Cykl warsztatów „PÓŁRAK” – zaproszenie do udziału

zwrotnikraka.pl 3 miesięcy temu

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w naborze na cykl warsztatów „PÓŁRAK”. Warsztaty prowadzi Marynia Janus – lalkarka, aktorka, producentka teatralna, pedagog teatru, lalkoterapeutka i teatrolog. Projekt odbywa się w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Organizatorzy zapraszają:

  • osoby dorosłe
  • kobiety z doświadczeniem choroby nowotworowej lub podejrzenia choroby nowotworowej (niezależnie od ostatecznego rozpoznania)

Celem warsztatów jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni terapeutycznej na poziomie kreatywno-rozwojowym z wykorzystaniem technik arteterapeutycznych: lalkoterapii i dramaterapii, wzmocnienie uczestniczek, oddanie głosu osobom o wspólnym doświadczeniu oraz nawiązywanie nowych relacji między uczestniczkami.

Finał warsztatów – projekt zakłada również stworzenie monodramu „Półrak — smutnawy stand-up z lalkami” łączącego własne doświadczenia stypendystki oraz materiał zebrany w ramach pracy ze społecznością.

Przestrzenią twórczej eksploracji będzie nie tylko sama sytuacja choroby: diagnozy, hospitalizacji, leczenia, czy jej wpływu na życie, ale także to, co zwykle jest pomijane, czyli czas po zakończeniu terapii onkologicznej. Powrót do dawnego życia jest trudny, czasem niemożliwy. Dramatyczna sytuacja często łączy się z przemeblowaniem życia, budowaniem nowej tożsamości. Związane jest to także ze zderzeniem z oczekiwaniami otoczenia na temat tego jak czas choroby i zdrowienia powinien wyglądać. To procesy i przestrzenie, które interesują mnie w szczególny sposób. Celem projektu jest artystyczne przetworzenie kryzysu i choroby, stworzenie przestrzeni do wypowiedzi, oddanie głosu wbrew tabu.

PÓŁRAK – cykl warsztatów

  • data: cyklicznie od 24 czerwca do 28 października 2024 / w każdy poniedziałek
  • godzina: 18:00 – 20:00
  • miejsce: sala warsztatowa, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
  • wiek uczestników: 18+
  • czas trwania: 2 godz. | każde spotkanie
  • wstęp: bezpłatny / konieczna jest rezerwacja miejsc za pośrednictwem formularza
  • Uwaga: na warsztaty prosimy o zabieranie wygodnego stroju oraz wygodnego obuwia na zmianę
  • Rezerwacja miejsc: by zgłosić swoją chęć wzięcia udziału w warsztatach, prosimy o wypełnienie formularza.

Opis projektu

14 grudnia 2016 roku.

Oddział Chirurgii Ginekologicznej i Onkologicznej, sala 8.

Patrzę w sufit. Wystają ze mnie jakieś rurki. Umieram na raka.

Spoiler:

Nie umarłam.

Półrak to stan zawieszenia między podejrzeniem choroby i jej ostatecznym potwierdzeniem. Strach i ból między operacją a dostaniem wyników histopatologii. Podsycany perorą ordynatora w trakcie kolejnego, bezsensownie bolesnego, upokarzającego badania, iż zupełnie nie rozumiem swojego położenia, bo to „na pewno jest złośliwe”. Karmiony strachem najbliższych. Tuczony na kulturowych przekazach. Obrazki z telewizji: smutni, zbolali, wychudzeni ludzie bez włosów, wymęczeni radio- i chemioterapią. Już czarno-biali, bo umarli.

Półrak jest wtedy, gdy choroba nie spełnia oczekiwań otoczenia: nie jest się łysym – a to musi być, przytyje się — zamiast schudnąć, rozstanie się z narzeczonym – zamiast wziąć z nim ślub na szpitalnym łóżku. I za gwałtownie wraca się do życia, choć przecież ukrywa rany (fizyczne i psychiczne). Udaje się, iż to przecież nic takiego, iż straciło się wiarę w swoją nieśmiertelność. Że trauma jest większa od radości, iż jest ok. Zakładam sukienkę i wszyscy myślą, iż kokietuję życie i szukam miłości, a ja po prostu mam tak krzywo zszyty brzuch, iż noszenie ukochanych wcześniej jeansów po prostu boli.

Co roku tysiące kobiet dowiaduje się, iż ma raka. To doświadczenie, które często staje się życiową rewolucją, od zawsze dzieląc życie na „przed” i „po”. Przedwczesna śmierć w wyniku choroby nowotworowej pozostawiła wyrwę w wielu rodzinach. A osoby, którym udało się wyjść z choroby, „wygrać” bywają czasem kreowane przez medialne narracje na bohaterki i bohaterów. Częściej jednak gwałtownie wracają do normalnego życia, mimo ekstremalnie trudnych doświadczeń. Chcą żyć dalej, nadrobić czas, może też uciec przed poczuciem winy, iż nie wszystkim udało się wyzdrowieć. Jestem jedną z nich.

Projekt „PÓŁRAK – smutnawy stand-up z lalkami” realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi.
Marynia Janus jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Post Cykl warsztatów „PÓŁRAK” – zaproszenie do udziału pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału