Jeśli dokucza Ci ból szyi, warto spróbować kilku skutecznych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie w tej okolicy. Ból szyi może wynikać z różnych czynników. Przyczyną może być zła postawa ciała lub wrodzone bądź nabyte wady postawy, ale też napięcie mięśniowe, przeciążenie lub urazy. Wykonując regularne ćwiczenia, które ukierunkowane są na wzmocnienie mięśni szyi, możesz poprawić swoją kondycję fizyczną, zwiększyć elastyczność samych mięśni, które będą przez to odporniejsze na uszkodzenia i zmniejszyć ból.
Od czego może boleć szyja?
Ćwiczenia na mięśnie szyi są o tyle wygodnym rozwiązaniem, iż możesz wykonywać w domu lub na siłowni. Pamiętaj jednak, iż przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny treningowej zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, iż ćwiczenia są odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia. Zdarza się bowiem, iż ból karku i szyi wynika z bardziej rozległych urazów lub jest objawem rozwijającej się choroby. O najczęstszych przyczynach bólu szyi możesz przeczytać tutaj: https://www.ketonal.pl/co-moze-oznaczac-bol-karku-i-szyi-jak-sobie-z-nim-radzic.
Ból karku i szyi może pojawić się, jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze, a zarówno blat biurka, jak i monitor są na odpowiedniej wysokości. Utrzymujący się stan może prowadzić do przeciążenia mięśni szyi i kręgosłupa szyjnego, co objawia się napięciem i bólem tej okolicy. Podobny efekt daje nadmierny stres, który może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni szyi,
a także wykonywanie powtarzających się ruchów głowy lub podnoszenie ciężkich przedmiotów bez odpowiedniego podparcia lub stosując nieprawidłową technikę. Dlatego zdarza się, iż ból szyi traktowany jest w kategorii choroby zawodowej, np. w przypadku osób, które pracują przy taśmie produkcyjnej.
Jeśli zaczyna Ci dokuczać ból w okolicy karku, koniecznie zwróć uwagę na higienę snu. Nieprawidłowa pozycja, kiedy udajesz się na odpoczynek, a także zbyt miękkie lub zbyt twarde poduszki czy materac również mogą przyczyniać się do bólu szyi po przebudzeniu i bardzo charakterystycznej wówczas sztywności.
Poza przemęczeniem i przeciążeniem ból szyi może być wynikiem urazu, m.in. uderzenia, skręcenia, np. w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości lub kontuzji sportowych. Koniecznie należy skonsultować się wówczas ze specjalistą, ponieważ nieprawidłowo leczony uraz może powodować poważniejsze problemy, takie jak uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Również niektóre choroby, takie jak zapalenie stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, streszczenie nerwu szyjnego lub migrena, mogą objawiać się również bólem szyi.
Proste ćwiczenia na ból szyi, które wykonasz w domu
Proste ćwiczenia na wzmocnienie mięśni szyi, jeżeli nie ma przeciwwskazań, możesz wykonać w domu.
- Usiądź prosto na krześle i powoli obracaj głową w lewo, a następnie w prawo, starając się sięgnąć wzrokiem możliwie daleko za siebie.
- Następnie w pozycji siedzącej lub stojącej delikatnie pochyl głowę na bok, starając się dotknąć ucha ramieniem. Powtórz ten sam ruch z drugą stroną.
- Powoli unieś brodę do góry, tak aby twój podbródek był równoległy do podłogi. Wytrzymaj przez kilka sekund, a następnie opuść brodę.
- Stań prosto z rękoma wzdłuż ciała. Delikatnie unosząc ramiona do góry, spróbuj złączyć łopatki razem. Wytrzymaj przez kilka sekund, a następnie rozluźnij mięśnie.
- Umieść prawą dłoń na lewej skroni i delikatnie pochyl głowę w prawo, jednocześnie naciskając dłoń na skroni. Wytrzymaj przez kilka sekund, a następnie powtórz na drugą stronę.
Każde z ćwiczeń możesz powtarzać 10 do 15 razy. jeżeli odczuwasz ból lub dyskomfort, koniecznie przerwij ćwiczenie i skonsultuj się ze specjalistą.
„Artykuł partnera”