Coraz większe szanse dla pacjentów z rakiem płuca EGFR+ ►

termedia.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Archiwum prywatne


Pacjenci z niedrobnokomórkowym rakiem płuca z mutacją w genie EGFR mają coraz większe możliwości terapeutyczne i szanse na skuteczniejsze, celowane leczenie. Wyniki badań FLAURA 2 oraz LAURA potwierdziły, iż dzięki nowym lekom chorzy otrzymują możliwość wzmocnienia efektu terapeutycznego już w pierwszej linii leczenia, zyskują możliwość personalizacji leczenia, a mediana ich przeżycia się wydłuża.



Lipcowa lista leków refundowanych przyniosła dobre zmiany dla pacjentów z rakiem płuc z mutacją EGFR+. Dodanie chemioterapii do standardowego leczenia ozymertynibem u pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z mutacją w genie EGFR dała możliwość jeszcze większej skuteczności leczenia, a – jak dowiodło badanie FLAURA 2 – zastosowanie takiego schematu wydłużyło medianę czasu przeżycia wolnego od progresji choroby o ponad 9 miesięcy.

„Menedżer Zdrowia” zapytał dr n. med. Katarzynę Stencel, kierownika Oddziału Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów, kogo dokładnie to leczenie będzie dotyczyć. Ekspertka odpowiedziała także na pytanie, czy pacjenci we wszystkich stadiach zaawansowania z mutacją EGFR mają dostęp do leczenia celowanego?

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z dr Katarzyną Stencel. Nagranie wideo poniżej.

Idź do oryginalnego materiału