Co zamiast atomoksetyny na ADHD? Oto wytyczne…

farmacja.pl 3 tygodni temu

Pogłębiają się problemy z dostępem do leków na ADHD w polskich aptekach. Główny Inspektor Farmaceutycznych w swoich cotygodniowych zestawianiach przygotowywanych dla lekarzy i aptekarzy, regularnie podnosi ten temat. Dostrzegają go oczywiście również pacjenci, ale też parlamentarzyści. Posłanka Anna Maria Żukowska pod koniec lipca zwróciła się do Minister Zdrowia z interpelacją w tej sprawie. Poruszyła w niej kwestię utrudnionej dostępności do leków z atomoksetyną.

– Atomoksetyna to jedyna dostępna w Polsce, dedykowana leczeniu objawów ADHD substancja czynna, która działa w sposób niestymulujący. To najważniejsze dla wielu pacjentów, u których stymulanty są niewskazane lub nie działają odpowiednio. Regularne i ciągłe przyjmowanie tego leku jest niezbędne do utrzymania stabilizacji objawów ADHD, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia, zdolność do pracy, nauki i funkcjonowania w społeczeństwie – czytamy w jej interpelacji.

Posłanka zwraca uwagę, iż brak dostępu do tego leku lub jego długotrwałe niedobory stanowią poważne zagrożenie dla codziennego funkcjonowania pacjentów. Stąd też zapytała Minister Zdrowia co resort robi w celu poprawy dostępności leków zawierających atomoksetynę w Polsce?

– Czy i kiedy możliwe byłoby rozpoczęcie produkcji leków z atomoksetyną w Polsce, w porozumieniu z producentami farmaceutycznymi? – pyta też posłanka.

Wstrzymania dostaw i rosnące zapotrzebowanie

Odpowiedzi na jej pytania udzielił niedawno wiceminister Marek Kos. Przyznał w niej, iż resort na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą leków na ADHD. Jednocześnie zapewnił, iż „problemy z dostępnością dotyczą jedynie jednostkowych produktów leczniczych, określonych firm farmaceutycznych i często występują zaledwie lokalnie.”

– Z danych zaraportowanych w ZSMOPL na dzień 9 sierpnia br. wynika, iż produkt leczniczy Auroxetyn jest dostępny na rynku polskim w różnych ilościach opakowań w zależności od apteki ogólnodostępnej – poinformował Marek Kos.

A co z innymi lekami z tą samą substancją czynną? Tutaj jest już gorzej… Zgodnie z danymi przekazanymi przez URPL, decyzjami podmiotów odpowiedzialnych zostały wstrzymane dostawy niektórych leków z atomoksetyną. Chodzi o produkty o GTIN takich leków: Konaten, Auroxetyn, Atomoksetyna Medice, Atomoxetine NeuroPharma, Atofab.

– Z informacji przekazanych od Głównego Inspektora Farmaceutycznego wynika, iż od kilku miesięcy zauważana jest utrudniona dostępność produktów leczniczych stosowanych w leczeniu ADHD nie tylko w Polsce, ale również na innych rynkach. Główną przyczyną występujących problemów jest czasowe wstrzymanie dostaw danych produktów leczniczych, zgłoszone przez podmioty odpowiedzialne (firmy farmaceutyczne) – wskazuje wiceminister.

Dodatkowy czynnik powodujący utrudnienia dostępności to znacznie zwiększone zapotrzebowanie na leki stosowane w leczeniu ADHD.

Co zamiast atomoksetyny?

Wiceminister Marek Kos przyznał też, iż resort mając na uwadze zaistniałą sytuację, wystąpił do Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży z prośbą o opinię w zakresie metod leczenia ADHD.

– Konsultant wskazał na wytyczne, w których zaleca się stosowanie w pierwszej linii leczenia Methylphenidati hydrochloridum (MPH), natomiast w II lub III linii Atomoxetinum (ATX), Lisdexamfetamini dimesilas (LDX) lub Guanfacinum (GUA) – czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia.

W ocenie wiceministra w sytuacji, gdy następuje problem z nabyciem leku lub wątpliwości dotyczące danej terapii, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym terapię, celem uzyskania porady lub ustalenia możliwości zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej.

Dodatkowo Marek Kos zwrócił uwagę, iż w sytuacjach kryzysowych Minister Zdrowia może dopuścić do obrotu na czas określony produkty lecznicze nieposiadające pozwolenia, na podstawie zgłoszeń poszczególnych hurtowni farmaceutycznych. Na ich podstawie na rynku mogą być dostępne produkty w obcojęzycznych opakowaniach, które pacjenci mogą nabyć za 100 % odpłatnością. Zatem istnieje możliwość wnioskowania dowolnej hurtowni farmaceutycznej o zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu leków w tym trybie. Dotychczas do resortu nie wpłynęły wnioski hurtowni farmaceutycznych w tej sprawie.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału