W ostatnich latach pojawiło się kilka powieści i filmów, które wydobyły na pierwszy plan wcześniej mało znaną i piętnowaną praktykę seksualną: BDSM. Prawdopodobnie masz już pojęcie, co to jest, a może choćby już to nieświadomie praktykowałeś.
Czy kiedykolwiek stosowałeś kajdanki, opaski na oczy lub paski podczas kontaktów seksualnych? Czy bawiłeś się w gry fabularne oparte na hierarchii władzy jako nauczyciel/uczeń lub szef/pracownik? W takim razie już wkroczyłeś w świat BDSM.
To zabawny sposób na podsycanie namiętności w sypialni, ponieważ opcje są bardzo różnorodne. Przy tej okazji opowiemy Ci o tym więcej i podamy kilka wskazówek dotyczących jego praktyki.
Co to jest BDSM?
BDSM oznacza niewolę/dyscyplinę, dominację/uległość i sadyzm/masochizm. Najprościej mówiąc, jest to zestaw praktyk seksualnych opartych na dynamice dominacji i uległości. Każdy partner przyjmuje jedną z tych ról, choć istnieje możliwość ich zamiany.
Podstawowy aspekt polega na tym, iż jest to całkowicie dobrowolne i bezpieczne zbliżenie. Obie strony muszą uzgodnić granice, dzięki czemu zawsze gwarantuje się samopoczucie zaangażowanych osób.
Termin BDSM powstał w 1969 roku w wyniku prac antropologa Paula Gebharda. Jednak praktyki te były już obecne w starożytnych cywilizacjachi w bardzo różnych kulturach. Nie jest to więc coś nowego.
Od tego momentu akronim BDSM obejmuje się szereg aktów, które mogą różnić się intensywnością. Nie zawsze też muszą się odbywać w tym samym czasie. Oznacza to, iż każda osoba i każda para może inaczej odczytać i użyć tej praktyki.
Aby lepiej zrozumieć, co to jest, wyjaśnimy znaczenie każdego ze słów, z których utworzony jest akronim.
Zniewolenie
Na ogół termin bondage jest używany w odniesieniu do wiązania linami, paskami lub innymi elementami, często obecnymi w BDSM. Jednak w przeszłości odnosiło się do więzi podporządkowania ustanowionych między panami a niewolnikami, między panami feudalnymi a wasalami.
W tym sensie, oprócz nazywania unieruchomienia w celach erotycznych, oznacza to również związek, w którym władza jest asymetryczna.
Dyscyplina
Dyscyplina obejmuje zasady, nawyki i protokoły zachowania, których mają przestrzegać ludzie na podległej pozycji. Odnosi się zatem do pewnego rodzaju szkolenia z systemem zasad i kar, dzięki których jednostka dominująca sprawuje władzę nad osobą podporządkowaną.
Dominacja
Odnosi się do roli odgrywanej przez jednego z partnerów w celu sprawowania kontroli nad drugim. Tym samym ta osoba rozkazuje i rozporządza do woli, okazując dominację nad uległym partnerem.
Uległość
Jest to rola uzupełniająca do dominacji. W tym przypadku jednostka przyjmuje pozycję podporządkowania, w której poddaje się woli dominującego. Osoba uległa jest posłuszna i przyzwala na działania partnera, zawsze w sposób dobrowolny i akceptujący.
Sadyzm
Odnosi się do praktyk erotycznych, w których jedna osoba czerpie przyjemność, zadając ból lub upokorzenie drugiej. Ponownie, każda praktyka należąca do tej kategorii musi być bezpieczna i odbywać się za obopólną zgodą. Termin ten nie ma bowiem nic wspólnego z przestępczym sadyzmem.
Masochizm
Uzupełniając sadyzm, w masochizmie jednostka czerpie przyjemność z cierpienia fizycznego lub psychicznego spowodowanego przez partnera seksualnego. Jednak partner zawsze ma prawo ustanowić granice, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Jakie są zalety BDSM?
