Co z podkomisją zdrowia w Parlamencie Europejskim?

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


W Parlamencie Europejskim realizowane są ożywione dyskusje dotyczące zdrowia publicznego. Polacy chcą wyodrębnienia podkomisji zdrowia (SANT) z komisji ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa żywności (ENVI) i utworzenia z niej pełnoprawnej komisji parlamentarnej. Przeciwni temu są Niemcy.



Podkomisja zdrowia publicznego (SANT) jest dzisiaj częścią parlamentarnej komisji ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa żywności (ENVI), nie jest jednak tajemnicą, iż rozmowy o jej wydzieleniu toczą się od dawna. Przyspieszyły jednak od momentu, kiedy przewodnictwo SANT przypadło polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej (EPL) – po wyborach do PE przewodniczącym podkomisji wybrany został europoseł PSL Adam Jarubas; zgodnie z porozumieniem za dwa i pół roku na tym stanowisku ma go zastąpić europoseł KO Bartosz Arłukowicz. Szefostwo w samej ENVI przypadło socjaldemokratom (S&D), przewodzi jej Włoch Antonio Decaro.

Głos w sprawie wydzielenia SANT zabrał w środę w PE, podczas posiedzenia ENVI poświęconego małpiej ospie, europoseł Jarubas. - Zdrowie to kwestia międzynarodowa, o niepodważalnym i rosnącym znaczeniu zarówno dla życia naszych obywateli jak i sytuacji społeczno-gospodarczej. Dzisiejsza dyskusja potwierdza słuszność powołania w PE podkomisji ds. Zdrowia Publicznego (SANT) i jasno pokazuje, iż powinna się ona stać pełnoprawną komisją parlamentarną” – powiedział polityk.

W Senacie o innowacyjności w ochronie zdrowia i polskiej prezydencji w UE ►11 lipca odbyło się w Senacie RP posiedzenie parlamentarnych zespołów – ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia oraz Partnerstwa Publiczno-Prawnego pt. „Innowacje w ochronie zdrowia w nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE”. Była okazja do omówienia zdrowotnych spraw, jakimi Polska powinna się zająć podczas swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Idź do oryginalnego materiału