Choroby współistniejące nasilają przebieg stwardnienia rozsianego

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Lecząc chorobę przewlekłą każdorazowo należy pamiętać o schorzeniach współistniejących. Dotyczy to także stwardnienia rozsianego - piszą naukowcy na na łamach "The JAMA Neurology".



Liczne badania obserwacyjne sugerują, że choroby współistniejące u pacjentów obciążonych stwardnieniem rozsianym wiążą się z gorszymi, klinicznie istotnymi wynikami leczenia choroby podstawowej, w tym stopniem niepełnosprawności w momencie rozpoznania i stopniem pogorszenia się niepełnosprawności po rozpoznaniu. Choroby współistniejące mogą się również wiązać z mniejszym prawdopodobieństwem rozpoczęcia terapii modyfikującej przebieg choroby.

Badania określające związek chorób współistniejących z aktywnością stwardnienia rozsianego - głównie jakościowo - są ograniczone, a wyniki różnią się, utrudniając wyciągnięcie jednoznacznych wniosków.

Zidentyfikowano trzy różne podtypy SMNowe badanie sugeruje, że stwardnienie rozsiane (SM) ma trzy różne podtypy oparte na markerach immunologicznych we krwi pacjenta, a każdy z nich charakteryzuje się nieco innym przebiegiem choroby i reakcją na leczenie.
Idź do oryginalnego materiału