Coraz więcej operacji z wykorzystaniem robotów

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Jak mówi prof. Marek Durlik, kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP PIM MSWiA, w polskiej chirurgii obserwowany jest lawinowy wzrost zabiegów wykonywanych z pomocą robota. W jego ocenie kiedyś medycynę zmieniła laparoskopia, w tej chwili zmienia ją robotyka.



Już 80 szpitali wykorzystuje roboty

Pod koniec czerwca Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego organizuje dla lekarzy bezpłatny kurs z podstaw chirurgii robotycznej. Zajęcia odbędą się 24 i 25 czerwca br. w Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP Państwowego Instytutu Medycznego MSWIA przy ul. Wołoskiej w Warszawie. w tej chwili realizowane są na nie zapisy.

W szkoleniu mogą wziąć udział lekarze specjalizujący się oraz specjaliści w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii, ginekologii onkologicznej, kardiochirurgii, laryngologii, urologii. Kierownikiem naukowym kursu są: prof. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii CMKP i dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, oraz prof. Marek Durlik, kierownik Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CMKP PIM MSWiA.

– W Polsce zabiegi robotyczne wykonuje się już w ponad 80 szpitalach, ale kurs doskonalący organizowany przez CMKP będzie pierwszym takim szkoleniem organizowanym przez publiczną instytucję w zakresie nauczania podyplomowego. Do tej pory kursy organizowali dostawcy systemów robotycznych – powiedział prof. Marek Durlik.

Podkreślił, iż chirurgia z asystą robotów jest szeroko stosowana na świecie od ponad dwóch dekad, ale w polskiej chirurgii właśnie teraz obserwujemy lawinowy wzrost zabiegów wykonywanych w asyście robota.

– Początkowo robotyka miała zastosowanie w urologii, dziś przy pomocy robota można wykonywać adekwatne wszystkie operacje chirurgiczne – zaznaczył.

Chirurgia robotowa zdominowała prostatektomięCzy robotyzacja może poprawić dostępność do świadczeń? Biorąc pod uwagę na przykład znaczący wzrost operacji w prostatektomii z wykorzystaniem robotów, których już wykonuje się więcej niż laparoskopowo – o czym informuje Dariusz Dziełak, dyrektor Biura Partnerstwa Publicznego i Innowacji w Centrali NFZ – można powiedzieć, iż tak. Jednak w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu.
Idź do oryginalnego materiału