Wysypka na szyi – co może oznaczać?
Wysypka na szyi, a także wszelkie inne zmiany w tym obszarze ciała, w tym krosty na szyi, mogą stanowić zarówno objaw alergii, jak i chorób ogólnoustrojowych. Wysypka to przy tym zmiany skórne, które przyjmują formę jedno- i wielopostaciową. W niektórych przypadkach obejmują również dekolt i ramiona. Niektórzy chorzy odczuwają silny świąd, wypryski mogą być też bolesne, natomiast u innych problem ogranicza się przede wszystkim do dyskomfortu estetycznego.
Jeżeli wykwity skórne utrzymują się przez dłuższy czas, a żaden z domowych sposobów nie doprowadza do złagodzenia objawów, należy udać się do lekarza dermatologa. W niektórych przypadkach konieczna będzie też konsultacja z alergologiem, hepatologiem lub reumatologiem.
Te choroby widać na skórze. Wypryski czy bladość mogą świadczyć o złym stanie zdrowia
Obserwujesz u siebie bladą cerę, wysypkę lub trądzik? To mogą być nie tylko defekty kosmetyczne, ale też oznaki wielu chorób. W ich przypadku nie wystarczy używanie dobrych kremów czy zabiegi…
Czerwone krostki, guzki i obrzęki na szyi mogą być objawem alergii
Wysypka na szyi często stanowi wynik reakcji alergicznej organizmu. Dla alergii kontaktowej charakterystyczne jest występowanie zmian skórnych takich jak:
- czerwone krostki,
- podskórne grudki,
- bąble,
- pręgi,
- obrzęki.
Zmiany te mogą wywoływać silne swędzenie. Pojawienie się wyprysku kontaktowego jest wynikiem stymulacji limfocytów T, do czego dochodzi w następstwie kontaktu z alergenem, na który organizm wcześniej wytworzył wrażliwość. Reakcję alergiczną mogą wywołać m.in. składniki kosmetyków czy chemii gospodarczej, np. środków piorących czy przeznaczonych do płukania odzieży, które pozostają na ubraniach mających bezpośredni kontakt ze skórą.
W przypadku podejrzenia alergii kontaktowej należy jak najszybciej przerwać kontakt z czynnikiem uczulającym. Konieczna będzie obserwacja objawów skórnych i konsultacja dermatologiczna. W cięższych postaciach wysypki zarówno na szyi, jak i w innych miejscach ciała, lekarz może skierować chorego do alergologa celem poszerzenia diagnostyki i wdrożenia leczenia odczulającego.
Jak leczyć pokrzywkę? Objawy i przyczyny powstawania wysypki
Pokrzywka to rodzaj zmian skórnych o różnym podłożu i podobnych objawach. Najczęściej diagnozowaną postacią jest pokrzywka idiopatyczna, czyli o nieokreślonym pochodzeniu. Wysypka może być też…
Pokrzywka to nie tylko bąble na szyi. Na co jeszcze może wskazywać?
Wysypka pojawiająca się na szyi w postaci bąbli może być stanowić tzw. pokrzywkę. Zmiany skórne są wtedy następstwem powstania obrzęku skórnego poprzedzonego rozszerzeniem włosowatych naczyń krwionośnych. Prowadzi to do zwiększenia ich przepuszczalności, co z kolei jest przyczyną wystąpienia opuchlizny sygnalizującej stan zapalny.
Bąble pokrzywkowe najczęściej pojawiają się na szyi, w okolicy nosa i jamy ustnej, obejmując wierzchnie lub w głębsze partiach skóry. Mogą przybrać formę niewielkich zmian o średnicy kilku milimetrów, jednak zdarza się, iż osiągają wielkość choćby kilkunastu centymetrów. Charakteryzują się różowym kolorem i wywołują silne uczucie świądu.
Zmiany skórne tego typu mogą objąć też inne części ciała, a do współtowarzyszących objawów mogą należeć zawroty głowy, nudności i wymioty. Wystąpienie pokrzywki może być następstwem kontaktu z alergenami. W takim przypadku za wywołanie objawów mogą odpowiadać pokarmy, jad owadów, sierść zwierząt, pyłki roślin czy leki.
Pokrzywka może też pojawić się w następstwie zaburzenia funkcji układu immunologicznego, w przebiegu schorzeń tarczycy. Objawy mogą zaostrzać się pod wpływem stresu i w następstwie spożycia alkoholu.
Rodzaje pokrzywki – słoneczna, naczyniowa, kontaktowa. Jak je odróżnić?
Zmiany skórne w postaci pokrzywki mogą mieć też postać fizykalną, wywołaną przez czynniki inne niż alergeny, takie jak m.in.:
- niska temperatura – pokrzywka z zimna,
- wysoka temperatura i/lub wysiłek fizyczny – pokrzywka cieplna,
- ucisk – pokrzywka opóźniona z ucisku,
- promieniowanie słoneczne – pokrzywka słoneczna.
Wyróżnia się też inne rodzaje pokrzywki, do których należą:
- pokrzywka kontaktowa – zmiany pojawiają się w miejscu, w którym skóra ma kontakt z substancją wywołującą obrzęk (m.in. z tkaninami, kosmetykami, śliną zwierząt),
- pokrzywka cholinergiczna – objawia się jako grudki z czerwoną otoczką i występuje pod wpływem przegrzania i wysiłku fizycznego,
- pokrzywka naczyniowa – wywołana jest odkładaniem się kompleksów immunologicznych w ścianach naczyń krwionośnych.