Co łatwiej zapamiętać: symbole czy słowa?

zdrowie-polakow.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Co łatwiej zapamiętać: symbole czy słowa?


Według najnowszych badań kanadyjskich naukowców, symbole obecne w codziennym życiu, takie jak &?!#@$, bardziej zapadają w pamięć niż słowa. Dlaczego tak jest?

Badanie przeprowadzone przez zespół z University of Waterloo (Kanada) miało na celu zbadanie, jak ludzie zapamiętują symbole, a jak słowa o tym samym znaczeniu. – Symbole są szczególnie przydatne, ponieważ można ich używać jako logotypów w reklamach, a także oferują szybszy sposób komunikacji dzięki emoji. Nasze badania sprawdzające pamięć w kontekście symboli dają wgląd w sposoby maksymalizacji zapamiętywania i udoskonalania komunikacji – informuje Myra Fernandes, współautorka badania, profesor Cognitive Neuroscience w Waterloo.

W eksperymencie składającym się z pięciu częściach naukowcy przebadali ponad 1100 dorosłych, chcąc przyjrzeć się funkcjonowaniu symboli w kontekście ich zapamiętywania. Uczestnikom prezentowano słowo lub jego odpowiednik wyrażony symbolem, np. „dolar” lub „$”, i sprawdzano, ile symboli lub ile słów dany respondent zdoła zapamiętać. We wszystkich częściach badania zaobserwowano, iż respondenci lepiej zapamiętują symbole niż słowa o tym samym znaczeniu.

Symbole można łatwiej zapamiętać, ponieważ nadają konkretny obraz abstrakcyjnym ideom – tłumaczy Brady Roberts, główny autor badania, doktorant w dziedzinie neuronauki poznawczej. – Kiedy myślimy o abstrakcyjnych pojęciach, takich jak miłość, ich wyraźna wizualizacja w pamięci może być trudna. W przypadku symboli używamy obrazu, który reprezentuje koncepcję, jak np. serce jako obrazowanie miłości, co sprawia, iż abstrakcyjna idea jest konkretna, a przez to łatwiejsza do zapamiętania – wyjaśnia. I dodaje, iż symbole mogą być również łatwiejsze do zapamiętania, ponieważ są unikalne i reprezentują zwykle jedno pojęcie, podczas gdy słowa mogą mieć wiele znaczeń.

Artykuł zatytułowany „Symbol superiority: Why $ is better remembered than dollar” ukazał się w czasopiśmie „Science Direct”.

Źródło: eurek alert
Foto: pixabay

Idź do oryginalnego materiału