Co ma lecieć, niech poczeka

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Archiwum


W nowych ministerialnych przepisach zaproponowano, by dyrektorzy szpitali dostali dodatkowe dwa lata na zapewnienie dostępu do lądowisk w szpitalnych oddziałach ratunkowych.



Jeszcze niedawno było tak, iż do 31 grudnia 2024 r. każdy szpitalny oddział ratunkowy powinien mieć własne całodobowe lotnisko, lądowisko albo zapewniony do niego dostęp – poza tym od nowego roku lądowiska musiały spełniać szczegółowe warunki techniczne.

Sprawa konieczności posiadania przez szpitalne oddziały ratunkowe lądowisk i lotnisk jest znana od lat. Najpierw zapisano to w rozporządzeniu ministra zdrowia z 10 maja 2002 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Termin wywiązania się obowiązku był wielokrotnie przekładany. Ostatni ustalono na 31 grudnia 2024 r. Tę datę zapisano w rozporządzeniu ministra zdrowia z 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 336, z późniejszymi zmianami).

4 lipca aż 202 SOR-y nie spełniały resortowych wymogów.

SOR(ry), nie jest odlotowoDo 4 lipca SOR-y miały kłopot z własnymi całodobowymi lotniskami, lądowiskami albo z zapewnieniem do niego dostęp. Publikujemy ich listę.
Idź do oryginalnego materiału