Co daje jazda na rowerze?

swiatsupli.pl 1 rok temu

Zapewne masz świadomość, iż sport jest niezbędny do zachowania zdrowia i zapobiegania wielu chorobom. Wiele osób wybiera bieganie, inni chodzenie, ale coraz więcej osób decyduje się na jazdę na rowerze, która stała się jedną z najbardziej rozpowszechnionych form ćwiczeń na świecie. Dlaczego jednak coraz więcej osób decyduje się na jazdę na rowerze?

Długie dystanse, które można pokonać w krótkim czasie i liczba miejsc, do których można się dostać, mogą tłumaczyć popularność jazdy na rowerze. Jednak zalecenia medyczne również mają wiele wspólnego z mnożeniem się fanów tego sportu. Korzyści z jazdy na rowerze jest wiele, zarówno psychicznych jak i fizycznych. W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze obniża poziom złego cholesterolu

Wiele osób ma problem z obniżeniem poziomu swojego cholesterolu. “Zły” cholesterol, zwany także LDL – jest eliminowany przez wszechstronną aktywność fizyczną. Doskonałym przykładem jest jazda na rowerze. Jazda na rowerze kalorie spala szybko: godzina aktywności spala około 500 kalorii, z czego większość w postaci tłuszczu. W rezultacie cholesterol LDL zostanie znacznie obniżony, ale to nie jedyny pozytywny aspekt jazdy na rowerze. Z drugiej strony, cholesterol HDL – dobry cholesterol – wzrasta, ponieważ naczynia krwionośne staja się bardziej elastyczne. W ten sposób jazda na rowerze zapobiega wielu chorobom układu krążenia. Jazda na rowerze poprawia więc stan naszego serca i czyni je bardziej odpornym!

Now Foods Cholesterol Pro pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi oraz wspomaga pracę serca.

Jazda na rowerze wzmacnia plecy

To twierdzenie może wydawać się zaskakujące. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, iż postawa, którą przyjmujemy podczas jazdy na rowerze, nie jest dobra dla pleców. Jednak pochylenie naszego ciała w kierunku kierownicy pomaga mięśniom w odcinku lędźwiowym napiąć się i wzmocnić. W ten sposób zyskujemy siłę w tej części pleców, która pomaga w stabilizacji tułowia.

Jakich problemów można uniknąć w przyszłości wzmacniając plecy? Bóle pleców spowodowane siedzącym trybem życia z reguły znikają, a możliwość wystąpienia przepuklin znacznie się zmniejsza. Aby to wszystko było możliwe, należy zachować prawidłową pozycję ciała podczas jazdy na rowerze. Jaka jest prawidłowa postawa ciała? Nie ma stałych wytycznych, ponieważ w zależności od rodzaju roweru, plecy powinny być ustawione w taki czy inny sposób. Na przykład na rowerze górskim nachylenie pleców powinno być większe niż na BMX-ie, ponieważ charakterystyka kierownicy i siodełka jest zupełnie inna.

Jazda rowerem to aktywność dla wszystkich bez względu na wiek i poziom sprawności.

Dzięki jeździe na rowerze wzmocnisz mięśnie ciała

Jazda na rowerze to idealna aktywność dla wzmocnienia mięśni nóg. Najmocniej pracują mięśnie czworogłowe i pośladkowe. Mięśnie łydek są również ćwiczone przez pedałowanie, choć w mniejszym stopniu niż pozostałe dwa mięśnie. Oto dokładnie, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze:

  • Mięsień pośladkowy wielki: należy do grupy mięśni pośladkowych. Wykonuje około 30% pracy związanej z pedałowaniem oraz pomaga utrzymać równowagę i stabilność na rowerze.
  • Mięśnie kulszowo-goleniowe: znajdują się z tyłu uda i borą udział w wyciąganiu biodra i zginaniu kolana.
  • Mięśnie czworogłowe: znajdują się w przedniej części uda. Są ważne w wytwarzaniu mocy, ponieważ odpowiadają za 40% pedałowania, zwłaszcza w fazie podnoszenia.
  • Mięśnie łydki: znajdują się z tyłu nogi, powyżej mięśnia podeszwowego. Odpowiadają za 30% siły pedałowania.
    Mięśnie piszczelowe przednie: znajdują się w nodze, pomiędzy kolanem a stopą. Stabilizują staw skokowy i są aktywowane w przejściu między fazą podnoszenia i pchania.

Najlepsze w tym sporcie jest to, iż można ćwiczyć mięśnie o każdej porze dnia i na wiele różnych sposobów. W drodze do pracy, na siłowni, w domu, podczas wędrówki po górach czy przejażdżki rekreacyjnej po mieście.

Korzyści z jazdy na rowerze w postaci ochrony stawów

Poza tym, iż jazda na rowerze jest dobra dla mięśni nóg, jest również dobra dla kolan. Z wiekiem stawy ulegają pogorszeniu, powodując liczne bóle i dolegliwości. Niektóre nadmierne aktywności fizyczne – takie jak bieganie – nie są dobre dla naszych kolan, ponieważ zużywają ich chrząstki, przyspieszając problemy takie jak zapalenie kości i stawów.

