Cholera w Polsce: 26 osób na kwarantannie. W jeden dzień potrafi doprowadzić do śmierci

natemat.pl 6 godzin temu
Kobieta, która w weekend trafiła do szpitala w Stargardzie z podejrzeniem cholery, została przewieziona do szpitala w Szczecinie. Jej stan jest stabilny. Wciąż nieznane jest źródło zakażenia, ale 26 osób trafiło już na kwarantannę. Cholera to groźna choroba, która potrafi w kilkanaście godzin doprowadzić do śmierci. W Polsce nie było jej żadnego przypadku od lat.


Po tym, jak do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie trafiła kobieta z podejrzeniem cholery, krajowy konsultant chorób zakaźnych i Główny Inspektorat Sanitarny wydali wspólny komunikat, w którym przekazali, iż wciąż czekają na ostateczne wyniki badań. Do tej pory już 26 osób trafiło na kwarantannę, a kolejne są pod nadzorem sanitarnym i mają obowiązek same się obserwować.

Rzecznik szpitala uspokaja, iż stan pacjentki jest stabilny. I iż oddział, na który trafiła, jest przystosowany do leczenia chorób zakaźnych. Na razie wszystkie przyjęcia pacjentów na inne oddziały zostały wstrzymane. Ostateczne wyniki badań, które potwierdzą, iż to cholera, będą znane dopiero za kilka dni.

Cholera – co to za choroba?


Głównym objawem cholery jest ciężka biegunka, ale nieleczona choroba może w ciągu zaledwie kilkunastu godzin doprowadzić do śmierci. Ostatnie odnotowane w Polsce pojedyncze przypadki tej choroby miały miejsce w 1981, 1994 oraz 2005 r. i wystąpiły u osób, które powróciły z państw występowania cholery (Azja, Afryka, Ameryka Środkowa).

W czerwcu 2019 roku potwierdzono przypadek cholery u marynarza pochodzącego z Indii, członka załogi jednego ze statków, który przypłynął do portu w Świnoujściu. Na świecie doszło do siedmiu pandemii cholery. Ostatnia rozpoczęła się w 1961 r. w Indonezji i trwa do dziś. W ciągu ostatniej dekady na świecie obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań. WHO szacuje, iż na świecie występuje ok. 1,4 mln zakażeń oraz choćby do 143 tys. zgonów rocznie.

Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez gram-ujemną bakterię Vibrio cholerae (przecinkowiec cholery grup serologicznych O1 i O139). Do zakażenia dochodzi po spożyciu wody lub produktów spożywczych skażonych przecinkowcami cholery. Nieleczona cholera jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza u osób zamieszkałych poza rejonami endemicznymi.

Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności, rzadko poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. Okres wylęgania choroby wynosi zaledwie od 2 godzin do 5 dni.

Jakie są objawy cholery?


Objawy pojawiają się nagle i narastają dość gwałtownie. Charakterystyczna jest intensywna biegunka (bez domieszki krwi), bez bólów brzucha. Chory nie gorączkuje, może wymiotować, ale bez towarzyszących nudności. Z czasem pojawiają się kurczowe bóle mięśni.

Jeśli przyczyną choroby jest biotyp El Tor, chorzy mogą mieć wyjątkowo obfite biegunki. W ciągu doby mogą oddać choćby 30 litrów wodnistego stolca. Późnym objawem są wymioty, drżenia mięśniowe oraz bezmocz. Po upływie doby od wystąpienia pierwszych objawów, jeżeli chory nie jest leczony, pojawia się odwodnienie, następnie niewydolność nerek, a w konsekwencji kwasica.

Leczenie cholery i szczepionka


Rozpoznanie w kale przecinkowców cholery, objawy kliniczne i wyniki badań diagnostycznych dają podstawę do rozpoznania cholery. Chorych skutecznie leczy się poprzez doustne nawadnianie przez 48 godzin, głównie roztworami glukozo-elektrolitowymi.

W ciężkich przypadkach konieczne jest nawadnianie drogą dożylną. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu tetracykliny przez 5 dni, co skraca czas biegunki.

Jak się chronić przed cholerą? Podczas pobytu w krajach tropikalnych i tych o niskich standardach sanitarnych należy szczególnie dbać o higienę osobistą, zawsze myć ręce po skorzystaniu z toalety. Bakterie cholery zabija też gotowanie, skuteczne w przypadku zakażonych przedmiotów jest też wyparzanie.

Najlepszą formą profilaktyki jest jednak doustna szczepionka. Na rynku są dostępne trzy, rekomendowane przez WHO: Dukoral (Valneva, Szwecja), Shanchol (prod. Indie) i Euvichol (prod. Korea Płd.). W Polsce zarejestrowana jest szczepionka Dukoral. Szczepienie obejmuje podanie dwóch dawek u dorosłych i u dzieci powyżej 6. roku życia, w odstępie 1-6 tygodni. Odporność utrzymuje się przez 2 lata, potem trzeba podać jedną dawkę przypominającą.

Idź do oryginalnego materiału