
Lubisz rozwiązywać problemy w relacjach międzyludzkich i masz predyspozycje do prowadzenia grupy? Dobrze dogadujesz się z dziećmi i młodzieżą, a także potrafisz motywować ich i inspirować do rozwijania umiejętności społecznych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co dadzą Ci studia z tego kierunku oraz w jaki jeszcze sposób możesz rozwijać swój potencjał pedagogiczny.
Socjoterapia – specjalistyczna praca z grupą
Socjoterapia jest formą wsparcia psychopedagogicznego skierowaną do dzieci i młodzieży z trudnościami emocjonalnymi, społecznymi i wychowawczymi. Przyjmuje ona zwykle postać spotkań lub warsztatów grupowych prowadzonych przez wykształconego w tej dziedzinie terapeutę.
Socjoterapia ma swoje określone cele, do których należy przede wszystkim kształtowanie prawidłowych wzorców zachowań w grupie, nawiązywanie zdrowych relacji, korygowanie niepożądanych zachowań społecznych oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.
W wyniku różnych sytuacji wpływających negatywnie na psychikę dziecka lub nastolatka mogą oni doświadczać licznych trudności wpływających bezpośrednio na ich rozwój emocjonalny, poczucie przynależności i bezpieczeństwa oraz komunikatywność.
Rolą socjoterapeuty jest zidentyfikowanie występujących zaburzeń oraz zaprojektowanie atrakcyjnego i angażującego programu spotkań, podczas którego poprzez specjalistyczne gry, zabawy, taniec, śpiewanie czy odgrywanie ról stopniowo przywracane są poprawne zachowania społeczne.
Połączenie socjoterapii z TUS – skuteczna praktyka wsparcia
Jak zatem zostać skutecznym socjoterapeutą zdolnym poprowadzić grupę edukacyjną młodych osób w bezpiecznej, pełnej akceptacji atmosferze? Uczestnicy terapii mogą borykać się z najróżniejszymi problemami, od trudności w uczeniu się, przez zachowania agresywne, aż po doświadczanie przemocy domowej czy uzależnień, dlatego przyszły specjalista musi być dobrze przygotowany.
Aby zyskać potrzebne kwalifikacje, najlepszym rozwiązaniem będą studia podyplomowe z socjoterapii, na których poznasz różne koncepcje psychologii dzieci i młodzieży i zgłębisz tematy związane z psychoterapią. Nauczysz się metod i technik pracy z grupą socjoterapeutyczną – będziesz mógł zastosować np. trening asertywności lub samokontroli w pracy z dzieckiem i poznasz wiele przydatnych narzędzi, które wykorzystasz podczas prowadzenia zajęć.
Przyszły socjoterapeuta potrzebuje przygotowania pedagogicznego – jeżeli go nie posiadasz, w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, możesz zapisać się jednocześnie na 2 kierunki, otrzymać rabat i tym samym zaoszczędzić czas.
Dopełnieniem Twoich kompetencjize studiów socjoterapii, będzie niezwykle pożądana w tej dziedzinie wiedza Trenera Umiejętności Społecznych (TUS). Podczas 2 semestrów kształcenia dowiesz się, na czym polega praca trenera oraz jakie są jej metody, a także uzupełnisz swoje kwalifikacje o umiejętność pracy z dzieckiem w spektrum autyzmu i podejmowanie działań wspierających.
Gdzie szukać zatrudnienia jako socjoterapeuta?
Posiadając kompetencje i kwalifikacje socjoterapeuty, będziesz mógł znaleźć zatrudnienie tam, gdzie potrzebne będzie profesjonalne wsparcie w adaptacji społecznej dzieci, m.in.:
- Świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe – to miejsca pracy z dziećmi z trudnych środowisk, w których poprowadzisz zajęcia grupowe, rozwiniesz umiejętności społeczne i wesprzesz proces budowania poczucia bezpieczeństwa i przynależności.
- Placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne – w domach dziecka, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i ośrodkach socjoterapii poprowadzisz zajęcia wspierające i korekcyjne, które pomogą dzieciom w trudnej sytuacji życiowej odzyskać stabilność i poczucie wartości.
- Prywatne gabinety terapeutyczne – po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, socjoterapeuci mogą prowadzić własną działalność – oferując zajęcia indywidualne, grupowe oraz warsztaty wspierające rozwój emocjonalny i społeczny dzieci.
Nie zwlekaj z rozwojem i nowymi umiejętnościami. Wejdź na studia-online.pl i zapisz się na podyplomowe studia z socjoterapii i TUS już dziś!