczęściem jest posiadanie obu tych zdolności jednocześnie. Jako istoty ludzkie mamy zarówno rozum, jak i uczucia. Ważne jest, aby pozostawały one zrównoważone.
Nie wszystko złoto, co się świeci
Pod koniec filmu można się przekonać, jak pozory mylą. Rzeczywiście, życie może być pełne rozczarowań i nie zawsze można wierzyć we wszystko, co się słyszy. Historia ta uczy nas, iż musimy mieć własne kryteria i nie dać się zwieść nieznajomym lub ludziom o złych intencjach.
Musimy być autentyczni
Tak jak film pokazuje, iż pozory mogą mylić, można również wywnioskować, iż Czarnoksiężnik z Krainy Oz zwraca uwagę na znaczenie autentyczności. Historia ta pokazuje, jak ważne jest, aby działać szczerze, być wiernym naszemu wnętrzu i nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy.
Nie ma drugiego takiego miejsca jak dom
Pod koniec przygód dzielna Dorothy zdaje sobie sprawę, iż nie ma to jak być w domu. W ten sposób film pozostawia przesłanie o tym, jak ważne jest docenianie relacji rodzinnych i bycie wdzięcznym za to, co się ma.
Pomimo tego, iż jest sierotą, jej ciocia i wujek oraz ludzie wokół niej kochają ją. Pokazuje również, iż choćby jeżeli czasami czujemy się zagubieni, zawsze są sposoby na powrót do domu.
Kto wytrwa, ten osiąga
Dorothy i jej przyjaciele doświadczają serii niepowodzeń podczas podróży do Szmaragdowego Miasta. Jednak ta dziewczyna i jej towarzysze nie poddają się. Pokazuje nam wartość wytrwałości i podejmowania decyzji, które pozwalają nam dążyć do wyznaczonych celów.
Nie oceniaj książki po okładce
W życiu codziennym często mamy wiele uprzedzeń do ludzi i dajemy się zwieść pierwszemu wrażeniu, jakie na nas robią. Jednak każda osoba przeżywa różne procesy z marzeniami, lękami, cechami i wadami. Dlatego ważne jest, aby nie ulegać uprzedzeniom i nie dać się ponieść stereotypom.
W filmie coś, co wyglądało jak wściekły i odważny lew, okazało się przestraszonym lwem. Każda osoba jest wyjątkowa i powinniśmy poświęcić trochę czasu, aby ją poznać i zrozumieć jej sposób bycia.
Dbaj o swoje przyjaźnie
Jedną z najciekawszych i najcenniejszych lekcji z Czarnoksiężnika z krainy Oz jest to, jak ważni są przyjaciele. Podróż i przygody Dorothy są naznaczone postaciami, które spotyka po drodze.
Zostali jej przyjaciółmi i pomagali sobie nawzajem. W ten sposób film uczy o wartości przyjaźni i znaczeniu pielęgnowania takich relacji.
Moc jest w tobie
Ogólny wniosek, jaki można wyciągnąć z tego pięknego filmu, jest taki, iż każdy ma w sobie wielki wewnętrzny potencjał. Zarówno strach na wróble, lew, jak i blaszany drwal nie mają najlepszej samooceny. Co więcej, szukają kogoś innego, kto rozwiąże ich problemy: magika.
Jednak ta historia pokazuje nam, iż siła osiągania sukcesu i spełnienia pragnień tkwi w każdym z nas. Czasami potrzeba trochę wiary w siebie i poczucia własnej wartości, aby na horyzoncie zobaczyć rozwiązania. Również dziś można by dokonać analogii ze znaczeniem dbania o zdrowie psychiczne.
Zobacz też: Kino dla seniorów: zalety i 10 polecanych filmów
Czarnoksiężnik z krainy Oz to także opowieść feministyczna
Teraz gdy wiesz więcej o naukach Czarnoksiężnika z krainy Oz, z pewnością zechcesz obejrzeć ten film z całą rodziną. Oprócz moralności, na którą już wskazaliśmy, historia ta jest bardzo interesująca, ponieważ jak na swoje czasy była progresywna.
Chociaż dziś feminizm zdobył wiele praw dla kobiet i czyni coraz większy postęp na drodze do równości, był to w rzeczywistości powolny proces. Narracja zerwała z tradycją i w roli bohaterki umieściła dziewczynę, co w czasach tworzenia dzieła nie było takie oczywiste.
Nadano jej również cechy takie jak odwaga i umiejętność decydowania o sobie. Dzięki temu poznajemy Dorothy jako silną i zdeterminowaną, nieuzależnioną od mężczyzny w realizacji swoich marzeń. Wszystko to dzięki temu, iż Baum, autorka opowiadań, była zwolenniczką praw wyborczych i praw kobiet.