W Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonuje się coraz więcej operacji mastektomii profilaktycznej – choćby kilkanaście w roku. Zabieg wykonywany jest u pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na złośliwy nowotwór piersi, u których wykluczono nowotwór.
Jak poinformował dr Janusz Sznajder, kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Centrum w Dąbrowie Górniczej, tylko od stycznia tego roku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonano już 5 operacji mastektomii profilaktycznej, w tym dwie obustronne. Pacjentki mogą skorzystać z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia zarówno na amputację piersi, jak i jej odtworzenie.
U których pacjentek wykonuje się mastektomię profilaktyczną?
Zabieg profilaktycznej mastektomii wykonuje się u pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na złośliwy nowotwór piersi, u których wykluczono nowotwór i które spełniają co najmniej jeden z warunków, m.in. potwierdzona obecność mutacji genów BRCA1/BRCA2 lub potwierdzone przypadki zachorowania w rodzinie. W ramach zabiegu przeprowadza się procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny), rekonstrukcję piersi, zapewnione jest również znieczulenie do zabiegu oraz opieka przed- i pooperacyjna.
Jak podkreślił dr Sznajder, pacjentka musi również uzyskać opinię kwalifikującą do operacji od genetyka klinicznego, onkologa klinicznego, chirurga onkologa oraz psychoonkologa.
– Warto wspomnieć, iż opracowano także wskazania dotyczące szpitali, w których mogą być przeprowadzane zabiegi profilaktycznej mastektomii oraz zespołu medycznego, który musi mieć odpowiednie doświadczenie w chirurgii piersi. Spełnienie wszystkich kryteriów to spory wysiłek, ale na pewno warto było się postarać – wskazuje dr Sznajder.
Profilaktyczna mastektomia zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu o 95 proc.
Od 2019 r. NFZ refunduje zarówno amputację piersi, jak i jej odtworzenie u pacjentek z wysokim bądź bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór. Warto jednak pamiętać, iż profilaktyczna mastektomia nie daje całkowitej ochrony przed zachorowaniem na raka piersi, natomiast zmniejsza to ryzyko o około 95 proc.
– Pamiętam panią, u której jako jednej z pierwszych przeprowadziliśmy profilaktyczną mastektomię. Widać było ulgę i radość, której doświadczyła. Wcześniej poznała gorycz leczenia onkologicznego, bo miała chemioterapię, wcześniejszą mastektomię i radioterapię – mówi dr Sznajder.
Dane pokazują, iż nosicielkami genu BRCA1 lub rzadziej BRCA2 może być choćby 100 tys. Polek. Około 10-20 proc. zachorowań na raka piersi ma podłoże genetyczne. Obecność genu nie oznacza, iż kobieta na pewno zachoruje na nowotwór, a ryzyko oceniane jest indywidualnie.
Na czym polega zabieg mastektomii profilaktycznej?
Profilaktyczną mastektomię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie operacji usuwa się gruczoł i skórę piersi. Zabieg może być połączony z równoczesną rekonstrukcją piersi. W przypadku mastektomii z rekonstrukcją usunięciu ulega sam gruczoł piersiowy, bez pokrywającej go skóry i kompleksu otoczka-brodawka. Decyzję o rodzaju rekonstrukcji podejmuje się indywidualnie.
Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa najczęściej jedną dobę, a okres rekonwalescencji zależy od rodzaju rekonstrukcji. Szwy zwykle usuwa się po 2 tygodniach. Po operacji wskazane jest stosowanie się do zaleceń lekarza, prowadzenie oszczędnego trybu życia, noszenie i zmiana opatrunków, noszenie bielizny korekcyjnej oraz odpowiednie wizyty kontrolne.
Źródło: PAP