CPAP – urządzenie do leczenie bezdechu sennego

leczeniewdomu.pl 1 rok temu

CPAP – na czym polega leczenie bezdechu sennego dzięki tego stosunkowo prostego urządzenia i jakie są wskazania do leczenia?

  • CPAP – przeciw bezdechowi od lat 80. XX wieku
  • Aparat CPAP – budowa
  • CPAP – dla kogo?
  • Wskazania do leczenia CPAP
  • Ustawienie CPAP

CPAP – przeciw bezdechowi od lat 80. XX wieku

Leczenie bezdechu dzięki aparatu CPAP po raz pierwszy wdrożono w latach 80. w tej chwili to jedna z najbardziej rozpowszechnionych nieinwazyjnych metod walki z bezdechem sennym. Działanie aparatu CPAP opiera się na stosunkowo prostym mechanizmie, którego efektem jest usztywnienie górnych dróg oddechowych. Dodatnie ciśnienie podawane przez CPAP zapobiega zapadaniu się miękkich części gardła, eliminując w ten sposób problem chrapania i bezdechu.

Aparat CPAP – budowa

– Aparat CPAP składa się z pompy generującej powietrze pod stałym dodatnim ciśnieniem, elastycznej rury łączącej pompę z maską, maski nosowej lub twarzowej oraz czepca mocującego maskę na głowie. CPAP może być wyposażony w funkcję „ramp” zapewniającą stopniowe, płynne zwiększanie ciśnienia w ciągu 5–30 minut do zalecanej wielkości leczniczej. To znacznie ułatwia choremu przystosowanie się do aparatu i zaśnięcie. Innym udogodnieniem może być nawilżacz w celu zmniejszenia wysychania śluzówek jamy ustnej – opisuje CPAP Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

CPAP – dla kogo?

CPAP stosuje się o pacjentów z ciężką postacią obturacyjnego bezdechu sennego, a także u tych pacjentów, u których OBS co prawda przyjął umiarkowaną formę, ale zagrażają im powikłania sercowo-naczyniowe.

– Ostatnio wykazano również korzystny efekt takiego leczenia u chorych z łagodną postacią OBS i obecnością wyraźnie nasilonych dolegliwości charakterystycznych dla tej choroby (szczególnie senności dziennej) – uzupełnia PTChP, wskazując jednakże, iż istnieją doniesienia, iż choćby u chorych z dużymi wartościami AHI (> 30), ale bez nadmiernej senności w czasie dnia leczenie dzięki CPAP nie poprawia jakości życia, koncentracji, zdolności poznawczych, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz nie wpływa na wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Wskazania do leczenia CPAP

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc wskazuje, iż leczyć obturacyjny bezdech senny aparatem CPAP powinni:

  1. wszyscy chorzy z AHI > 30,
  2. chorzy z AHI >15 oraz obecnością:
  • nasilonej senności w czasie dnia (>10 pkt. w skali senności Epworth),
  • powikłań sercowo-naczyniowych.

Ustawienie CPAP

Zalecenia PTChP brzmią nastepująco:

Ciśnienie aparatu CPAP należy zwiększać tak, aby wyeliminować bezdechy, spłycenia oddychania, epizody RERA i chrapanie. Startowe ciśnienie minimalne w aparacie CPAP powinno wynosić 4 cm H2O, a maksymalne 15 cm H2O. Ciśnienie w aparacie CPAP należy zwiększyć o ≥ 1 cm H2O, jeżeli wystąpią 2 bezdechy obturacyjne lub 3 spłycenia oddychania albo 5 epizodów RERA w ciągu 5 minut. W aparacie należy również zwiększyć ciśnienie jeżeli występuje głośne chrapanie przez co najmniej 3 minuty. Ciśnienie należy zwiększać do uzyskania okresu przynajmniej 30 min snu wolnego od epizodów oddechowych. jeżeli podczas ustalania ciśnienia dzięki aparatu CPAP przy ciśnieniu 15 cm H20 przez cały czas występują epizody obturacyjne, należy zastosować aparat BPAP. Podczas ustalania ciśnienia leczniczego należy dążyć do zmniejszenia liczby epizodów obturacyjnych tak, aby RDI było niższe od 5 na godzinę snu przy danym ciśnieniu, a SpO2 minimalne było wyższe niż 90% – tłumaczy PTChP.

Skuteczność leczenia

Pacjentom czasami trudno przyzwyczaić się do korzystania z aparatu CPAP, ich tolerancja la leczenia bywa różna. Choć specjaliści zauważali, iż im OBS jest bardziej nasilony, tym akceptacja leczenia go przychodzi pacjentom z większą łatwością. Na akceptację terapii wpływa także przeszkolenie pacjenta przez personel medyczny. Co powinien objąć instruktaż? – Należy zademonstrować sposób działania aparatu, dopasować adekwatną maskę, pokazać zakładanie i zdejmowanie maski. Poza tym pacjent powinien mieć czas na przyzwyczajenie się do leczenia – uczulają specjaliści z PTChP.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. o ile Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook,

Idź do oryginalnego materiału