Coraz więcej udarów mózgu i u coraz młodszych osób

termedia.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


W Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu, aż 30 proc. z nich ma mniej niż 65 lat – alarmują eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu. To efekt niezdrowego stylu życia, stresów i braku profilaktyki zdrowotnej – oceniają.



Nagłe zaburzenie czynności mózgu

– Do niedawna szacowaliśmy, iż w Polsce dochodzi do 60–70 tys. udarów mózgu rocznie. Obecnie, dzięki zbieraniu dokładniejszych danych, m.in. w programach leczenia udaru mózgu, wiemy, iż jest ich około 90 tys. w ciągu roku – powiedział PAP prof. Konrad Rejdak, kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, członek Rady Programowej Europejskiej Akademii Neurologii.

Przypomniał, iż te najnowsze statystyki zostały opublikowane w raporcie Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum pt. „Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju”. Ukazał się on w sierpniu 2024 r.

Udar mózgu jest nagłym zaburzeniem czynności mózgu, spowodowanym nieprawidłowościami w krążeniu krwi w naczyniach mózgowych. Aż 85 proc. przypadków stanowią udary niedokrwienne (określane czasem jako zawał mózgu). Są one zwykle skutkiem procesów miażdżycowych w tętnicach mózgu, jak również chorób serca, w tym m.in. migotania przedsionków. Dochodzi w nich do zablokowania tętnicy doprowadzającej krew do mózgu przez skrzeplinę.

Marnujemy efekty leczenia udaru – brak ciągłości opieki zabija pacjentówUdało się w Polsce zmniejszyć śmiertelność pacjentów z udarem w warunkach szpitalnych, ale jest ona wciąż zbyt wysoka po powrocie chorych do domu. Współczynnik umieralności w 30 dni po udarze jest w Polsce jednym z najwyższych w Europie – eksperci wskazują na pilną potrzebę długoterminowej opieki nad osobami po udarach.
Idź do oryginalnego materiału