Chłodnik najlepiej przygotować na maślance, która pozytywnie wpływa na mikroflorę bakteryjną organizmu. Jest źródłem cennych kultur bakterii, które działają jak naturalny probiotyk. Maślanka ponadto dostarcza cennych witamin z grupy B, które wzmacniają układ nerwowy, witaminy A, która wspiera zdrowie oczu, ale też układ immunologiczny. Ma też szereg składników mineralnych, takich jak wapń, korzystnie działający na układ kostny, magnez, potas, sód, fosfor oraz selen.
Maślanka jest lekkostrawna (organizm trawi ją trzy razy szybciej niż mleko) i korzystnie wpływa na pracę jelit. Przyspiesza metabolizm i wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn. Zalecana jest w dietach odchudzających. Talerz chłodnika litewskiego ok. 300 g dostarcza 205 kcal. Chłodnik można też przygotować na jogurcie naturalnym, kefirze lub zsiadłym mleku.
Klasyczny chłodnik powinien mieć w składzie buraki, zielony ogórek oraz jajka
Buraki, które znajdziemy w składzie chłodnika, zasługują na miano polskich „superfoods”. Te popularne i łatwo dostępne warzywa zawierają mnóstwo drogocennych składników odżywczych. Zalicza się do nich m.in. potas, żelazo, witamina C czy kwas foliowy. Lista korzyści zdrowotnych wynikających z jedzenia buraków jest długa: obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają siłę mięśni, wspomagają redukcję wagi i wspierają zdrowie wątroby. Zdrowym składnikiem chłodnika są również zielone ogórki. W swoim składzie mają duże ilości witaminy C, witaminy K, magnezu, potasu, manganu oraz błonnik. Są dobrym źródłem składników odżywczych, takich jak flawonoidy, lignany i triterpeny, które mają adekwatności przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Oprócz tego, iż ogórki doskonale gaszą pragnienie, zawierają również magnez i potas, które pomagają w nawodnieniu organizmu. Do chłodnika można też dodać ugotowane jajka na twardo, co sprawi, iż stanie się ona bardziej pożywna.
Wypróbuj przepis na pyszny chłodnik litewski