Co daje rolowanie mięśni: Poznaj rollery do masażu Line Sport!

acusmed.pl 4 tygodni temu

Piankowe masażery w formie rollerów weszły do świata sportu już kilkanaście lat temu i od tego czasu cieszą się ugruntowaną pozycją oraz uznaniem osób aktywnych. Mnogość kształtów, kolorów oraz zastosowań piankowych rolek oraz im podobnych akcesoriów jest bardzo szeroka. Przez ostatnie lata coraz więcej producentów zamieszcza w swojej ofercie tego typu produkty, a to prowadzi do sytuacji, gdzie sprzęt jest łatwo dostępny oraz można go kupić w cenie przyjaznej dla portfela. Dzięki rolowaniu mięśni możemy polepszyć swoją regenerację oraz zmniejszyć napięcia mięśniowe – w domowym zaciszu, zanim udamy się z naszym problemem do specjalisty!

Rolowanie mięśni – dlaczego jest tak popularne?

Początkową popularność – trening mobility oraz rolowanie – zawdzięczają profesjonalnym sportowcom, którzy dzielą się swoją codziennością w mediach społecznościowych. To właśnie ze świata profesjonalnego sportu wiele praktyk zostaje zaczerpniętych do jego amatorskiego poziomu, a także do codzienności osób, które z aktywnością fizyczną nie mają wiele wspólnego. Dzięki coraz większej dostępności przyrządów i urządzeń do masażu oraz ich konkurencyjnych cenach, niemal każdy zainteresowany jest w stanie znaleźć na rynku pozycję – na miarę swoich potrzeb i możliwości!

Największą zaletą rolowania jest jego łatwość oraz przystępność – w kwestii poświęcanego czasu. Pomimo oczywistej kwestii napięciowej, podczas automasażu nie da się ukryć, iż dla wielu osób z małą ilością czasu, jest to jedyna okazja w ciągu dnia na chwilę relaksu. Tak, relaksu ponieważ pomimo początkowego dyskomfortu, spowodowanego zwiększonym napięciem mięśniowym, w miarę regularnego rolowania staje się ono przyjemniejsze, a dyskomfort się zmniejsza. Pacjenci w gabinecie często określają to uczucie mianem „dobrego bólu”, który pomimo swojego z natury negatywnego usposobienia – daje im poczucie ulgi i rozluźnienia.

Korzyści z regularnego rolowania mięśni

Pomimo powszechnego przekonania, iż rolowanie służy do wspierania potreningowej regeneracji oraz działa łagodząco na napięcia – nie wszyscy wiedzą, iż można je także uwzględnić w rozgrzewce przedtreningowej. jeżeli rozmasujesz swoje mięśnie przed treningiem, możesz liczyć na tymczasowe zwiększenie elastyczności mięśni, co pozwoli Ci przełożyć lepsze zakresy ruchu na docelowy trening. Rolowanie ma wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych, natomiast niektóre z nich są zależne od czasu wykonania automasażu – przed lub po treningu. Są to między innymi:

  • tymczasowo zwiększona elastyczność mięśni,
  • zwiększenie zakresów ruchomości w stawach,
  • poprawa siły i szybkości,
  • zmniejszenie odczuwanych DOMS (opóźniona bolesność mięśniowa),
  • przyspieszenie regeneracji.

Musisz jednak pamiętać, iż tak jak w przypadku treningu czy zaleceń, które dostajesz od fizjoterapeuty w rolowaniu, ważna jest systematyczność. Jedna sesja tygodniowo zapewni chwilową, pozorną poprawę i bez odpowiedniego wsparcia w postaci dodatkowych ćwiczeń oraz zadbania o ergonomię życia codziennego – nie przyniesie długotrwałego efektu.

Rodzaje rollerów do masażu Line Sport

W ofercie marki Line Sport znajduje się szeroka gama produktów, służących do autoterapii. Różnią się one wielkością, materiałem, kształtem oraz kolorem. Każde z nich ma inne zastosowanie, dlatego należy uważnie przemyśleć zakup i porównać ich cechy.

Wałek do rolowania 30 cm – najpopularniejszy produkt z tej kategorii. Służy do rolowania dużych partii mięśniowych.

Wałek do rolowania 15 cm – mniejszy odpowiednik poprzedniego produktu. Służy do rozluźniania mniejszych i trudniej dostępnych okolic ciała, takich jak np. stopy czy nadgarstki.

Zestaw do rolowania – to kompletny zestaw do domowego studia automasażu. Znajdziesz w nim piłkę do trudno dostępnych miejsc, duoball do rolowania mięśni przykręgosłupowych oraz duży wałek do masażu.

Podstawowe techniki rolowania mięśni

Rollera oraz innych tego typu przyrządów możesz używać na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest rolowanie wzdłuż całego mięśnia – od jego przyczepu początkowego do końcowego – w spokojnym, kontrolowanym tempie. Nie spiesz się, wykonaj 20 – 30 ruchów na partię mięśniową, z naciskiem możliwym do wytrzymania. Pamiętaj o oddychaniu i świadomym rozluźnianiu mięśni.

Jeśli znajdziesz punkt o zwiększonym napięciu, może zatrzymać się na nim przez około 30 sekund. Oddychaj głęboko, biorąc wdech nosem, a wydech ustami. Możesz wykonywać delikatne ruchy wzdłuż bolesnego miejsca – na odcinku kilku centymetrów. Tą technikę możesz wzbogacić również o ruch w sąsiadującym stawie. Dociskając mięsień w najbardziej bolesnym miejscu, wykonuj powoli ruch, który spowoduje wydłużenie mięśnia, a następnie powróć do pozycji wyjściowej.

Idź do oryginalnego materiału