Z powodu braku wiedzy BDSM jest piętnowane i kojarzone z takimi pojęciami, jak znęcanie się czy perwersja; jest to jednak zdrowa praktyka, która może przynieść pewne korzyści. Poniżej szczegółowo je opisujemy.
- Sprzyja komunikacji między partnerami. Każdy akt musi być dobrowolny i uzgodniony. Dlatego partnerzy muszą prowadzić dialog w asertywny sposób, aby wyrazić swoje preferencje i ograniczenia oraz dojść do porozumienia.
- Zwiększa samowiedzę i wiedzę o drugiej osobie. Im większa komunikacja, tym większa głębia w odniesieniu do gustów i pragnień swoich i cudzych. Lepsza wiedza, co każdego podnieca i jakich praktyk on/ona odmawia. Z tego samego powodu wzrasta wzajemne poznanie. Ponadto, ponieważ osoba dominująca musi zawsze dbać o dobro uległego partnera i szanować jego życzenia, sprzyja to budowaniu zaufania między nimi.
- Rozbudza wyobraźnię. Jako niekonwencjonalna praktyka seksualna BDSM otwiera drogę do eksperymentów, fantazji i innowacji. Praktyki, role i elementy można zmieniać, aby każde zbliżenie było wyjątkowym doświadczeniem.
- Może pomóc w podsycaniu namiętności w związku. Chociaż nie wszyscy lubią tego typu dynamikę, dla niektórych par może to być odświeżający i stymulujący element, który pozwala uciec od rutyny i monotonii.
Przeczytaj również: 6 pozycji, aby uprawiać seks na stojąco
Czy są jakieś zagrożenia?
Nie możemy zapominać o tym, iż BDSM może wiązać się z ryzykiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego, jeżeli praktykuje się je niewłaściwie. Zmiany skórne, siniaki, uszkodzenia mięśni, a choćby uduszenie to tylko niektóre z głównych zagrożeń. Ponadto może generować emocjonalne następstwa, jeżeli nie ma prawdziwego konsensusu i absolutnego szacunku.
Aby temu zapobiec, należy dobrze się poinformować, działać rozważnie, rozsądnie i bezpiecznie. Dlatego rozmawiaj, pytaj i wyjaśniaj partnerowi seksualnemu, gdzie są jego granice.
Jak praktykować BDSM?
Jak można się domyślić, nie ma jednego sposobu na praktykowanie BDSM, ponieważ obejmuje on zestaw bardzo różnorodnych praktyk, choć mających wspólny rdzeń. Na przykład dominacja fizyczna, odgrywanie ról, zabawa ze zwierzakiem, zabawa igłą (zadawanie bólu igłami) lub erotyczne podduszanie.
Niektóre pary ograniczają się do stosowania ograniczeń lub zadawania bólu w bardzo niewielkim stopniu, aby zwiększyć pobudzenie. Inne natomiast ustanawiają prawdziwą dynamikę dominacji/uległości, odgrywając swoje role w sypialni i poza nią.
Przeczytaj Samoświadomość seksualna: dlaczego jest taka ważna?
Są też tacy, którzy uciekają się do bólu fizycznego i tacy, którzy po prostu skupiają się na psychologicznym aspekcie upokorzenia. Podobnie, niektórzy praktykują ciągle, podczas gdy dla innych BDSM stanowi jedynie sporadyczną odmianę. W każdym razie to para decyduje, jak daleko posunie się gra.
Krótko mówiąc, BDSM może być całkiem przyjemne i stymulujące dla obojga partnerów. jeżeli jesteś interesujący i chcesz zacząć wprowadzać niektóre jego elementy, nie zapominaj, iż podstawę zawsze stanowi odpowiedzialność i szacunek. Pamiętając o tym możesz odkryć zupełnie nowy świat doznań.