Coraz więcej zachorowań na raka jelita grubego u osób poniżej 50 lat

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Jak wynika z badań, na całym świecie wzrasta liczba osób poniżej 50. roku życia, u których rozpoznaje się raka jelita grubego. Ujawniają one również, iż w Anglii wskaźniki rosną szybciej niż w innych krajach.



Po raz pierwszy dane globalne wskazują, iż lekarze obserwują wzrost zachorowań na raka jelita grubego we wczesnym stadium u młodych dorosłych od Europy i Ameryki Północnej po Azję i Oceanię. Zwiększenie wskaźników nastąpiło w 27 z 50 badanych krajów, przy czym największe roczne wzrosty odnotowano w Nowej Zelandii (4 proc.), Chile (4 proc.), Portoryko (3,8 proc.) i Anglii (3,6 proc.).

Dlaczego zwiększa się liczba chorych?

Eksperci analizują przyczyny tego wzrostu. Autorzy badania, opublikowanego w „Lancet Oncology”, stwierdzili, że wśród czynników prawdopodobnie znajdują się spożycie śmieciowego jedzenia, wysoki poziom braku aktywności fizycznej i epidemia otyłości.

– Wzrost zachorowań na raka jelita grubego o wczesnym początku to zjawisko globalne. Poprzednie badania wykazały ten wzrost w przeważająco zamożnych krajach zachodnich, ale teraz jest on udokumentowany w różnych gospodarkach i regionach na całym świecie — powiedziała Hyuna Sung, starsza główna naukowiec w badaniach nad nadzorem nad rakiem w American Cancer Society i główna autorka badania.

Rosnąca tendencja zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych dorosłych jest w tej chwili tak znacząca, iż może również doprowadzić do wyższej zapadalności u osób starszych, wśród których wskaźniki utrzymywały się na stabilnym poziomie lub spadały potencjalnie niwecząc postępy poczynione przez dziesięciolecia w walce z tą chorobą.

– Globalny zasięg tego niepokojącego trendu podkreśla potrzebę innowacyjnych narzędzi służących zapobieganiu i kontrolowaniu nowotworów związanych z nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej i nadmierną masą ciała – stwierdziła Sung.

Coraz częściej na nowotwór raka jelita grubego chorują kobiety

Badanie wykazało, iż w ciągu dekady do 2017 r. (ostatniego roku, dla którego analizowano dane) zachorowalność na raka jelita grubego u osób w wieku od 25 do 49 lat wzrosła w 27 z 50 badanych krajów. Stwierdzono, iż u młodych kobiet, które mieszkały w Anglii, Norwegii, Australii, Turcji, Kostaryce lub Szkocji, zapadalność na wczesne stadium raka jelita grubego zwiększała się szybciej niż u mężczyzn.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka. W 2022 r. na całym świecie odnotowano ponad 1,9 mln nowych zachorowań i prawie 904 tys. zgonów.

– To badanie ujawnia, iż rosnąca liczba zachorowań na raka jelita grubego we wczesnym stadium, dotykająca osoby dorosłe w wieku od 25 do 49 lat, jest problemem globalnym – stwierdziła Michelle Mitchell, dyrektor naczelna Cancer Research UK.

– Co niepokojące, badania te ujawniły po raz pierwszy, iż wskaźniki rosną w Anglii bardziej gwałtownie niż w wielu innych krajach na świecie. Diagnoza raka w każdym wieku ma ogromny wpływ na pacjentów i ich rodziny – zatem chociaż istotne jest, aby zauważyć, że wskaźniki u młodszych dorosłych są przez cały czas bardzo niskie w porównaniu z osobami po 50. roku życia, musimy zrozumieć, co powoduje ten trend u młodszych osób – dodała.

Badanie miało kilka ograniczeń. Podano w nim wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego tylko do 2017 r., więc może nie odzwierciedlać dokładnie obecnych trendów. W badaniu wykorzystano również dane z rejestrów subnarodowych, które często reprezentują niewielką część populacji kraju, co może ograniczać generalizację na poziomie populacji.

David Robert Grimes, adiunkt biostatystyki w Trinity College Dublin, który nie był zaangażowany w badania, zaapelował o ostrożność w interpretacji wyników.

– Porównywanie międzynarodowych danych o wskaźnikach zachorowań na raka jest trudnym przedsięwzięciem, ponieważ jakość i dostępność danych są bardzo zróżnicowane… musimy oprzeć się pokusie wyciągania pochopnych wniosków, zwłaszcza w przypadku sprzecznych i skomplikowanych danych – podkreślił.

Idź do oryginalnego materiału