Jednak jazda na rowerze nie obciąża tych stawów – wręcz przeciwnie, chroni je! Mięśnie kolan rozwijają się przy tej aktywności, co oznacza większe wsparcie dla stawów. Ponadto, ponieważ większość ciężaru ciała spoczywa na siedzeniu, kolana nie cierpią, co zapobiega gwałtownemu zużyciu chrząstek.

Pharmovit Kolagen + Kwas Hialuronowy to kompleks na regenerację stawów

Kolarstwo aktywuje hormon szczęścia

Co daje jazda na rowerze? Dzięki aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, umysł funkcjonuje optymalnie. Pozwala na tworzenie korzystnych dla naszego organizmu substancji. Dotyczy to tak zwanych “hormonów szczęścia”, na czele z endorfiną. Wykonywanie tej czynności przez godzinę sprzyja produkcji tego hormonu. jeżeli jednak przesadzisz, efekty będą stopniowo działać na twoją niekorzyść. Jazda na rowerze przez godzinę sprawi, iż będziesz szczęśliwszy! Pomaga zwalczać depresję i stres, ponieważ jest czynnością, która nie wymaga dużej koncentracji. Pozwala w spokoju odłączyć się od rzeczywistości lub posłuchać muzyki.

Jazda na rowerze zapobiega infekcjom

Jazda na rowerze efekty ma w postaci zapobiegania nabawieniu się większości infekcji. Dlaczego tak jest? Ponieważ kiedy pedałujesz na rowerze, Twoje ciało produkuje fagocyty, które bronią Cię przed zakaźnymi bakteriami, które mogą zaatakować ciało. Zdrowe odżywianie połączone z jazdą na rowerze to dobry sposób na zachowanie zdrowia i uniknięcie wirusów, które rozprzestrzeniają się wokół Ciebie przez cały rok.

Jazda na rowerze a odchudzanie

Jest wiele powodów, aby uprawiać jazdę na rowerze, a jednym z nich jest chęć utraty wagi. Jazda na rowerze wymaga wysiłku, wysiłek wymaga energii, a spalanie energii pomaga nam stracić tłuszcz. Szczególnie gdy trasa prowadzi pod górę.

Ile kalorii spala jazda na rowerze? Szacuje się, iż rowerzysta spala około 300 kalorii na godzinę w trybie spacerowym; około 600-700 kalorii w trybie intensywnym i ponad 1000 kalorii podczas zawodów. Są to obliczenia przybliżone, gdyż w grę wchodzi tu waga, wiek, poziom fizyczny itp. Dana służą jednak jako punkt odniesienia.

Czy jazda na rowerze odchudza? Naukowo szacuje się, iż utrata 1 kg tkanki tłuszczowej wymaga spalenia około 7 700 kalorii. Na podstawie tych danych można więc stwierdzić, iż aby pozbyć się 1 kg tkanki tłuszczowej, należy jeździć na rowerze przez około 11 godzin. jeżeli masz tyle czasu w jazdę na rowerze w ciągu tygodnia, gratulacje. W przeciwnym razie możesz pozbyć się 500 g tłuszczu w ciągu 7 dni, zakładając, iż na jazdę na rowerze przeznaczysz 5,5 godzin. Jazda na rowerze efekty po miesiącu powinny być następujące: jeżeli przeznaczysz na trening 44 godziny miesięcznie, spalisz 4 kg tkanki tłuszczowej, w przypadku 22 godzin spalisz 2 kg tkanki tłuszczowej.

Oczywiste jest więc to, iż jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów na spalanie tłuszczu podczas treningu. Prawdą jest również, iż rowerzyści mają tendencję do przeceniania ilości spalanych kalorii, ponieważ im lepszą masz kondycję, tym bardziej wydajny będzie Twój trening i tym mniej kalorii (lub energii) zużyjesz przy danym tempie.

Preparat Trec Nutrition CLA + Green Tea pomaga stracić zbędne kilogramy w zdrowy sposób.

Czy jazda na rowerze buduje pośladki?

Ciągła i regularna jazda na rowerze może pomóc wzmocnić i rozwinąć mięśnie pośladków. Należy jednak pamiętać, iż w celu osiągnięcia znacznego powiększenia pośladków, ważne jest uzupełnienie jazdy na rowerze o konkretne ćwiczenia wzmacniające pośladki i zrównoważoną dietę.

W aktywności fizycznej takiej jak jazda na rowerze efekty pupa ma najlepsze, kiedy ćwiczenia wykonywane są z większą intensywnością, a nie pokonywanie jest wielu kilometrów. Pokonując wzniesienia i angażując wszystkie mięśnie kończyn dolnych, ujędrnisz uda i pośladki. Ale uważaj, bo głównym mięśniem, który się rozwinie, jest mięsień czworogłowy.

Jak jazda na rowerze wpływa na brzuch?

Jazda na rowerze nie angażuje bezpośrednio mięśni brzucha, więc ich nie wzmacnia ich i nie buduje. Jako iż jest to aktywność cardio, niezależnie od tego, czy uprawiasz kolarstwo z niską, czy wysoką intensywnością, pomaga ono w spalaniu tłuszczu i “odsłonięciu” mięśni brzucha. Można więc stwierdzić, iż jazda na rowerze efekty brzuch będzie bardziej płaski, ale zalecamy połączenie tej aktywności z ćwiczeniami siłowymi, aby otrzymać wymarzone efekty.

Idź do oryginalnego materiału