Coaching sportowy w praktyce – wywiad z Katarzyną Sędzik

wszystkoocoachingu.pl 9 miesięcy temu

Coaching sportowy w praktyce

Katarzyna Sędzik jest akredytowanym coachem EMCC, trenerem biznesu oraz trenerem mentalnym sportowców. W wywiadzie mówi o tym, czym jej zdaniem jest coaching sportowy w praktyce i z jakimi wyzwaniami mierzą się zawodnicy.

Sport jest stałym elementem życia Katarzyny Sędzik. Już jako jedenastolatka grała w koszykówkę,, potem pojawiała się lekkoatletyka, w tej chwili nordic walking. Kiedy zaczęła pracować jako coach, naturalne dla niej było to, iż wśród jej klientów znalazły się osoby związane ze sportem. „Coach sportowców powinien znać to środowisko, być w nim, po to, żeby wiedzieć, z czym mierzą się zawodnicy”, mówi w Katarzyna Sędzik. Chodzi o to, żeby coach i coachee mieli wspólny mianownik. „W coachingu biznesowym nie zawsze jest on potrzebny. Coach nie potrzebuje znać specyfiki pracy swojego klienta, żeby wesprzeć go w procesach prowadzących do odnalezienia własnych zasobów. Coaching sportowy już tego wymaga. Poza tym, ze sportowcem zwykle pracuje się dłużej z klientem biznesowym. Ze sportowcem mogę się umówić na cały sezon. Ważne jest też to, żeby być z nim w trakcie meczu czy jego startów i obserwować go w naturalnym środowisku”, podkreśla Katarzyna Sędzik.

Praca z przekonaniami

Wyzwania, z jakimi mierzą się sportowcy, są różne. Na to, by zawodnik mógł osiągnąć cel, składa się wiele czynników. istotną rolę odgrywają także relacje. Katarzyna Sędzik przytacza historię jednego zawodnika, który miał przeświadczenie, iż nie jest w stanie współpracować ze swoim trenerem. „W tym właśnie upatrywał przeszkodę stojącą na drodze do osiągnięcia upragnionego celu. W pracy coachingowej potrzebowałam dobrać takie narzędzia, żeby pomóc temu zawodnikowi przepracować te poboczne zdawałoby się tematy. Ale one również mają duży wpływ na stan kondycję psychiczną zawodnika, a tym samym na jego osiągnięcia”, tłumaczy Katarzyna Sędzik. I dodaje, iż trzeba mieć wolną głowę, aby uruchomić maksimum swoich możliwości, tak żeby cel był osiągnięty w konkretnym czasie. Ważna jest praca z przekonaniami. Dzięki niej klient, w tym przypadku sportowiec, może przekierować swoją uwagę z obszarów, gdzie nie ma wpływu, na te, gdzie ten wpływ już ma.

„W sporcie to, jakie zawodnik ma przekonania, może zdecydować o wyniku. o ile ktoś uważa, iż ma przed sobą osobę lepiej wytrenowaną, iż nie da rady z nią wygrać, to łatwo się domyśleć, jaki to będzie miało wpływ. Miałam też klienta, który bardzo chciał grać w ekstraklasie. Był na poziomie pierwszej ligi. Diagnoza, którą przeprowadziłam, pokazała, iż jest w stanie to osiągnąć. Ale mając na horyzoncie ten duży cel, zawodnik postawił sobie mniejsze, które realizował krok po kroku, by w konsekwencji znaleźć się w Ekstraklasie”, mówi Sędzik. Narzędziem, z którego chętnie korzysta w pracy ze sportowcami to Technika Góry Lodowej i Poziomy neurologiczne Diltsa. Kolejnym kluczowym elementem jest praca na wartościach. W wywiadzie Katarzyna Sędzik podaje wiele przykładów i dzieli się swoją wiedzą.

Coaching sportowy w praktyce

Jest to cykl wywiadów dla naszego portalu z coachami i trenerami mentalnymi. Jednocześnie byli oni zawodnikami i odnieśli znaczące sukcesy.
Anika Godel-Chełmecka na swoim koncie ma wiele medali, pucharów świata, mistrzostw Polski oraz wicemistrzostwo Europy w taekwondo olimpijskim zdobyte w 2017 roku. Teraz pełni funkcję trenera asystenta polskiej kadry narodowej w tej dyscyplinie.
Rafał Pajnowski jest psychologiem sportu, mentorem. Jest także trenerem UEFA i trenerem mentalnym w klubie Wisła Płock oraz reprezentacji Polski U16 w piłce nożnej. Piłkę nożną trenuje od 6. roku życia. Był też sędzią piłkarskim. W tej roli przeprowadził tysiąc spotkań i doszedł do pierwszej ligi jako sędzia techniczny.
27 grudnia ukaże się wywiad z Robertem Złotkowskim, który jest legendą polskiego kickboxingu. Mistrzem świata i Europy oraz zdobywcą Pucharu Świata w kickboxingu. Był członkiem Polskiej Kadry Narodowej w tej dyscyplinie sportu. Za osiągnięcia w kickboxingu i promowanie go, Polski Związek Kickboxingu uhonorował go w 2023 r. pasem mistrzowskim 1st BLACK BELT. w tej chwili Robert Złotkowski jest trenerem kickboxingu i boksu młodszych zawodników. Trenuje gwiazdy MMA. Jest także coachem i członkiem grupy „Coaching sportowy w praktyce”.
17 stycznia Oriana Małachowska-Waligóra, która jest trenerem personalnym, byłą zawodniczką Judo i coachem.

Idź do oryginalnego materiału